Co jedzą koty? Produkty zalecane i zakazane

Żywienie kotów to temat, który z pewnością interesuje właścicieli mruczących czworonogów. Część opiekunów decyduje się na zakup gotowej karmy. Inni preferują samodzielne przygotowanie posiłków. Kto ma rację? Dowiedz się, co jedzą koty i na jakie aspekty diety warto zwrócić uwagę.

Co jedzą koty? Żywienie dorosłych czworonogów

Najważniejszym aspektem żywienia kotów jest zapewnienie im wszystkich potrzebnych wartości odżywczych. Z tego powodu, zdrowa dieta to klucz do długiego i szczęśliwego życia tych puszystych czworonogów. Powszechnie wiadomo, że koty są mięsożerne, jednak pupil chętnie zje to, co poda mu właściciel. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na dietę kota.

Jak powinien wyglądać rozkład składników odżywczych w diecie kota? Podstawą są białka, czyli mięso. Duża część zapotrzebowania energetycznego powinna pochodzić z tłuszczów. Wartość ta powinna sięgać nawet do 40%. Węglowodany nie powinny przekraczać 5%. (źródło: https://zwierzaki.pl/co-jedza-koty/)

Kluczowym składnikiem w kociej diecie jest tauryna. Jest to aminokwas, który reguluje układy krwionośny i odpornościowy u czworonogów. Koty nie są w stanie produkować tauryny, dlatego należy im zapewnić odpowiedni pokarm. Optymalna ilość tego składnika w karmie to 2000-2500 mg/kg. (źródło: https://wyspapupila.pl/blog/karmienie-kota-czyli-jak-i-czym-karmic-naszego-mruczusia)

Mokra karma

Jedną z największych zalet tego sposobu żywienia jest duża zawartość wody. Jest to ważne, ponieważ koty są podatne na odwodnienie. Wybór odpowiedniej mokrej karmy może być niezwykle długim i męczącym procesem. W sklepach dostępnych jest wiele różnych marek, więc na co warto zwrócić uwagę? Najważniejszy jest skład karmy, bez wątpienia.

Karmy dobrej jakości składają się przede wszystkim z mięsa. Produkty, które są pod tym względem gorsze, opierają się na mięsnych odpadach, zbożach oraz warzywach. Często powielanym mitem jest założenie, że jakościowe produkty są drogie. W rzeczywistości bywa odwrotnie.

Dużą zaletą mokrej karmy jest jej niewielka kaloryczność w porównaniu do suchych karm. Każdy, kto kiedykolwiek obserwował, co jedzą koty, z pewnością zauważył, że umiar u tych czworonogów jest rzadkością, a mruczki często borykają się z problemami z wagą.

Dieta kota składająca się z mokrej karmy - wady i zalety
Ilustracja przedstawia wady i zalety mokrej karmy.

Sucha karma

Regularne podawanie posiłków może sprawiać problemy osobom pracującym. Popularnym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety suchą karmą. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest jego długi termin ważności i łatwość porcjowania.

Kot żywiony suchą karmą powinien mieć dostęp do świeżej wody w każdej chwili. Należy tego pilnować, ponieważ kocie chrupki charakteryzują się niską wilgotnością i mogą doprowadzić do odwodnienia.

Dieta kota opierająca się na suchej karmie - wady i zalety
Ilustracja przedstawia wady i zalety żywienia kotów suchą karmą.

Dieta BARF

BARF to skrót z języka angielskiego i oznacza „Biologically Appropriate Raw Food”, czyli w tłumaczeniu – „Biologicznie Odpowiedni Surowy Pokarm”. To rozwiązanie jest popularne wśród właścicieli, którzy mają czas na przygotowanie posiłków dla swoich mruczków.

Co jedzą koty, które karmione są tą metodą? Głównym składnikiem jest duża ilość świeżego, surowego mięsa. Koty są drapieżnikami, dlatego ten sposób odżywiania wydaje się być naturalny. Jak jest jednak w rzeczywistości?

Do diety BARF należy przede wszystkim podejść rozważnie. Surowe mięso może być zanieczyszczone lub zainfekowane pasożytami. Nie zmienia to faktu, że odpowiednio przygotowane posiłki mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie pupila. Właściciel, który zdecyduje się na tę metodę powinien obliczyć zapotrzebowanie na składniki odżywcze swojego mruczka, dlatego w tej sprawie najbezpieczniej jest skonsultować się z weterynarzem.

Żywienie kotów z alergiami

Objawy alergii pokarmowej to zazwyczaj biegunka lub wymioty, które występują po spożyciu posiłku. Opuchlizna wokół pyszczka czy miejscowe przerzedzenia futra to kolejne oznaki, że dieta kota może być powodem uczulenia.

Co jedzą koty z alergiami? W tym przypadku należy bezwzględnie skonsultować się z weterynarzem i stosować się do jego zaleceń.

