Flow injection krok po kroku, czyli bezinwazyjna korekta zębów

Współczesna stomatologia nieustannie poszukuje nowych, bardziej precyzyjnych i mniej inwazyjnych metod poprawiania uśmiechu pacjentów. Jednym z najnowszych osiągnięć jest metoda znana jako flow injection. Ta zaawansowana technika rewolucjonizuje korektę zębów, umożliwiając lekarzom stomatologom osiągnięcie doskonałego efektu bez naruszania zębów pacjenta. 

W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej innowacyjnej metodzie flow injection. Krok po kroku pokażemy cały proces, który umożliwia bezinwazyjną korektę zębów, otwierając przed pacjentami nowe perspektywy w obszarze stomatologii estetycznej.

Flow injection – stomatologia estetyczna na nowym poziomie

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest flow injection. Stomatologia estetyczna rozwija się bowiem dość prężnie, dlatego warto być na bieżąco ze wszelkimi nowymi technikami. Czym zatem jest ta innowacyjna metoda? 

Najprościej mówiąc, jest to bezinwazyjna korekta zębów wykonywana za pomocą materiału kompozytowego. Wykorzystuje się do tego specjalne licówki kompozytowe, które są w stanie szybko wyrównać uzębienie, ukryć ubytki, przebarwienia, diastemę czy pęknięcia szkliwa. Z ich pomocą stomatolog może poprawić kształt i długość zębów, a także odtworzyć prawidłowe zwarcie zębów. 

Można więc śmiało powiedzieć, że to szybka, nowoczesna i bezinwazyjna metoda, dzięki której pacjent jest w stanie cieszyć się swoim nowym hollywoodzkim uśmiechem. Co ważne, technika ta jest bezinwazyjna, co oznacza, że prawdziwe zęby nie są w żaden sposób szlifowane czy piłowane – jak bywa to przy innych rodzajach licówek. W tym przypadku należy jedynie odpowiednio oczyścić je specjalnymi preparatami. 

Jak wygląda metoda flow injection? Krok po kroku

A jak wygląda flow injection krok po kroku? Poniżej przedstawiamy poszczególne etapy tej bezinwazyjnej korekty zębów. Zdecydowanym atutem tej metody jest krótki czas przebiegu całego zabiegu. To świetne rozwiązanie dla wszystkich pacjentów, którym zależy na pięknym uśmiechu w dosłownie kilka dni. Jak zatem przebiega flow injection?

Pobranie wycisków

W pierwszej kolejności pobierane są wyciski lub skany komputerowe zębów. Jest to niezbędny krok, dzięki któremu stomatolog będzie w stanie przygotować odpowiedni projekt. W większości przypadków całość zajmuje dosłownie 10 minut i jest to oczywiście bezbolesny, w pełni komfortowy dla pacjenta proces. 

Przygotowanie modelu i szyn

Gdy stomatolog ma już pobrane wyciski czy zrobione skany komputerowe całych łuków zębów pacjenta, można przejść do stworzenia modelu. Technik protetyk wykonuje w tym celu projekt, w którym widoczny będzie ostateczny kształt uzębienia. 

Do tego przygotowuje szyny silikonowe. Jest to coś w rodzaju wzornika, na którego podstawie będzie wykonywana korekta zębów. Pacjent musi je już tylko przymierzyć i zaakceptować projekt.

Modelowanie uśmiechu

Po zaakceptowaniu projektu można już przejść do działania, a więc założenia licówek kompozytowych flow injection. W tym celu zęby są dokładnie oczyszczane i wytrawiane specjalistycznym kwasem. Nie wykonuje się przy tym żadnego szlifowania, więc zabieg jest w pełni komfortowy oraz bezbolesny. 

Licówki przykleja się na tzw. żywicę, pozwalającą wykonać trwałe połączenie zęba z materiałem kompozytowym. I gotowe!

Ile wizyt potrzeba, aby zyskać nowy piękny uśmiech?

