Weekend nad wodą w Krakowie. Gdzie się wybrać?

Wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej lubianych i rozpowszechnionych form relaksu. Brzegi mórz, jezior czy rzek są miejscami, w których szczególnie chętnie przebywamy wówczas, gdy za oknem temperatury mocno przekraczają 20 stopni Celsjusza. Nad wodą wypoczywamy, kąpiemy się, uprawiamy sport, a czasami po prostu spacerujemy. By zaznać takiej przyjemności wcale nie trzeba wyjeżdżać na Mazury czy nad Bałtyk – kąpieliska i miejsca do wypoczynku nad wodą można znaleźć również w Krakowie. Gdzie mogą się więc skierować mieszkańcy podwawelskiego grodu oraz turyści spragnieni takiej formy relaksu?

Zalew Bagry

Dużym zainteresowaniem krakowian cieszy się zalew Bagry. To jeden z największych zbiorników wodnych miasta, a zarazem najpopularniejsze kąpielisko znajdujące się w administracyjnych granicach Krakowa. Położony na terenie Płaszowa akwen oferuje podobne atrakcje jak te, które można znaleźć nad największymi polskimi jeziorami czy nad Bałtykiem.

Latem można tam korzystać z dwóch strzeżonych kąpielisk. U brzegów zalewu znajdują się także przystanie oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wokół akwenu rozpościerają się również dzikie plaże, które latem są oblegane przez osoby szukające wypoczynku. Sam zbiornik ma ciekawą historię. Powstał w 1945 roku w wyniku zalania żwirowych wyrobisk, które były wykorzystywane w czasie drugiej wojny światowej. Na dnie do dziś znajduje się zresztą sprzęt używany wówczas do wydobycia.

Przylasek Rusiecki

Nieco mniej znane, ale równie urokliwe krakowskie kąpielisko znajduje się na terenie Nowej Huty. Przylasek Rusiecki to miejsce, w którym nie ma tłumów. Można tam więc spokojnie wypocząć na plaży, popływać czy łowić ryby. Stawy znajdujące się w Przylasku Rusieckim również powstały w wyniku zalania żwirowisk. Obecnie władze Krakowa modernizują obszar wokół kąpieliska, który ma się zmienić w centrum rekreacyjne z pomostami, punktami widokowymi i placem zabaw.

Zalew Nowohucki

W Nowej Hucie można znaleźć również akwen idealny dla miłośników sportów wodnych. To powstały w latach 50. na terenie obecnej dzielnicy Bieńczyce Zalew Nowohucki. Przy usypanej nad tym zbiornikiem plaży usytuowano wypożyczalnię kajaków i łódek, z których często korzystają między innymi wędkarze. Wokół rozpościera się park z terenami rekreacyjnymi – między innymi placem zabaw i boiskami sportowymi, w tym piaszczystymi placami do gry w siatkówkę plażową.

Przystań Brzegi

Ciekawą propozycją na wodnej mapie Krakowa jest także uruchomiona w 2018 roku Przystań Brzegi. Znajdujące się tam dwa zbiorniki wodne także powstały na skutek zagospodarowywania żwirowni. To miejsce położone przy ul. Trakt Papieski, na wschodnim krańcu Krakowa, oferuje atrakcje dla dużych i małych. Plaża nadaje się do wypoczynku. Pierwszy, płytki akwen, jest idealny na kąpielisko dla dzieci. Drugi, głębszy, to raj dla miłośników sportów wodnych. Obok rozpościera się też malownicze pole namiotowe.

Bulwary Wiślane

Wymieniając miejsca, gdzie w Krakowie można wypocząć nad wodą, nie sposób nie wspomnieć o brzegach Wisły. Największa polska rzeka przepływa niemal przez samo centrum Krakowa, a jedną z najchętniej uczęszczanych tras spacerowych są wytyczone wzdłuż jej nurtu bulwary. To także idealne miejsce do jazdy na rowerze czy na rolkach. Malowniczy krajobraz rzeki w sercu miasta sprawia, że latem tłumy krakowian zabierają koce i odpoczywają wzdłuż bulwarów, wygrzewając się w słońcu na brzegach Wisły.

Nowe baseny na Zakrzówku

Od niedawna weekend nad wodą w Krakowie można spędzić także na Zakrzówku – i to nie tylko z daleka podziwiając wodę wypełniającą dawny kamieniołom. Na tafli powstała bowiem nowa inwestycja. Są to specjalne baseny, dzięki którym korzystanie z tego zbiornika w końcu jest możliwe. Warto bowiem pamiętać, że sam Zakrzówek wypełnia woda mająca niekiedy nawet ponad 20 m głębokości. Aby więc uniknąć niebezpiecznych sytuacji, powstały na niej specjalne baseny. Te otoczone są podestami, którymi można się przespacerować, a wykorzystać do kąpieli słonecznych.

Wejście na baseny Zakrzówka jest obecnie bezpłatne. Do 3 września są strzeżone w godzinach od 10 do 18. Cały kompleks, ze względów bezpieczeństwa, zamykany jest o godzinie 22. Na miejscu są oczywiście dostępne punkty i lokale gastronomiczne.

Wodny plac zabaw w Parku Jordana

Dużą wodną atrakcją dla najmłodszych jest z kolei otworzony niedawno wodny plac zabaw znajdujący się na terenie Parku Jordana. Na pociechy czekają tutaj małe baseny, brodziki oraz fontanny, a także inne ciekawe wodne atrakcje. Jest to idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu w upalne dni – tym bardziej, że w parku znajduje się dodatkowo wiele zacienionych alejek. W pobliżu znajdują się dodatkowo Błonia oraz oczywiście liczne punkty gastronomiczne. Z pewnością będzie to świetny pomysł na weekend spędzony w Krakowie!

Gdzie jeszcze w Krakowie można spędzić weekend nad wodą?

Jeśli zależy Ci na relaksie nad wodą na świeżym powietrzu, w Krakowie zdecydowanie warto wybrać się nad zalew Bagry, Przylasek Rusiecki, zalew Nowohucki, Przystań Brzegi, Bulwary Wiślane czy na nowe baseny na Zakrzówku. Pamiętaj jednak, że w stolicy Małopolski znajdziesz także wiele krytych kąpielisk.

Jednym z najpopularniejszych jest Park Wodny. To rodzinny aqua park z licznymi basenami, zjeżdżalniami, jacuzzi, saunarium, a nawet zewnętrzną strefą plażową. To miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli chodzi o inne baseny, dużą popularnością cieszy się też Centrum Sportu i Rekreacji Przystań na Eisenberga czy wszelkie placówki Com-Com Zone.

A gdzie nad wodę w okolicach Krakowa?

Warto również pamiętać, że wiele ciekawych kąpielisk znajduje się poza samym Krakowem. Wśród krakowian największą popularnością cieszy się:

  • Kryspinów – a konkretniej Zalew Na Piaskach i Zalew Budzyński – ok. 20 min jazdy samochodem od centrum Krakowa,
  • jezioro Chechelskie oraz jezioro Balaton w okolicach Trzebini – ok. 40 min jazdy samochodem od centrum Krakowa,
  • jezioro Dobczyckie – ok. 50 min jazdy samochodem od centrum Krakowa,
  • zalew w Łapanowie – ok. 60 min jazdy samochodem od centrum Krakowa.

Jak widzisz, w Krakowie znajdziesz wiele ciekawych miejsc, w których możesz spędzić aktywnie czas nad wodą. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do stolicy Małopolski i szukasz noclegu, odwiedź https://www.bwoldtown.pl/hotel. Dzięki temu masz pewność, że cały wyjazd będzie udany!