Doradztwo biznesowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Doradztwo biznesowe jest dziedziną, która z roku na roku cieszy się coraz większą popularnością. Nie należy się temu dziwić. Kolejne osoby zdają sobie sprawę ze swoich zasobów i pragną dzielić się nimi z innymi, a liczba chętnych dzięki rosnącej świadomości nieustannie się powiększa. Jednak czym właściwie są konsultacje biznesowe? Kto z nich skorzysta, a dla kogo nie będą najlepszym wyborem? Jak znaleźć najlepszego doradcę biznesowego i czym się kierować przy poszukiwaniach? To tylko część pytań, na które odpowiadam w tym artykule. Jeśli interesuje Cię doradztwo biznesowe – ten tekst jest dla Ciebie!

Co to jest doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe można określić jako porady o specjalistycznym charakterze, które mają poprawić sytuację przedsiębiorstwa i wpłynąć pozytywnie na jego rozwój. Mogą być ściśle związane z marketingiem, sprzedażą czy HR. Zazwyczaj są przeprowadzane przez osoby będące praktykami – posiadające własne firmy lub mające doświadczenie w pracy z różnymi przedsiębiorcami. Bazują one na swojej wiedzy i są w stanie odnieść ją do sytuacji firmy. To mocno doceniane dziś podejście, w którym liczy się praktyka i bycie ekspertem w danej dziedzinie, a nie wiedza teoretyczna.

Jak wyglądają konsultacje biznesowe?

Nie ma jednego przepisu na dobrą konsultację biznesową, do którego stosowaliby się wszyscy. Ważną cechą takiego spotkania jest indywidualne podejście – nie tylko do tematyki, ale także jego przebiegu i formy. Zazwyczaj konsultanci oferują możliwość spotkania na żywo dla osób mieszkających w tym samym miejscu lub gotowych odbyć podróż. Jednak aktualnie najpopularniejszą formą są konsultacje biznesowe online, które mogą być przeprowadzane w zaciszu własnego domu lub biura. Dodatkową zaletą jest możliwość otrzymania nagrania ze spotkania, do którego można wrócić w dowolnym momencie.

Ile trwają konsultacje biznesowe?

Spotkanie z doradcą biznesowym zazwyczaj trwa od 60 do 90 minut, co jest optymalnym czasem na dogłębną analizę i przekazanie eksperckich porad. Podczas zakupu możesz zostać poproszony o informacje o swoim biznesie, problemie, z którym się zgłaszasz czy elementach, które Twoim zdaniem wymagają usprawnienia. Pozwoli to doradcy na odpowiednie przygotowanie się do konsultacji. Nie zdziw się jednak, że mogą być i tacy, którzy nie wymagają szczegółowych opisów przed spotkaniem, a wolą działać na świeżo i bezpośrednio w trakcie rozmowy. Tak jak wspomniałam, nie istnieje idealna konsultacja biznesowa dla wszystkich, a każdy specjalista będzie miał swój preferowany styl pracy.

Przebieg konsultacji biznesowych

Przebieg spotkania jest więc kwestią bardzo indywidualną, jednak pamiętaj, że możesz mieć na nią wpływ – w końcu to Ty jesteś klientem. Jeśli z kolei planujesz włączyć konsultacje do swojej oferty, postaraj się znaleźć w nich przestrzeń na elastyczność i odpowiedzi na potrzeby klienta.

Natomiast to, co stanie się po konsultacji, zależy przede wszystkim od pakietu, na jaki się zdecydujesz. Niektórzy doradcy biznesowi koncentrują się na pojedynczych spotkaniach, a po nich następuje Twoja praca własna i wdrażanie zmian. Są jednak i tacy, którzy dbają o wdrożenie przekazanych porad w życie, np. poprzez kontakt mailowy lub telefoniczny. Zazwyczaj jednak będziesz wiedział o tym już podczas zakupu – jeśli zależy Ci na takiej opiece, zwróć uwagę, czy wybrany przez Ciebie specjalista posiada taką opcję.

Pamiętaj także, że jeśli planujesz skorzystanie z kilku konsultacji, możesz zapytać o dostępność pakietu – takie rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić. Gdy nie jesteś pewien czy wybrany specjalista jest najlepszym dopasowaniem do Twojego biznesu i oczekiwań, pojedyncze spotkanie jest najlepszym wyborem, gdyż pozwoli Ci na ocenę i ewentualny powrót lub skorzystanie następnym razem z pomocy kogoś innego.

Dla kogo jest doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe skierowane jest do przedsiębiorców, jednak ze względu na jego szeroki przekrój działalności ciężko określić jednoznaczny profil takiej osoby. Zazwyczaj na konsultacje biznesowe umawiają się właściciele firm, którzy widzą, że coś nie do końca działa w ich firmie i wymaga usprawnienia. Specjalista może pomóc w zażegnaniu kryzysu w firmie, oferując konkretne wskazówki.

Jednak są także i tacy przedsiębiorcy, którzy nie czekają aż coś przestanie działać, a nieustannie dążą do rozwoju firmy i aby to osiągnąć, korzystają z doradztwa biznesowego regularnie. To doskonała strategia, która pozwala cały czas zwiększać swoją świadomość biznesową i dodawać kolejne innowacje do swojej firmy, aby zawsze wyprzedzać konkurencję. Nie musi wystąpić kryzys, aby doradztwo biznesowe miało sens.

