Czy plecak szkolny nada się na wycieczkę w góry? Sprawdzamy!

Spośród aktywności szkolnych dzieci najbardziej lubią wycieczki. Dlaczego? Jest kilka powodów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest fakt, że w dniu wycieczki nie odbywają się lekcje. Kolejny to możliwość spędzenia świetnego czasu z rówieśnikami, a ostatni dotyczy zobaczenia i odwiedzenia ciekawych miejsc w naszym pięknym kraju. Małe dzieci zazwyczaj są zabierane przez wychowawców na wycieczki całodniowe lub maksymalnie z jednym noclegiem w górskie okolice. Rodzice często zastanawiają się jakie rzeczy maluch powinien zabrać ze sobą na pierwszy wyjazd bez nich i do czego go spakować, aby bagaż nie był zbyt ciężki i nieporęczny. Czy plecaki szkolne mogą zostać zabrane na wycieczkę w góry z wychowawcą? Lepiej sprawdzą się plecaki na kółkach czy klasyczny plecak szkolny marki CoolPack? Porównujemy obydwa te rodzaje bagażu pod względem zabrania ich w góry!

Plecak szkolny na ramiona – dlaczego to dobry wybór na wycieczkę w góry?

Dzieci są przyzwyczajone do noszenia plecaka. W końcu zabierają go ze sobą każdego dnia, gdy tylko opuszczają dom lub mieszkanie i udają się do szkoły. Dlatego też kiedy pociecha ma zaplanowany wyjazd na wycieczkę szkolną w góry, warto spakować najpotrzebniejsze rzeczy właśnie do plecaka. dlaczego taka forma bagaży okaże się lepsza od klasycznej walizki? Przede wszystkim w plecaku mamy ograniczoną ilość miejsca. Co się z tym wiąże? Dzięki temu nie będziemy wyposażać dziecka w zbędne mu przedmioty, tylko ograniczymy się do umieszczenia w plecaku tych najpotrzebniejszych. Tak więc spakowanie rzeczy dla dziecka trzeba będzie dokładnie przemyśleć. Dodatkowo plecaki dla dzieci mają wiele innych zalet, dzięki którym pociecha będzie zadowolona z zabrania go ze sobą z domu. Jakich? O tym przeczytacie w kolejnych akapitach!

plecaki szkolne

Plecak szkolny na ramiona – łatwo go przenosić z miejsca na miejsce

Jedną z najważniejszych zalet plecaka zakładanego na ramiona jest to, że niezwykle łatwo można go przenieść z miejsca na miejsce. Zakładając go na plecy rozkładamy ciężar w nim się znajdujący równomiernie na obydwa ramiona, przez co plecak oraz jego zawartość wydają się być lżejsze niż byłoby to w przypadku sportowej torby, którą należy nieść ze sobą w ręku. Dodatkowo zakładając bagaż na ramiona niezwykle łatwo możemy go transportować. Nie będzie dziecku zatem sprawiało trudności poruszanie się po pociągu czy po autobusie podczas wsiadania, wysiadania czy w momencie, gdy maluch będzie chciał zapytać o coś wychowawcę. Nie ma nic bardziej irytującego podczas podróży środkami transportu publicznego oprócz przeciskania się między tłumem ludzi z bagażem niesionym w ręku. Zadbajmy zatem o komfort dziecka i spakujmy niezbędne mu rzeczy do plecaka.

Męskie stylizacje z plecakiem – jak je skompletować? Dowiedz się jak ubierać się modnie!

Można umieścić w nim rzeczy niezbędne podczas wędrówki

Plecaki szkolne są wygodnym rodzajem bagażu podczas wyjazdów, na których przemierza się długie szlaki pieszo. Jak już wcześniej wspomnieliśmy ciężar przedmiotów znajdujących się w bagażu zostaje rozłożony w równomierny sposób na obydwa ramiona. Można w nim umieścić najpotrzebniejsze rzeczy podczas wędrówki, a te które potrzebne są do przenocowania wystarczy zostawić w pensjonacie. Tak więc do plecaka warto włożyć pelerynę przeciwdeszczową, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca oraz jest dość lekka. Dodatkowo z pewnością przyda się jakiś prowiant na drogę. Podczas przemierzania górskich szlaków, pociecha z pewnością w którymś momencie zgłodnieje lub stanie się spragniona. Dlatego też warto do plecaka zapakować jedzenie i picie. Koniecznie umieśćmy także mini wersje apteczki w bagażu dziecka. Woda utleniona i plastry nie zajmą wiele miejsca, a mogą okazać się bardzo przydatne na kamienistej drodze.

