Druk cyfrowy DTG – najważniejsze informacje

Konkurencja na rynku znakowania odzieży jest spora. Przy zamawianiu ubrań z logo firmy, grafikami czy napisami możesz wybierać spośród kilku technik. Jedną z najnowocześniejszych jest druk cyfrowy DTG. Wyróżnia się na tle innych co najmniej kilkoma cechami. Poznaj bliżej jej możliwości. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto postawić właśnie na cyfrowy nadruk DTG.

Na czym polega druk cyfrowy DTG?

Technologia DTG czasami jest nazywana po prostu drukiem bezpośrednim. To odróżnia ją od kilku innych metod znakowania, na przykład sitodruku transferowego. Skrót DTG odnosi się zresztą do angielskich słów “direct to garment”, co po polsku oznacza “bezpośrednio na ubranie”.

Ta nazwa wskazuje na to, w jaki sposób znakuje się odzież. Farby w specjalnej drukarce przenosi się bezpośrednio na ubranie. Nadruk wnika w głąb materiału i nie jest wyczuwalny na jego powierzchni.

Wzory na ubraniach powstają więc bardzo podobnie do tego, w jaki sposób drukuje się na papierze w klasycznych drukarkach atramentowych. Tyle że potrzeba do tego specjalnego urządzenia. Sam proces drukowania jest krótki, trwa maksymalnie kilkanaście minut.

Na jakich ubraniach można stosować nadruk DTG?

Nadruk DTG można stosować na produktach wykonanych z naturalnych materiałów. Wykorzystuje się go przede wszystkim na bawełnie. Dopuszczalna jest jedynie domieszka włókien sztucznych, takich jak poliester – ale nie większa niż 20 procent składu tkaniny czy dzianiny. 

Druk cyfrowy DTG nadaje się do wykonywania nadruków na wielu rodzajach ubrań. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się go jednak do znakowania koszulek, zwłaszcza T-shirtów, a także bluz. Tą techniką można jednak zdobić również mniejsze tekstylia z bawełny, na przykład torby, które służą jako popularne gadżety reklamowe.

Dlaczego warto zdecydować się na cyfrowe nadruki?

Druk DTG zaczął być stosowany w latach 90. XX wieku. Od tamtej pory zdobywa coraz większą popularność. Stoją za tym jego konkretne zalety.

Nadruk cyfrowy wyróżnia się znakomitym odwzorowaniem szczegółów i kolorów projektu. Wzory na koszulce zostaną wykonane z zachowaniem najmniejszych detali. Dzięki temu DTG idealnie nadaje się na przykład do nadruku fotografii, które drukuje się z bardzo wysoką jakością i rozdzielczością.

Na nadruku pojawi się pełna kolorystyka projektu. Technologia DTG umożliwia nawet wykonywanie tak zwanych przejść tonalnych, niezwykle pożądanych na grafikach. Co więcej, większa liczba kolorów, nawet bardziej skomplikowanych, nie zwiększa ceny znakowania.

Ta metoda pozwala również na duże pole zadruku. Jeśli tylko nie przeszkadza w tym format ubrania, druk DTG może obejmować pole kilkuset centymetrów kwadratowych. Do tego nawet tak duże grafiki nie wpływają negatywnie na komfort noszenia znakowanych ubrań. Nadruk cyfrowy jest bowiem w pełni przepuszczalny, co zapewnia oddychalność odzieży.

Znakowanie materiałów za pomocą technologii DTG charakteryzuje się również bardzo krótkim czasem realizacji zamówienia. Nie trzeba tu bowiem przygotowywać żadnych matryc, wystarczy przenieść projekt na tkaninę czy dzianinę. To także metoda znakowania przyjazna ekologii, można do niej bowiem wykorzystać tusze biodegradowalne.

Czy metoda nadruku DTG jest trwała?

Przy odpowiedniej pielęgnacji metoda nadruku DTG jest bardzo trwała. Wzory wykonane tą techniką zachowują swoje właściwości nawet po około 150 praniach. Do tego trzeba jednak odpowiedniej pielęgnacji.

Ubrań znakowanych nadrukiem cyfrowym nie można prać w temperaturze wyższej niż 40° Celsjusza. Trzeba je prać, a także prasować, na lewej stronie. Przy praniu nie należy również korzystać z mocnych detergentów ani automatycznego suszenia. Materiały znakowane drukiem DTG powinny schnąć w naturalnych temperaturach, w przewiewnym miejscu.

Ile kosztuje nadruk cyfrowy?

Cena druku DTG zależy od jego wielkości. Najtańszy nadruk cyfrowy może kosztować tylko kilkanaście złotych. Będzie niewielki, ale w efektowny sposób wyróżni koszulkę czy bluzę. Wykonanie większych nadruków cyfrowych będzie kosztować kilkadziesiąt złotych.

Co ważne, koszt takiego znakowania nie rośnie przy pojedynczym zamówieniu. Dzięki temu można bez problemów zamówić nadruk nawet na pojedynczej koszulce.

Kiedy opłaca się postawić na druk DTG?

Druk cyfrowy DTG jest techniką idealną dla klientów indywidualnych. Tę metodę znakowania opłaca się wybrać przy niewielkich zamówieniach. Będzie wówczas zdecydowanie korzystniejsza finansowo niż sitodruk czy haft komputerowy.

Na tę technikę warto postawić także wtedy, kiedy zależy Ci na nadrukach bardzo wysokiej jakości. Kiedy przygotowujesz koszulkę urodzinową albo chcesz umieścić na materiale fotografię, to właśnie nadruk DTG będzie idealnym rozwiązaniem.

Warto zdecydować się na to przy zamawianiu zróżnicowanej odzieży promocyjnej. Jeśli interesują Cię niewielkie partie ubrań znakowanych odmiennymi wzorami, to właśnie nadruk cyfrowy będzie najbardziej opłacalny.

Podsumowanie. Druk cyfrowy DTG – najważniejsze informacje

Druk DTG wykonuje się bezpośrednio na odzieży przy pomocy specjalnej drukarki i farb. Można stosować go na ubraniach z włókien naturalnych, przede wszystkim bawełny. Wyróżnia się bardzo dobrą, niemal fotograficzną dokładnością w odwzorowywaniu szczegółów i kolorów projektu. Umożliwia duże pole zadruku, taki projekt można zrealizować bardzo szybko. Nadruki cyfrowe są opłacalne już od pojedynczej sztuki. Świetnie sprawdzają się przy niewielkich zamówieniach.