O czym pamiętać przed wyjazdem na wakacje?

Wakacje to czas odpoczynku i realizacji wielkich planów. Aby móc w pełni cieszyć się zachwycającymi widokami i smakami, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Sprawdź, czego nie może zabraknąć na liście rzeczy do zrobienia przed wakacyjnym wyjazdem.

Co przygotować na wyjazd za granicę?

Podróż za granicę w wymarzone miejsce to sposób na wypoczynek w przypadku znacznej części Polaków. Oderwanie się od codziennych obowiązków oraz normalnych dla nas warunków, sprawia, że możemy poczuć się swobodnie i odpocząć po całym nerwowym roku. Dla jednych takim relaksującym miejscem okażą się alpejskie szczyty czy włoskie miasteczka, dla drugich natomiast takim kierunkiem stają się egzotyczne kraje i wysepki z niewielkimi kurortami. Każda z takich podróży wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Czasami zajmie nam to kilka dni, a w niektórych przypadkach więcej formalności pojawi się na naszej drodze.

Formalności przed podróżą za granicę to jednak nie wszystko. Warto zadbać również o odpowiednio wyposażoną walizkę. Powinny znaleźć się w niej rzeczy, które przydadzą nam się w danym miejscu na świecie, gdzie się wybieramy. Dodatkowo niezwykle ważne okazuje się zapoznanie z przewidywaną pogodą na okres, kiedy tam będziemy przebywać. W egzotycznych krajach dobrym rozwiązaniem będą lekkie i przewiewne ubrania, wykonane z lnu lub innych delikatnych tkanin. Jeżeli decydujesz się na podróż do państw, gdzie temperatura nie rośnie powyżej 15 stopni, dobrym pomysłem jest raczej zadbanie o ciepłą odzież, składającą się z bluz z długim rękawem i swetrów.

Przed wyjazdem w odległe kraje warto zadbać również o skuteczną ochronę. Nie chodzi tutaj jedynie o krem przeciwsłoneczny, ale również o wszelkie ubezpieczenia i dokumenty uprawniające nas do przebywania na terenie danego państwa. Załatwianie paszportów i wiz nie zajmuje dużo czasu, lecz wiąże się z dosyć długim okresem oczekiwania na ich wystawienie. Jeśli jednak wybierasz się do kraju należącego do strefy Schengen, wystarczy Ci dowód osobisty, który masz w portfelu lub na telefonie. W [przypadku ubezpieczeń sprawa jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na niezwykłą różnorodność ofert na rynku. W przypadku, gdy szukasz odpowiedniej polisy dla siebie i swojej rodziny, sprawdź ten ranking ubezpieczeń podróżnych.

Dlaczego EKUZ nie jest wystarczający?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to jedno z rozwiązań, które przysługuje każdemu Polakowi podlegającemu ochronie NFZ. Jest to pewnego rodzaju bezpłatna opieka medyczna w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Honoruje ją się więc w jednych z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunkach, jednak ma swoje ograniczenia. EKUZ pozwala na skorzystanie z bezpłatnych świadczeń medycznych, ale tylko tych, które przyjmuje się za darmowe w kraju, w którym przebywamy. Tym samym w większości przypadków EKUZ nie pokrywa:

 • kosztów leczenia w placówkach prywatnych;
 • kosztów transportu z powrotem do kraju;
 • kosztów leczenia współfinansowanego przez pacjenta.

Jeżeli chodzi o ten ostatni podpunkt, mowa tutaj o takich zdarzeniach, jak konieczność dopłaty do pobytu w szpitalu, wizyt u specjalistów czy zakupu leków. W wielu krajach można również spotkać się z koniecznością opłacenia kosztów ratownictwa.

Ubezpieczenie turystyczne – co to?

Ubezpieczenie turystyczne to nic innego jak zabezpieczenie przed negatywnymi skutkami nieszczęśliwych zdarzeń zaistniałych podczas przebywania poza granicami kraju. Zyskujemy więc gwarancję, że w razie zaistniałych w umowie zdarzeń, uzyskamy adekwatne do straty odszkodowanie. Można tutaj mówić przykładowo o kosztach holowania auta za granicą czy kosztach leczenia lub akcji ratunkowej. Podstawowy pakiet może być nieco bardziej rozszerzony względem zakresu świadczeń wynikających z karty EKUZ. Co ważne do dyspozycji każdego klienta jest wiele różnych wariantów. W większości z nich znajdziemy zatem:

 • polisę NNW;
 • ubezpieczenie KL, czyli kosztów leczenia;
 • polisę OC w życiu prywatnym;
 • ubezpieczenie bagażu;
 • assistance;
 • klauzulę alkoholową.

Jeżeli natomiast czujesz, że potrzebujesz nieco bardziej zaawansowanej ochrony, możesz sięgnąć po mocno rozbudowany pakiet i go zmodyfikować pod siebie. W takim wariancie znajdziesz między innymi:

 • ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu;
 • polisę od przerwanej podróży;
 • ubezpieczenie od opóźnień samolotów;
 • polisę od kradzieży.

Z pewnością nie zabraknie również opcji rozszerzenia o sporty ekstremalne, takie jak jazda na nartach czy nurkowanie, więcej na ten temat w tym miejscu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy turystycznej?

Przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego niezwykle ważne jest zdecydowanie się na sprawdzonego ubezpieczyciela. W tym celu możesz skorzystać z forów, gdzie takie oceny są zamieszczane. Inną kwestią jest zakres świadczeń oraz wysokość sumy ubezpieczenia. W tym temacie bez problemu zorientujemy się poprzez rozmaite porównywarki lub stronę wybranego TU. Podobnie sprawa wygląda w przypadku wysokości składek. Zatem wybieraj mądrze i ciesz się spokojnymi wakacjami.