Dziecko zapomni, że ma go na plecach

Plecak na ramiona jest bardzo wygodnym rodzajem bagażu na wędrówki górskie, ponieważ dziecko nosząc go na plecach może zapomnieć, że ma go przy sobie. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy jeśli nie włożymy do niego wielu kompletnie niepotrzebnych dziecku rzeczy. Zamiast umieszczać w bagażu odzież, lepiej ubrać dziecko na cebulkę. Wówczas będzie mogło zostawić kilka rzeczy w wynajętym autokarze lub pensjonacie, jeśli pogoda okaże się znacznie lepsza niż przewidywano. Lekki plecak dziecko będzie nosiło z radością. Dodatkowo podczas pokonywania trudniejszych odcinków szlaków górskich maluch będzie miał wolne rączki, co pozwoli mu na podparcie się jeśli zajdzie taka potrzeba.

Plecak szkolny na kółkach – czy to dobry wybór w góry?

Wielu rodziców pragnie odciążyć kręgosłup malucha i w tym celu wybiera dla niego plecak na kółkach. Do szkoły taki rodzaj bagażu nie jest najgorszym pomysłem, jednakże podczas wycieczki w góry może okazać się niepraktyczny. Oczywiście możemy umieścić w nim więcej przedmiotów, a dziecko nawet tego nie odczuje, ponieważ będzie ciągnęło bagaż za sobą po podłożu. Jednakże warto pamiętać, że przecież wybiera się na wycieczkę w góry, gdzie bardzo rzadko występuje prosta droga. Dlatego też znacznie lepszym rozwiązaniem podczas pieszych wędrówek górskimi szlakami okaże się plecak zakładany na plecy. Co jeszcze przemawia za tym, że plecak szkolny na kółkach nie będzie właściwy na tego typu wyprawę?

Twoje dziecko pierwszy raz jedzie na wycieczkę? Zajrzyj na dzieciswiat.pl i dowiedz się o czym pamiętać pakując je na wyjazd!

Jest to dobry wybór na spacer po płaskim terenie

Plecak na kółkach nada się idealnie na spacery po płaskich ścieżkach. Najlepiej jeśli byłyby to dróżki asfaltowe. Wówczas uniknęlibyśmy ryzyka, że kółka mogłyby ulec zniszczeniu. Podczas prowadzenia plecaka po nierównościach taka sytuacja jest bardzo możliwa. W momencie, gdy bagaż zostałby uszkodzony, maluch byłby w niezręcznej sytuacji. Dlaczego? Zazwyczaj plecaki wyposażone w kółka i rączkę posiadają znacznie większą masę własną niż klasyczne modele plecaków. Dlatego też w razie usterki mechanizmu pozwalającego wieźć plecak jak walizkę, maluch byłby zmuszony nieść bagaż na plecach. Biorąc pod uwagę większą wagę plecaka oraz ciężar przedmiotów w nim się znajdujących, a także drogę pełną wzniesień, dziecko mogłoby się znacznie bardziej męczyć. Dlatego też podczas górskich wędrówek lepiej sprawdzi się klasyczny plecak na ramiona.

Plecak na kółkach świetnie się sprawdzi jako zamiennik walizki, ale nie jako bagaż na trasę

Jak już wspomnieliśmy w powyższym akapicie, plecak na kółkach świetnie sprawdzi się podczas pieszych wędrówek na przykład na wycieczkach miejskich czy w nadmorskich terenach. Tam zazwyczaj ścieżki są płaskie i proste. W górach natomiast szlaki nie są pokryte asfaltem, po którym bardzo łatwo jest ciągnąć bagaż. Przemierzając kamieniste lub pokryte piaskiem ścieżki, maluch może bardzo się męczyć ciągnąc za sobą plecak na kółkach. Inaczej sytuacja będzie wyglądała na drogach pokrytych kostką brukową lub asfaltem. To idealne miejsca do zabrania ze sobą takiego bagażu. Podczas takich wycieczek plecak na kółkach może stać się zamiennikiem walizki, co będzie niezwykle praktyczne i wygodne.

Podsumowanie

Jak więc widać plecak szkolny zakładany na ramiona doskonale sprawdzi się podczas górskich wycieczek. Jest praktyczny, poręczny i lekki, dzięki czemu dziecko nie będzie się nadmiernie męczyło nosząc go na plecach. Plecak na kółkach lepiej sprawdzi się na wyjazdach do miast lub w nadmorskie klimaty, czyli tam gdzie nie ma kamienistych ścieżek i licznych wzniesień.

Autor:

Izabela Niechwiej

Absolwentka Architektury Informacji i miłośniczka mediów społecznościowych. W INTLE zajmuje się prowadzeniem social mediów takich jak Facebook i Instagram oraz tworzeniem unikatowych i interesujących treści na blogi o rozmaitej tematyce.