Torba czy plecak dziecięcy – co wybrać?

Torba czy plecak? To pytanie zawsze zadają sobie rodzice, którzy muszą kupić swoim pociechom nowy produkt, do którego te zapakują swoje szkolne rzeczy. Wszystko zależy jednak od tego, w jakich sytuacjach dziecko będzie korzystać z tych przedmiotów. Przyglądamy się więc wadom i zaletom obu tych rozwiązań.

Plecaki dla dzieci i ich zalety

Wśród uczniów podstawówek to właśnie plecak szkolny jest głównym miejscem przechowywania materiałów szkolnych. Nasi najmłodsi zmagają się z koniecznością noszenia wielu książek, zeszytów oraz innych przyborów, a niejednokrotnie także stroju na zajęcia wychowania fizycznego oraz butów na zmianę. Duże plecaki dla dzieci pomieszczą wszystkie potrzebne przedmioty. Nie bez znaczenia jest również to, że posiadają kieszenie i przegrody. A to pozwala na uporządkowanie książek i zeszytów, a także oddzielenie ich od pozostałych elementów bagażu.

Jeśli niewielkie torby dla dzieci na ramię porównamy z dużym plecakiem, okaże się, że ich pakowność jest zdecydowanie mniejsza. Producenci często przygotowują nowe wzory na plecaki – a to właśnie na ciekawym wyglądzie bagażu mocno zależy naszym pociechom. Kotki, pieski, postaci z bajek, herby najlepszych klubów piłkarskich. To wszystko znajdziemy na dziecięcych plecakach. Łatwo więc dobrać ten element tak, by widok plecaka wywoływał uśmiech na twarzy pociechy.

Zdrowie jest najważniejsze

Co będzie bardziej korzystne dla zdrowia dziecka – torba czy plecak? Plecaki dla dziewczynki czy chłopca projektowane są w taki sposób, aby maksymalnie rozłożyć obciążenie i nie uwierać w plecy. Najczęściej wyróżniają się wzmocnionym tyłem, który dodatkowo profiluje sylwetkę. Takie plecaki dla dzieci wyrabiają wśród najmłodszych nawyk utrzymywania odpowiedniej postawy. Często tył plecaka jest wyposażony również w odpowiednie poduszki, które wspierają kluczowe miejsca na plecach dziecka.

Jeśli tylko plecak nie jest przesadnie obciążony przedmiotami, pozwala utrzymać kręgosłup w odpowiedniej postawie. To ważne szczególnie w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju dzieci. Torba dla dzieci noszona na ramieniu nie jest już tak korzystna dla utrzymywania prawidłowej sylwetki. Obciąża tylko jedną stronę, co prowadzić może do różnorakich skrzywień kręgosłupa.

Szybkość pakowania – zalety torby dziecięcej

Nie jest jednak tak, że torby dziecięce na tle plecaków zupełnie nie mają zalet. Można je na przykład zapakować zdecydowanie szybciej niż plecak – wystarczy wrzucić do wnętrza najważniejsze rzeczy. A lenistwo to częsta przywara najmłodszych. Z torby dla dzieci chętniej skorzystają te maluchy, które są codziennie przywożone i odbierane ze szkoły. Dzięki temu nie będą musiały nosić sporego ciężaru do domu.

Kilka niewątpliwych atutów mają również sportowe torby dla dzieci. Zazwyczaj są jeszcze bardziej pakowne niż plecaki. Świetnie nadają się do przenoszenia sprzętu sportowego. Wiele z nich posiada osobne kieszenie na obuwie, co pozwala zachować czystość we wnętrzu bagażu. Wzmocnione dno sprawia zaś, że można bez obaw położyć taką torbę nawet na wilgotnej trawie przy boisku.

Nie każde dziecko może jednak pozwolić sobie na komfort podwózki do szkoły. Pracujący rodzice często wysyłają je do szkoły komunikacją miejską lub odprowadzają pieszo. Rozłożenie rzeczy w przegrodach w plecaku będzie wtedy zdecydowanie bardziej komfortowe niż w torbie.

Co na wycieczkę – torba czy plecak?

Wszystko zależy od rodzaju podróży. Jeśli jest to wyjście w góry lub całodniowe zwiedzanie lepsze będą plecaki wycieczkowe. Dla dzieci sam wysiłek będzie wystarczająco ciężki i nie należy dodatkowo utrudniać im życia. Poza tym plecak gwarantuje, że w czasie spacerowania po zabytkowym centrum miasta czy przechadzki w terenie obie ręce będą wolne.

Natomiast w przypadku klasowego wyjścia do kina lub teatru, torba sprawdzi się doskonale – jest mniejsza, wygodniejsza i nie trzeba jej cały czas dźwigać. Torby dla dzieci są dobre także w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdy uczniowie lecą samolotem. Może wówczas pełnić rolę bagażu podręcznego, który włożą do schowka nad głową.

Torba czy plecak do liceum? Opcja pół na pół

Plecaki potrafią wyglądać estetycznie, jednak z codziennymi stylizacjami zdecydowanie lepiej prezentuje się torba. Na to zwrócą uwagę szczególnie licealistki oraz licealiści. Torba na ramię może być dla nich ciekawym uzupełnieniem wizerunku. W sklepach internetowych można znaleźć zarówno proste modele, jak i torby z ciekawymi printami. Wciąż jednak warto szukać takich toreb, które będą wystarczająco pakowne, by zmieścić w nich najpotrzebniejsze rzeczy na kolejny dzień w szkole.

Ciekawym rozwiązaniem może być opcja pół na pół. W niektóre dni można wtedy nosić bagaż w torbie, a czasami w plecaku. Taka opcja sprawdzi się szczególnie w szkołach średnich, w których plan zajęć jest zróżnicowany. W poniedziałek masz matematykę, języki obce albo wychowanie fizyczne? Koniecznie zdecyduj się na plecak. A jeśli w piątki kończysz tydzień podstawami przedsiębiorczości oraz religią – spokojnie postaw na torbę.