Tworzymy domową biblioteczkę – o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji?

Każdy z nas ma jakieś hobby, dzięki któremu jest w stanie się rozwijać. Jedni uwielbiają uprawiać sport, inni natomiast nie wyobrażają sobie dnia bez wspaniałej lektury. Fani książek często mają jednak dość duży problem z przechowywaniem swoich zbiorów. Dobrym pomysłem jest więc wydzielenie w swoim mieszkaniu specjalnego pomieszczenia, w którym będzie znajdować się domowa biblioteczka. Jednak o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji? Sprawdź!

Regały i półki

W domowej biblioteczce nie może zabraknąć przede wszystkim dużej ilości miejsca do przechowywania książek. Najlepiej sprawdzą się do tego regały. Wybierając odpowiedni model, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie, jak pokaźna jest nasza kolekcja. Im większa, tym oczywiście potrzebujemy więcej takich mebli, bądź poszczególnych półek. Aby zadbać o wyjątkowy wygląd takiego wnętrza, najlepiej zdecydować się na nieco mniej oczywiste kształty regałów. Ostatnio bardzo popularne są takie, które przypominają schodki czy drabinkę.

Wyjątkowe białe kruki dobrze jest natomiast trzymać w meblu z przeszkleniem. Dzięki temu zapobiegniemy ich zniszczeniu oraz zakurzeniu. Książki można także przechowywać na wiszących półkach. Udając się na zakupy, warto jednak wybrać takie, których konstrukcja została odpowiednio wzmocniona. Będziemy mogli wtedy kłaść na nie nawet najcięższe lektury, bez obaw o zniekształcenie się czy spadnięcie mebla ze ściany.

Odpowiednie oświetlenie

Aranżując domową biblioteczkę, nie możemy zapomnieć także o odpowiedniej ilości światła. Obecnie najpopularniejsze jest oświetlenie industrialne. Wybierając lampy w stylu skandynawskim, sprawimy, że wnętrze będzie prezentowało się modnie i stylowo, a przy okazji idealnie je doświetlimy. Warto jednak pamiętać, że książki nie lubią zbyt intensywnych promieni. Lepiej więc kupić żarówkę emitującą delikatne naturalne i nieco żółte światło niż mocne LEDy.

W domowej biblioteczce sprawdzi się również lampa podłogowa do czytania. Najlepiej umieścić ją w pobliżu wygodnego fotela czy kanapy. Warto jednak zadbać o możliwość regulacji natężenia światła. Dzięki temu dostosujemy jasność do własnych preferencji oraz zapobiegniemy przemęczeniu oczu. Takie oświetlenie powinno również nawiązywać swoim wyglądem oraz stylem do reszty lamp umieszczonych w tym miejscu.

Miejsce do czytania

Wiele osób aranżujących domową biblioteczkę zapomina o umieszczeniu w niej wygodnego zestawu wypoczynkowego. Warto więc zdecydować się na miękki i komfortowy fotel czy też nieco większą sofę. Dzięki temu pochłanianie kolejnej lektury stanie się jeszcze przyjemniejsze. Tuż obok siedziska dobrze jest ustawić mały stolik, na którym będziemy mogli postawić ciepłą herbatę czy inne niezbędne podczas relaksu z książką przedmioty.

Ozdoby i dekoracje

Podczas aranżacji domowej biblioteczki warto również zastanowić się nad ciekawymi ozdobami oraz dekoracjami. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością. W takim pomieszczeniu większość z nas chce się bowiem poważnie skupić. Zbędne akcesoria i dodatki mogą sprawić, że będziemy nieco rozproszeni i ciężko będzie nam oddać się wyłącznie lekturze. Miękki dywan czy mały plakat na ścianie zdecydowanie wystarczą.