Kazimierz i jego tajemnice. Żydowskie ślady pod Wawelem

Dziś Kazimierz jest integralną częścią Krakowa i miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. W tej części miasta można znaleźć sporo knajp, klubów czy innych miejsc oferujących rozrywki dla mieszkańców i przyjezdnych. Część turystów odwiedza jednak tamtejsze ulice w poszukiwaniu śladów po kulturze, która rozwijała się tam jeszcze wówczas, gdy Kazimierz był osobnym miastem sąsiadującym z grodem Kraka. Chodzi o żydowską diasporę, która jeszcze przed II wojną światową stanowiła sporą część mieszkańców miasta. Do dziś na Kazimierzu można znaleźć jej ślady.

Z czego znana jest Krakowska dzielnica Kazimierz?

Przede wszystkim jest to miejsce o ogromnym znaczeniu dla kultury żydowskiej. Ta mniejszość w dzielnicy Krakowa zaczęła się coraz bardziej powiększać około 1450 roku. W tym czasie otworzyli tam wiele miejsc związanych z ich kulturą. Dzięki temu dzisiaj możemy je podziwiać. 

Wiele osób dzisiaj zastanawia się, czy na Kazimierzu mieszkają Żydzi? Tak, dalej zamieszkują to miejsce ortodoksyjni Żydzi. Można ich poznać po charakterystycznych strojach, które są mocno związane z ich kulturą. 

Dlatego każdy kto odwiedza to miasto powinien poświęcić jeden dzień swojej wycieczki właśnie na tę dzielnicę. Warto zatrzymać się w jednym z wielu hoteli w centrum miasta np. https://www.bwkrakow.pl/

Synagogi i domy modlitwy

Kazimierz swoją lokację, a także nazwę, zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Ostatni z Piastów na polskim tronie założył miasto u boku Krakowa w 1335 roku i nakazał otoczyć je murami obronnymi. Od ówczesnej stolicy Polski oddzielała je też odnoga Wisły, ostatecznie osuszona w późniejszych wiekach. Król postawił tam potężne katolickie kościoły, ale wkrótce do miasta zaczęło sprowadzać się też coraz więcej Żydów. Ostatecznie ich społeczność znacznie powiększyła się w 1495 roku, gdy król Jan Olbracht zdecydował o przesiedleniu na Kazimierz krakowskich Żydów i utworzeniu tam tak zwanego miasta żydowskiego.

Mieszkańcy żydowskiego pochodzenia również stawiali na Kazimierzu świątynie i domy modlitwy. W całym Krakowie takich miejsc było niemal 90. Część z nich można podziwiać do dziś. Od XV wieku działała na Kazimierzu tak zwana Stara Synagoga, znajdująca się przy ul. Szerokiej. Nie omijały jej pożary ani dziejowe zawieruchy. Najdotkliwiej zniszczyli ją hitlerowcy, ale po wojnie została odbudowana. Dziś mieści się w niej Muzeum Judaistyczne, które stanowi obowiązkowy punkt na szlaku żydowskich pamiątek Krakowa.

Do zwiedzania udostępniona jest również Synagoga Wysoka – jedyna w Polsce synagoga umieszczona na piętrze. Wzniesiono ją w XVI wieku przy obecnej ulicy Józefa. Aktualnie służy jako sala wystawowa. Spacerując po Kazimierzu warto podejść również do wciąż czynnej Synagogi Tempel, zwanej również Postępową. Została otwarta w drugiej połowie XIX wieku przy ul. Miodowej i w czasie wojny zdewastowano ją w nieco mniejszym stopniu niż pozostałe. Jej charakterystyczną cechą były cotygodniowe kazania wygłaszane w języku polskim oraz niemieckim, stanowiła miejsce, w którym stykały się różne kultury. Do dziś w jej oknach zachowały się też piękne witraże.

Żydowskie cmentarze

W Krakowie wciąż można odwiedzić także żydowski cmentarz, który jest ulokowany przy ul. Miodowej. To tak zwany Nowy Cmentarz – powstał w 1800 roku. Dziś zajmuje powierzchnię 4,5 hektara, spoczywają na nim najwybitniejsi krakowscy Żydzi z malarzem Maurycym Gottliebem czy wiceprezydentem Krakowa Józefem Sare na czele. Najstarszy z zachowanych do dziś nagrobków pochodzi z 1809 roku. Wraz z synagogami cmentarz jest niemym, ale niezwykle wymownym świadkiem historii Kazimierza i Krakowa.

O pamiątki po krakowskich Żydach, również te niematerialne, dba także Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa. Jego siedziba znajduje się w dawnej Synagodze Bne Emuna. Co roku centrum organizuje wystawy, koncerty i seminaria poświęcone żydowskim zwyczajom, muzyce czy literaturze – ściągają więc tam tysiące turystów i artystów.

Wiele restauracji z żydowskim jedzeniem 

Jak widzisz nazywanie Kazimierza w Krakowie Żydowską dzielnicą nie wzięła się znikąd. Dlatego w tym miejscu nie zabraknie także miejsc, które oferują prawdziwą kuchnię żydowską. W wielu lokalach w tej dzielnicy możesz skosztować prawdziwych przysmaków. Dzięki takim miejscom możesz jeszcze bliżej poznać ich kulturę. 

Najwięcej ciekawych restauracji i knajpek znajdziesz przy ulicy Szerokiej. Ugoszczą Cię tam min. takie lokale, jak: restauracja Awiw, Ariel czy Ester. Jeśli nie masz ochoty na tę kuchnię, zawsze możesz skorzystać z innych ofert. 

Najlepszym punktem Kazimierza jest to, że znajdziesz tu wiele restauracji z przepysznym jedzeniem z różnych regionów, państw, a nawet kontynentów. 

Współczesny Teatr Żydowski w Krakowie 

Pierwsza scena mieściła się przy ulicy Bocheńskiej 7 i powstała już w 1908 roku. Teraz współczesny został złożony przez rabina Tanya Segal’a w 2008 roku, która jest także reżyserem teatralnym. Na scenie wystawiane są różnego rodzaje sceny, które w szczególności są pokazywane w przestrzeni żydowskiej dzielnicy w Krakowie. 

Teatr nie jest duży, ale na pewno warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z jego repertuarem. Znajdziesz tu ciekawe spektakle. Teraz klasyczny przedstawia tu różnego rodzaju interpretacje tekstów żydowskich i przedstawia je w formie teatralnego przedstawienia. W repertuarze znaleźć można także opcje nie związane z kulturą żydowską. 

Dzielnica Kazimierz na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Jeśli będziesz w Krakowie nie możesz ominąć tej dzielnicy. Nie tylko ma wiele historycznych budynków i ciekawych miejsc. Kazimierz jest od 1978 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To naprawdę duże wyróżnienie, którym nie wszystkie regiony, a co dopiero dzielnice pochwalić. 

Z Krakowa na listę wpisane jest Stare Miasto oraz Wawel. W tym przypadku chyba nikt nie jest zdziwiony, ponieważ to prawdziwe kulturowe zabytki. 

Aby dobrze zwiedzić te miejsca, które zostały wpisane na listę UNESCO warto spędzić w Krakowie więcej niż jeden dzień i zostać w hotelu w centrum miasta np. https://www.bwoldtown.pl/hotel. Dzięki temu wszystkie najważniejsze miejsca będziesz mieć na wyciągnięcie ręki. Nawet nie musisz korzystać z komunikacji miejskiej!