Wybieramy plecak do pierwszej klasy – na co należy zwrócić uwagę?

Plecaki szkolne pozytywnie zaskakują nas mnogością swoich wzorów, kolorów oraz krojów. To zarówno wada, jak i zaleta – dla niektórych rodziców zbyt duży wybór staje się problematyczny i sprawia, że ciężko zawęzić wybór do tego jedynego modelu. Czy warto wziąć pod uwagę plecaki na kółkach? Czy cieszące się dużą popularnością plecaki Coolpack są dobrym wyborem? Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym podpowiadamy, jaki plecak dla pierwszoklasisty kupić dla pociechy. Czytaj dalej!

Jaki plecak do pierwszej klasy wybrać? Funkcjonalność i wygoda na pierwszym miejscu

Rozpoczęcie nauki w szkole wiąże się dla dziecka z wieloma zmianami, a jedną z nich jest konieczność noszenia na lekcje o wiele większej liczby książek niż wcześniej. Oznacza to, że ich ciężar nagle ulega bardzo dużemu zwiększeniu. Aby nie wpłynęło to w negatywny sposób na kręgosłup i postawę pociechy, warto wybrać plecak, który jak najmocniej zminimalizuje prawdopodobieństwo powstania tych przykrych skutków. Z pomocą przychodzą nowoczesne plecaki do szkoły, projektowane zgodnie z aktualną naukową wiedzą.

Na trzeba  zwrócić uwagę? Oczywiście na odpowiednio wyprofilowane i usztywniane plecy, które pozwolą na proporcjonalne rozłożenie ciężaru. Istotne są także szelki – powinny być miękkie i wyłożone odpowiednim materiałem, dzięki czemu nawet noszenie plecaka przez dłuższy czas będzie wygodne. Ważne jest także odpowiednie ich dopasowanie, tak aby plecak do pierwszej klasy nie zwisał zbyt nisko. Koniecznie należy pamiętać o tym, aby dziecko nosiło plecak na obu ramionach, a nie tylko na jednym, gdyż mogłoby się to przyczynić do skrzywienia jego kręgosłupa.

Jaki rozmiar plecaka do pierwszej klasy i waga? 

Przy wyborze plecaka do pierwszej klasy istotna jest waga zakupionego produktu. Na pewno chcesz, aby dziecko nie musiało męczyć się ze swoim “małym domkiem” na plecach każdego dnia. Przyjmuje się, że aby plecak był nieszkodliwy powinien ważyć max 15% masy ciała malucha. Większa ilość kilogramów obciąża kręgosłup. Niestety znamy realia i wiemy, ile nasze dzieci muszą nosić książek zeszytów i innych elementów wyposażenia szkolnego każdego dnia na swoich plecach. 

Aby zapewnić komfort pierwszoklasiści (w końcu to jego pierwszy raz w szkole), powinieneś wybrać także odpowiedni rozmiar. Wybierz model, który na spokojnie pomieści format A4. Najczęściej w takim rozmiarze są wykonane książki oraz teczki, w których czasami dziecko będzie musiało wziąć pracę domową. 

Jak dobrać plecak szkolny do wzrostu? 

Nie wybieraj dużego modelu, który będzie “większy” od dziecka. Nie raz widziałam jak plecak był zdecydowanie za duży. Jak wybrać odpowiedni rozmiar do wzrostu? 

Pamiętaj, że górne krawędzie plecaka nie powinny wychodzić poza linię ramion. Jeśli chodzi o dół, to powinien znajdować się na wysokości miednicy naszego pierwszaka. Takie wymiary są najodpowiedniejsze i sprawią, że komfort z noszenia będzie największy. 

A może plecak na kółkach?

Jak wybrać plecak do pierwszej klasy, kiedy dziecko nosi dużo książek? Plecaki na kółkach cieszą się coraz większą popularnością. Rozważając ich zakup, należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Są one świetnym wyborem dla dzieci, które muszą przynosić do szkoły dużo książek i akcesoriów, a ich ilości nie da się w żaden sposób zredukować. Wtedy na ratunek może przyjść właśnie plecak na kółkach – warto zwrócić uwagę na modele od marki Coolpack: https://plecaki.com.pl/pl/c/Plecaki-Coolpack/155. Posiada wysuwaną rączkę, która umożliwia wygodne prowadzenie plecaka. Warto jednak zwrócić uwagę, że to rozwiązanie sprawdzi się, gdy nasze dziecko porusza się przede wszystkim po płaskich terenach.

