Renowacja podłogi drewnianej – jak odnowić ją krok po kroku?

Drewniane podłogi są piękną ozdobą domów i mieszkań. Z czasem jednak coraz bardziej się niszczą. Piasek, kółka mebli, spadające przedmioty – to wszystko zostawia na nich ślad. Dlatego z czasem konieczna będzie renowacja podłogi drewnianej. Jeśli przeprowadzisz ją prawidłowo, przywrócisz podłodze dawny blask. Poznaj najlepsze sposoby na renowację nawierzchni i instrukcje, jak wykonać kolejne kroki ku odnowieniu podłogi.

Kiedy renowacja podłogi drewnianej będzie konieczna?

Renowacja z czasem potrzebna będzie każdej podłodze, nawet tej wykonanej z najtwardszych gatunków drewna – czy to krajowych, czy egzotycznych. Najczęściej występującym problemem jest ścieranie się wierzchniej warstwy podłogi, która chroni drewno i zapewnia mu odpowiedni wygląd. Widocznym objawem takiej sytuacji są przetarcia, przebarwienia i plamy. Jeśli jest ich dużo, czas na renowację.

Odnowienie podłogi drewnianej będzie konieczne także wtedy, gdy widać na niej sporo rys i wgnieceń. Każdy taki ubytek może być potencjalnie niebezpieczny. Im dłużej zwlekasz z renowacją, tym trudniej będzie uzupełnić ubytki. Z czasem może się to okazać nawet niemożliwe.

Jak odnowić podłogę drewnianą? Najlepsze sposoby

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na renowację drewnianej podłogi jest cyklinowanie. W trakcie tego procesu usuwa się zewnętrzną, nadgryzioną przez czas warstwę podłogi. W ten sposób odsłania się nową, świeżą i efektowną warstwę drewna. Tę metodę renowacji stosuje się zwłaszcza na drewnianych parkietach. Wymaga jednak użycia profesjonalnej cykliniarki.

W przypadku podłóg olejowanych mogą się jednak sprawdzić również mniej wymagające prace. Tutaj kluczowe będzie dokładne zmycie podłogi przy użyciu odpowiednich środków czyszczących, a następnie natłuszczających.

Z kolei niewielkie uszkodzenia na podłogach lakierowanych można uzupełnić za pomocą specjalnych preparatów do wypełniania ubytków. Oprócz lakierów uzupełniających w tej roli sprawdzi się między innymi odpowiednio dobrany wosk – najczęściej powinna to być tzw. szpachla woskowa i wosk naprawczy. Takie środki znajdziesz na https://parkietypetlak.pl/.

Renowacja podłogi drewnianej z cyklinowaniem – krok po kroku

Specjaliści mówią jasno: cyklinowanie parkietu powinno się przeprowadzać średnio co 10 lat. I to bez względu na aktualny stan podłogi. Przeciwwskazaniem dla tego zabiegu jest jedynie sytuacja, w której parkiet jest już na tyle cienki, że zaczyna być widać łączenia poszczególnych jego części.

Oczywiście minusem tej metody może być także koszt wypożyczenia cykliniarki lub wynajęcia ekipy remontowej. Nie wszystkim podobają się też wielkie ilości pyłu, które generuje ten proces. Niezaprzeczalnym plusem jest za to ostateczny efekt. Jak ten proces wygląda krok po kroku?

1 Przygotowanie podłogi

Przed rozpoczęciem cyklinowania musisz przygotować do tego podłogę i całe pomieszczenie. Przede wszystkim usuń z niego wszystkie meble, by nie osiadł na nich pył. Ściągnij również zasłony czy firany, a karnisze i lampy odpowiednio zabezpiecz. Z samej nawierzchni trzeba będzie zdemontować listwy przypodłogowe.

2 Cyklinowanie podłogi drewnianej

Do cyklinowania potrzebna będzie profesjonalna cykliniarka. To ona będzie usuwać stare warstwy lakieru i zniszczoną powłokę drewna. W czasie tej czynności kluczowe jest zmienianie gradacji papieru ściernego w cykliniarce. Na początek najlepiej skorzystać z gradacji w okolicach 40, a kąt cykliniarki powinien wynosić około 45 stopni w stosunku do włókien drewna.

