Co na siatkę ogrodzeniową? Jak zasłonić płot z siatki?

Siatki ogrodzeniowe mają mnóstwo zalet. Gdyby było inaczej, nie ogradzałyby tylu działek i posesji. Ten tani i solidny materiał ma jednak pewną wadę. Siatka niemal w ogóle nie zasłania posesji przed oczami ciekawskich. Kiedy więc chcesz zapewnić sobie prywatność w ogrodzie lub na podwórku, płot z siatki trzeba dodatkowo zasłonić. A zatem – co na siatkę ogrodzeniową nada się najlepiej? Sprawdź najlepsze opcje.

Co na siatkę ogrodzeniową? Rozwiązania, które pomogą od razu

Jeśli chcesz szybko zasłonić czymś siatkę ogrodzeniową, najlepiej rozłożyć na niej siatkę maskującą. Rozwiesza się je bezpośrednio na siatce ogrodzeniowej. Takie siatki wyróżniają się specjalnymi oczkami montażowymi, dzięki którym można je sprawnie przygotować do płotu za pomocą opasek zaciskowych lub sznurka.

Siatki maskujące różnią się między sobą gramaturą i kolorami. Najpopularniejsze są zielone, kupuje się je w rolkach różnej grubości. Takie siatki są lekkie, ale dość dobrze zasłaniają. Do tego osłaniają podwórko czy ogród przed kurzem, latem mogą dawać cień. Warto jednak poszukać solidnego modelu – najtańsze mogą łatwo się rwać.

Maskujące siatki są tanim i szybkim rozwiązaniem. Nieco większym wydatkiem będzie płot lamelowy na siatkę. To bariery wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego, które można ustawić bezpośrednio przed ogrodzeniem lub połączyć ze słupkami podtrzymującymi siatkę.

By zapewnić sobie pełną prywatność, wybierz płot lamelowy bez prześwitów między panelami. Takie elementy dadzą jeszcze więcej cienia niż siatka maskująca, a do tego staną się ciekawym elementem aranżacji posesji.

Długofalowe rozwiązanie – rośliny, które zasłonią ogrodzenie z siatki

Siatki maskujące i płot lamelowy to natychmiastowy efekt. Jeśli jednak masz nieco więcej cierpliwości i planujesz długofalowo, ogrodzenie z siatki możesz obsadzić roślinami.

Najszybciej barierę dla oczu sąsiadów i ciekawskich przechodniów stworzą pnącza. Jednoroczne rośliny tego typu, takie jak groszek pnący czy chmiel japoński, będą błyskawicznie porastać siatkę, tworząc zieloną zasłonę.

Co roku będą jednak musiały odrastać, dlatego dobrym rozwiązaniem może być postawienie na rośliny wieloletnie. Wszelkie bluszcze czy winorośle będą z roku na rok coraz bardziej zarastać, tworząc pełniejszą barierę. Z czasem trzeba będzie je jednak przycinać, by zanadto nie obciążyły ogrodzenia.

Jeszcze bardziej długofalową perspektywę otwiera przed Tobą posadzenie żywopłotu. Co prawda tworzy się go z krzewów, które szybko rosną, ale i tak na pełne efekty trzeba będzie poczekać parę lat. Najlepiej sprawdzają się popularne tuje, czyli żywotniki, ale też cisy, berberysy czy głóg. Żywopłot z czasem stanie się szczelną i piękną barierą, która będzie zdobić posesję.

Jak wybrać solidne siatki na ogrodzenia?

By płot opłacało się maskować, trzeba wybrać solidne siatki na ogrodzenia. Inaczej wkrótce po obsadzeniu go roślinami czy posadzeniu żywopłotu może się okazać, że trzeba będzie reperować ogrodzenie. By tego uniknąć, warto postawić na siatki z nieco grubszego drutu, najlepiej o średnicy 3 milimetrów. Pamiętaj też, by kupować wyłącznie siatki zabezpieczone przed korozją – ocynkowane lub powlekane PCV.

Podsumowanie: co na siatkę ogrodzeniową? Najciekawsze rozwiązania do zasłonięcia płotu z siatki

Jeśli zastanawiasz się, co na siatkę ogrodzeniową najlepiej zasłoni Twoją posesję, rozważ wykorzystanie siatki maskującej. To szybki i tani sposób na ucieczkę przed wzrokiem ciekawskich. Stylową alternatywą może być płot lamelowy. Długofalowo warto też obsadzić ogrodzenie roślinami. Bezpośrednio na siatce sprawdzą się pnącza. Zamiast nich, tuż przed ogrodzeniem, można też posadzić żywopłot.