O ile podniesienie plecaka na chwilę nie jest problematyczne, jeśli trzeba będzie robić to co chwilę, niekoniecznie będzie on spełniał swoje zadanie. Dlaczego? Dodatkowa rączka oraz kółka ważą, przez co plecak świetnie sprawdza się do prowadzenia, jednak nie do regularnego noszenia. Zamiast zredukować obciążenie pleców dziecka, w takiej sytuacji tylko go dodajemy. Plecak do pierwszej klasy na kółkach jest doskonałym rozwiązaniem, ale nie dla każdej pociechy, a jego zakup warto dokładnie przemyśleć.

Jaki plecak do pierwszej klasy? Bezpieczny!

Wspomniane plecaki z oferty marki Coolpack są doskonałym wyborem jeśli zależy nam na bezpieczeństwie dziecka. W asortymencie firmy znajdziemy m.in. plecaki LED, które świecą w ciemności. Są one jednak nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż znane wszystkim klasyczne odblaski, gdyż w plecakach zastosowano źródło światła w postaci listwy LED. Dzięki temu pociecha będzie z daleka widoczna podczas powrotu do domu.

Plecak z przegródkami i kieszonkami 

Plecak do pierwszej klasy powinien być nie tylko wygodny, ale także posiadać w środku odpowiednia ilość przegródek. Sprawią, że wnętrze będzie dużo lepiej zorganizowane. Twój pierwszak nie będziesz musiał wyjmować połowy rzeczy z plecaka, aby coś znaleźć. 

Dzięki temu będzie można posegregować książki, zeszyty i inne elementy wyposażenia szkolnego. Znajdzie się także miejsce na pudełko z lunchem i niezbędny piórnik. Ważne są także kieszonki (najczęściej wykonane z siateczki) po bokach wybranego przez Ciebie plecaka. To miejsce na bidon lub butelkę z wodą. W zależności od modelu, który wybierzesz wraz ze swoim dzieckiem, może być po jednej lub dwóch stronach. 

Coraz częściej na rynku pojawiają się już wzory z kieszeniami na telefon i inne drobiazgi. Przed zakupem pomyśl o tym, jaka ilość przegródek będzie wystarczająca i wybierz idealny plecak do pierwszej klasy

Nie zapomnij o pasie piersiowym 

Aby plecak wygodnie układa się na plecach i ramionach dziecka możesz dodatkowo wybrać model, który posiada pas piersiowy. Zapewnia większą stabilność podczas noszenia, a także zdecydowanie zwiększy komfort użytkowania. Nawet podczas biegania czy szybkiego marszu plecak nie będzie przemieszczał się na ramionach. 

Na rynku możesz spotkać się z pasami wykonanymi z elastycznych materiałów, lub regulowane. Zapisane są na praktyczne i łatwe w obsłudze zapisanie. 

Mam nadzieję, że teraz już wiesz, na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając odpowiedni plecak do pierwszej klasy. Najlepiej na takie zakupy zabrać ze sobą dziecko, aby samo wybrało sobie wzór – o resztę już ty musisz zadbać. Załóż plecak na ramiona dziecka i zobacz, czy dobrze leży. 

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty? Wzory, które zachwycą dziecko

Nie sposób się nie zgodzić ze stwierdzeniem, że rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka ogromna zmiana, szczególnie w przypadku pociech, które nie uczęszczały wcześniej do przedszkola czy zerówki. Samodzielnie wybrany plecak w wymarzonym kolorze lub z ulubioną postacią z bajki czy filmu może okazać się dodatkiem, który ułatwi pociesze tę dużą zmianę. Pierwszoklasiści potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, a plecak noszony z przyjemnością z pewnością wpłynie na ten proces pozytywnie.

Plecak do pierwszej klasy można połączyć wzorem z innymi elementami wyprawki, np. piórnikiem czy workiem na buty, tworząc ciekawie prezentujący się komplet, który z pewnością przypadnie do gustu dziecku.