Jak zatem widać, flow injection to szybka, bezinwazyjna i bezbolesna technika pozwalająca uzyskać wymarzony hollywoodzki uśmiech. Ile jednak dokładnie wizyt potrzeba, aby wyjść z kliniki z nowym pięknym uzębieniem? Gdy projekt jest już zaakceptowany, licówki zakłada się na maksymalnie czterech wizytach. 

Dużo zależy jednak od ilości zębów do korekty. Jeśli flow injection ma znaleźć się jedynie w kilku miejscach, spokojnie wystarczy jedna wizyta u specjalisty. Cztery będą potrzebne wtedy, gdy materiał kompozytowy ma znajdować się na niemalże całych dwóch łukach. 

Jakie są największe zalety i wady flow injection?

Wiesz już, jak wygląda flow injection krok po kroku. Nadszedł więc czas, aby przedstawić największe zalety oraz wady tej techniki. Do niewątpliwych plusów należy zaliczyć:

  • szybkość korekty wyglądu zębów,
  • bezinwazyjność zabiegu (dzięki temu, że nie ma konieczności szlifowania zębów przed założeniem licówek),
  • łatwość naprawy ewentualnych zniszczeń powstałych podczas noszenia licówek,
  • niższy koszt niż m.in. przy licówkach ceramicznych.

Nie da się jednak ukryć, że flow injection ma również kilka wad. Warto więc pamiętać, że:

  • materiał kompozytowy może się przebarwiać i uszkadzać,
  • kompozyt ma tendencję do ścierania,
  • po założeniu licówek flow injection konieczne są dwie wizyty kontrolne w ciągu roku, na których stomatolog sprawdzi trwałość licówek oraz zajmie się ich polerowaniem.

Warto więc wiedzieć, że flow injection nie można traktować jako metody pozwalającej niemalże całe życie cieszyć się nowym pięknym uśmiechem. 

Jak dbać o swój nowy uśmiech?

O licówki flow injection należy dbać tak samo, jak o swoje naturalne zęby. W tym celu zaleca się je myć po każdym posiłku szczoteczką wykonaną z miękkiego włosia. Do tego warto stosować irygator lub szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, aby dokładnie oczyścić wszelkie szczeliny. 

Aby nie uszkodzić materiału kompozytowego, zaleca się unikać jedzenia twardych produktów spożywczych, takich jak surowe twarde warzywa i owoce oraz orzechy. Dwa razy w roku należy udać się także na wizytę kontrolną. Przy tendencji do zgrzytania zębami, kluczowa może okazać się również specjalna szyna, dzięki której materiał nie będzie się tak szybko ścierać. 

Czy do flow injection są jakieś przeciwwskazania?

A czy są jakieś przeciwwskazania do założenia licówek kompozytowych flow injection? Niestety tak. Przede wszystkim nie zaleca się ich dla osób, które cierpią na bruksizm czy obgryzają paznokcie. Materiał jest bowiem podatny na ścieranie oraz uszkodzenia, dlatego w tych przypadkach mógłby dość szybko ulec zniszczeniu.

Licówek flow injection nie zakłada się również na zęby z dużymi ubytkami próchniczymi, a także wtedy, gdy nie ma wystarczającej ilości tkanek własnych. Zawsze jednak to od lekarza stomatologa zależy, czy u danego pacjenta będzie można wykonać taką estetyczną odbudowę uzębienia. Warto więc udać się na wizytę do specjalisty, by dowiedzieć się, czy taka technika będzie rekomendowana – biorąc pod uwagę obecny stan zębów oraz wszelkie codzienne nawyki.

Wiesz już, jak wygląda flow injection krok po kroku, jakie są zalety i wady tej techniki oraz jak dbać o takie licówki. Nie pozostaje już zatem nic innego, jak tylko zapisać się na wizytę i spełnić swoje marzenia o hollywoodzkim uśmiechu!