Po zeszlifowaniu pierwszej warstwy czas na zmianę gradacji papieru na 60, a także zmianę kąta cyklinowania – mniej więcej o 90 stopni. Kierunek szlifowania trzeba też zmienić, gdy po cykliniarkę sięgniesz po raz trzeci – tym razem z papierem ściernym o gradacji dochodzącej do 100. To powinno wystarczyć do odnowienia podłogi, choć czasami, przy dużych ubytkach, trzeba będzie przeprowadzić więcej etapów szlifowania.

cyklinowanie drewnianej podłogi w domu

3 Odpylenie powierzchni

Po cyklinowaniu na podłodze będzie mnóstwo pyłu. Przed przystąpieniem do kolejnego etapu prac musisz go dokładnie usunąć. Najlepsze efekty daje odpylanie na sucho – najpierw wymiatanie pyłu, a następnie użycie mocnego odkurzacza.

4 Uzupełnienie ubytków

Po usunięciu pyłu będzie dokładnie widać wszelkie ubytki oraz szpary między klepkami parkietu. W tym celu stosuje się przede wszystkim specjalne parkiety podkładowe, które rozprowadza się na podłodze za pomocą pacy.

Najlepiej wymieszaj lakier z resztkami pyłu z cyklinowanych klepek. Wtedy będziesz pewien, że parkiet zyska odpowiedni kolor. By solidnie uzupełnić ubytki, należy nałożyć dwie warstwy takiej mieszaniny.

5 Polerowanie podłogi

Po nałożeniu podkładu podłogę pozostaw do wyschnięcia. Potem jeszcze raz w ruch pójdzie cykliniarka. Tym razem trzeba będzie użyć papieru ściernego o niskiej gradacji – najlepiej około 120. Na tym etapie warto także użyć specjalnych końcówek polerskich. Kierunek ruchów powinien być taki sam jak w czasie właściwego cyklinowania. Na koniec jeszcze raz trzeba będzie odpylić podłogę, a potem wywietrzyć pomieszczenie.

6 Lakierowanie podłogi

Po polerowaniu podłogi trzeba odczekać 24 godziny. Po upływie tego czasu można przystąpić do ostatniej czynności, czyli lakierowania. Środek powinien być dopasowany do gatunku drewna. Najczęściej trzeba będzie nałożyć więcej niż jedną warstwę lakieru. Najlepszy efekt osiągniesz przy trzech warstwach lakieru. Możesz go rozprowadzać wałkiem lub pędzlem.

Jeśli zależy Ci na świetnym wyglądzie, dolne warstwy lakieru przed kontynuowaniem malowania powinieneś jeszcze wypolerować. Tym razem potrzebny będzie papier ścierny o nieco wyższej gradacji – od 220 do 400. Wybór zależy od zamierzonego efektu. 220 pomoże uzyskać matowy odcień, 400 wysoki połysk. Po nałożeniu ostatniej warstwy lakieru trzeba odczekać jeszcze dobę i można już bez przeszkód cieszyć się odnowioną drewnianą podłogą.

Renowacja podłogi drewnianej olejowanej bez cyklinowania – krok po kroku

Jak widać, renowacja podłogi z cyklinowaniem to dość żmudny proces, który musi potrwać co najmniej kilka dni. Jak odnowić podłogę drewnianą bez cyklinowania? W przypadku nawierzchni olejowanej możesz zdecydować się również na zdecydowanie prostsze rozwiązanie.

1 Czyszczenie nawierzchni

Taką podłogę czasami wystarczy dokładnie wyczyścić. Pomogą specjalne preparaty do drewna olejowanego, ale przydać mogą się też tzw. “domowe” sposoby czyszczenia.

Z usunięciem tłustych plam, a także zabrudzeń po smole czy paście do butów poradzi sobie szmatka nasączona benzyną ekstrakcyjną. Jeśli problemem jest atrament i ślady po długopisie, pomocny okaże się spirytus. Zacieki spowodowane alkoholem powinien wyrównać rozpuszczony w wodzie płyn do mycia naczyń lub mydło.

2 Woskowanie podłogi

Po takim myciu na olejowaną podłogę trzeba jednak nałożyć nową warstwę ochronną. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji wosk. Nałóż go na wyczyszczoną podłogę jak najcieńszą warstwą. Dzięki temu uzyskasz połyskującą powierzchnię z warstwą ochronną. Zbyt gruba powłoka wosku uczyni podłogę śliską i podatną na zabrudzenia.

malowanie lakierem kończy renowację podłogi drewnianej

Renowacja podłogi z uzupełnianiem ubytków – krok po kroku

Nawet bez użycia profesjonalnej cykliniarki da się jednak przeprowadzić również bardziej zaawansowane prace. Możesz do tego wykorzystać szlifierkę, ale w niektórych przypadkach wystarczy nawet tylko odpowiednia masa szpachlowa.