Dieta kota po sterylizacji lub kastracji

Sterylizacja i kastracja to zabiegi, które pozbawiają koty możliwości rozmnażania się. Znacząco wpływają również na układ hormonalny, w wyniku czego może dojść do zwiększenia apetytu lub spowolnienia metabolizmu.

Co jedzą koty po sterylizacji lub kastracji? Zaleca się zredukowanie kaloryczności posiłków o ⅓. Dobrym pomysłem jest zmniejszenie ilości suchej karmy. Najważniejsza jest obserwacja czworonoga i regularne konsultacje z lekarzem weterynarii, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Co jedzą małe koty?

Opieka nad małym mruczkiem to z pewnością duża odpowiedzialność. Małe kotki powinny pozostać pod opieką matki do 8-12 tygodnia życia. Mleko matki dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Zdarzają się sytuacje, gdzie to zadanie jest utrudnione. Natura bywa okrutna i kociaki często zostają pozbawione mamy.

Mając pod opieką kocią sierotę, należy udać się jak najszybciej do weterynarza. Lekarz będzie mógł oszacować wiek kocięta, przeprowadzić badania i zalecić dietę. Warto zaopatrzyć się w butelki ze smoczkiem lub strzykawki.

Co jedzą małe koty po ukończeniu 6 tygodnia życia? Jest to dobry okres, w którym można wprowadzać niewielkie ilości mokrej lub suchej karmy. Warto zwrócić uwagę na to, żeby produkty były dedykowane małym czworonogom.

Małe koty powinny jeść częściej niż dorosłe pupile. Zwykle zalecane jest ok. 5 małych porcji dziennie.

Co jedzą małe koty po ukończeniu drugiego miesiąca życia? Przełom drugiego i trzeciego miesiąca to czas, w którym kocięta mogą przejść na dietę składającą się ze stałych posiłków.

Jakich produktów unikać w diecie kota?

Jak powszechnie wiadomo, kot jest drapieżnikiem, mięsożercą. Pomimo tego faktu, każdy właściciel z pewnością wie, jak mruczki niezwykle skutecznie potrafią prosić o najrozmaitsze przekąski i produkty z ludzkiego talerza.

Warto zwrócić uwagę na produkty z ludzkiego stołu, które trafiają do miski mruczka. Takie dokarmianie jest zwykle kierowane dobrymi intencjami, jednak należy mieć świadomość, że można w ten sposób zaszkodzić ukochanemu pupilowi. Jakich produktów stanowczo unikać? Produkty zakazane to:

  • resztki z obiadu – domowe posiłki mogą zawierać cebulę, czosnek, orzechy, awokado, szpinak czy rodzynki, które mogą prowadzić do niewydolności nerek;
  • alkohol – wydaje się to oczywiste, lecz można się zdziwić obserwując, co jedzą koty. Napoje i żywność zawierające alkohol mogą powodować wymioty, biegunkę,
    problemy z układem oddechowym, a w rezultacie śpiączkę i śmierć;
  • ciasto drożdżowe – pierwszy argument to fakt, że drożdże wytwarzają alkohol jako produkt uboczny. Ciasto może również rosnąć w żołądku czworonoga i powodować niebezpieczne gromadzenie się gazów;
  • kawa i czekolada – niebezpiecznymi składnikami tych pokarmów są substancje zwane metyloksantynami. Są one toksyczne dla zwierząt domowych i mogą powodować śmierć;
  • produkty mleczne – dieta kota wielu osobom kojarzy się z dużą ilością mleka. Jest to jednak niebezpieczne, ponieważ mruczki nie tolerują laktozy;
  • surowa wieprzowina i dziczyzna – takie mięso może doprowadzić do zarażenia pupila wirusem wścieklizny rzekomej, który jest śmiertelnym niebezpieczeństwem.

Co jedzą koty? Podsumowanie

Żywienie kotów nie jest prostą sprawą. Odpowiednia dieta powinna opierać się na dużej ilości białka i tłuszczu, który pochodzi z produktów zwierzęcych.

Dobierając karmy suche i mokre należy się kierować etykietą zawierającą skład. Popularne żywienie metodą BARF polega na karmieniu kotów surowym mięsem. Jest to czasochłonna metoda, która wymaga dużej dawki wiedzy. Bez względu na wybraną dietę, konsultacja z weterynarzem jest zawsze dobrym pomysłem.

Dieta kota powinna składać się przede wszystkim z białka zwierzęcego. Warto jednak zaznajomić się z listą produktów zakazanych, ponieważ mogą one spowodować nieodwracalne skutki zdrowotne, a nawet śmierć. Do takich pokarmów należą: surowa wieprzowina i dziczyzna, produkty mleczne, kawa, czekolada, alkohol, drożdże oraz resztki z obiadu.