Konsultacje biznesowe są polecane także osobom, które potrzebują świeżego spojrzenia na swoją działalność. Czasami ciężko jest podjąć się analizy działania firmy. Będąc w jej centrum, nie da się spojrzeć obiektywnie. A właśnie to może zrobić specjalista zajmujący się doradztwem biznesowym – jeśli czujesz, że coś nie gra, ale nie potrafisz odkryć, z czym jest problem, konsultant może się tym zająć, biorąc pod uwagę różne płaszczyzny przedsiębiorstwa.

Bardzo ważną grupą klientów są Ci, którzy dopiero planują otwarcie swojej firmy. Bo czy nie lepiej uniknąć błędów niż później je naprawiać, wykorzystując do tego więcej czasu i energii? Osoby, które to rozumieją, pokazują, że myślą przyszłościowo i zwiększają w ten sposób swoją szansę na sukces. Jeśli nie jesteś pewien czy Twój pomysł ma szanse na rynku albo wahasz się między kilkoma propozycjami, doradztwo biznesowe jest idealnym wyborem.

konsultacje biznesowe - poradnik
Doradztwo biznesowe to idealne wsparcie dla różnych przedsiębiorstw, nie tylko tych, które sobie nie radzą na rynku.

Jak wybrać odpowiedniego doradcę biznesowego?

Istnieją dwie główne drogi wyboru doradcy biznesowego. Pierwsza obejmuje skorzystanie z oferty osoby, którą cenisz. Specjaliści z tej branży zazwyczaj są obecni w mediach społecznościowych i budują w ten sposób swoją markę osobistą. Również w taki sposób potwierdzają swoje umiejętności i dodają do listy osiągnięć kolejny punkt. Być może są jakieś osoby, których poczynania w sieci śledzisz od dawna, a nawet nie wiedziałeś, że oferują konsultacje biznesowe?

Drugą ścieżką są standardowe poszukiwania w internecie lub zasięgnięcie opinii wśród znajomych przedsiębiorców. Zanim przejdziesz do przeglądania różnych ofert, zastanów się nad swoimi problemami i efektami, jakie chciałbyś wyciągnąć z konsultacji biznesowej. W ten sposób łatwiej będzie Ci dopasować profil doradcy, np. wybierając między osobą, która specjalizuje się w kryzysach wizerunkowych, a specjalistą, który może pochwalić się wprowadzeniem na rynek kilkudziesięciu marek na przestrzeni swojej kariery – oczywiście zakończone sukcesem.

Istotnym kryterium podczas wyboru doradcy biznesowego jest także branża. Zwróć uwagę, czy ma on szerokie doświadczenie w różnych dziedzinach czy raczej skupia się np. tylko na mediach społecznościowych. Czy ma wyniki, którymi może się pochwalić? Czy jego sukcesy są możliwe do zweryfikowania? Choć dziś coraz mocniej odchodzi się od mierzenia wyłącznie lat doświadczenia, a bardziej skupiamy się konkretnych osiągnięciach, dla wielu osób to kryterium nadal ma znaczenie.

Jeśli nie jesteś pewien, na czyje wsparcie się zdecydować, dobrym pomysłem może być skorzystanie z oferty firmy, która łączy kilku doradców biznesowych. Skontaktuj się z nią, aby opisać swoje problemy i cele, a na pewno zostanie przypisana do Ciebie idealna osoba, dzięki której osiągniesz najlepsze efekty.

Ile kosztuje doradztwo biznesowe?

Cena konsultacji biznesowych obejmuje bardzo szeroki zakres kwot. Mogą zaczynać się już nawet od 100 zł. Jednak są i specjaliści, zazwyczaj posiadający marki osobiste, którzy za konsultację biznesową pobierają opłatę rzędu kilku lub kilkunastu tysięcy. Wiele zależy od charakteru współpracy – czasami doradztwo biznesowe jest łączone z mentoringiem, a nawet i coachingiem, i wtedy cena może być znacząco wyższa.

Pamiętaj, że ceny konsultacji biznesowych u specjalistów, którzy nieustannie poszerzają swoją wiedzę i zdobywają nowe doświadczenie, mogą rosnąć i jest to całkowicie naturalne. Podejrzana może być zbyt niska cena spotkania, gdyż może to oznaczać, że osoba, która ją oferuje, dopiero zaczyna w branży. Nie jest to reguła, ale zdecydowanie warto podczas podejmowania decyzji i wyborze konsultanta biznesowego brać pod uwagę więcej elementów, a nie skupiać się wyłącznie na cenie.

Czy warto zdecydować się na konsultacje biznesowe?

Pewnie nie zaskoczę Cię tym, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż wiele zależy od indywidualnej sytuacji danego przedsiębiorcy. Jednak skoro czytasz ten artykuł i szukasz informacji o doradztwie biznesowym, najprawdopodobniej takie konsultacje są dla Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z ekspertem, na pewno wyniesiesz z niej wiele nowych informacji, inspiracji i pomysłów. Nie zaszkodzisz w ten sposób swojemu biznesowi, a wręcz przeciwnie – możesz wiele zyskać.