1 Przygotowanie nawierzchni

Przy pracach bez szlifierki nie trzeba będzie opróżniać pomieszczenia z mebli, bo nic nie będzie pylić – można wtedy przesuwać meble w wolne miejsca na podłodze. Kiedy jednak ubytki są większe, warto wynieść wszystkie sprzęty.

Poza tym przygotowanie podłogi polega przede wszystkim na dokładnym umyciu zabrudzonych miejsc. Trzeba to zrobić na tyle dokładnie, by było widać, jak głębokie są rysy i wgniecenia.

2 Szlifowanie podłogi

To opcjonalna część ręcznej renowacji podłogi drewnianej. Powinieneś się na nią zdecydować wtedy, gdy ubytki w nawierzchni są spore. Do szlifowania najlepiej wykorzystać szlifierkę elektryczną – przy dużej podłodze potrzebny może być też przedłużacz. Przed jej włączeniem sprawdź jednak, czy z podłogi nie wystają jakieś gwoździe – trzeba będzie je usunąć bądź w pełni wbić w deski podłogowe.

Samo szlifowanie przebiega podobnie jak w przypadku cyklinowania. Najpierw trzeba użyć papieru ściernego o niskiej gradacji, najlepiej 40, a następnie szlifować papierem o mniejszych ziarnach. Teoretycznie można też szlifować nawierzchnię ręcznie lub za pomocą klocków szlifierskich. Praca potrwa jednak wtedy znacznie dłużej.

3 Szpachlowanie ubytków

Po szlifowaniu trzeba usunąć z podłogi pył. Jeżeli ubytki są niewielkie, możesz jednak pominąć etap ręcznego szlifowania i od razu przejść do uzupełniania ubytków. W tym przypadku należy je zaszpachlować przy użyciu szpachli woskowej bądź wosku naprawczego.

Istotne będzie nie tylko dokładne rozprowadzenie preparatu na uszkodzonej powierzchni, ale również wybór odpowiedniego koloru. Najlepiej zdecydować się na nieco jaśniejszy odcień niż podłoga – środki takiego typu z czasem bowiem ciemnieją.

4 Polerowanie powierzchni

Nawet najbardziej precyzyjne szpachlowanie pozostawi na podłodze pewne nierówności. Konieczne będzie więc wypolerowanie nawierzchni. Znów możesz wybierać między szlifierką elektryczną a pracą ręczną. Ważne, by sięgnąć po papier ścierny o niewielkich oczkach, gradacji od 300 do 400.

5 Zabezpieczenie podłogi 

Ręczna renowacja podłogi drewnianej powinna obejmować również proces impregnacji drewna na kolejne lata. Możesz do tego wybrać różne preparaty – od lakierów, przez lakierobejce, po woski i oleje. Pamiętaj tylko, by nie postawić wyłącznie na bejcę. Wbrew obiegowej opinii, choć ten środek znakomicie wnika w pory drewna, nie stanowi dla niego warstwy ochronnej.

Możesz zdecydować się na lakiery i woski bezbarwne, ale również takie, które będą w stanie nadać Twojej podłodze zupełnie nowy wygląd. Do wykończenia drewnianych podłóg najskuteczniej będzie wykorzystać wałek.

Jeżeli ubytków jest bardzo mało i są niewielkie, a szlifowanie nie było potrzebne, po szpachlowaniu możesz odnowić tylko podłogę w ich bezpośredniej okolicy. Wtedy jedynym słusznym wyborem będą preparaty bezbarwne. 

Podsumowanie. Renowacja podłogi drewnianej – najważniejsze czynności

Odnowienie podłogi drewnianej raz na jakiś czas staje się koniecznością. Najlepsze efekty da cyklinowanie, które jednocześnie jest jednak najdroższe i najbardziej czasochłonne. Wiąże się z wielokrotnym szlifowaniem powierzchni. Pozwala jednak na kompleksowe usunięcie zużytej warstwy drewna.

Na podłogach olejowanych, na których nie ma wielkich uszkodzeń, wystarczyć może dokładne umycie nawierzchni i nałożenie na nią wosku. Możesz też ręcznie zeszlifować podłogę lub uzupełnić w niej ubytki szpachlą – w takim wypadku na koniec trzeba będzie użyć odpowiednich środków do impregnacji.