Jaka siatka dla kur? Wskazówki dla odpowiedzialnego hodowcy

Jaka siatka dla kur zapewni ptakom bezpieczeństwo, a Tobie spokojne noce? Zorganizuj swojemu stadku przemyślany kurnik, by hodowla od początku do końca szła po Twojej myśli. Przeczytaj, jaki rodzaj siatki najlepiej nadaje się do zastosowania w wolierach i na otwartych wybiegach, jaką wysokość ogrodzenia zrobić i która szerokość oczek będzie bezpieczna dla drobiu. Po Twojej stronie pozostanie już tylko realizacja projektu.

Jaka siatka dla kur pod względem materiału?

Siatka na woliery i wybiegi dla kur ma za zadanie zabezpieczanie ptactwa przed dostępem drapieżników. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość materiału, by nie poddał się naporowi głodnej zwierzyny. Siatka będzie również utrzymywać w ryzach mieszkańców woliery – powinna być więc na tyle miękka, by nie zagrażać skrytym pod nią ptakom. Jak połączyć solidność z bezpieczeństwem?

Najlepszym wyborem będzie ocynkowany drut stalowy pokryty PCV. Taki drut jest niezniszczalny z perspektywy zwierzęcia, zaś pokrycie PCV zapobiega potencjalnemu poranieniu napierającego osobnika. 

Z siatką tego typu nie poradzą sobie również warunki atmosferyczne. Pokrycie PCV nie utlenia się i skutecznie zabezpiecza drut przed korodowaniem z biegiem czasu. Istotną kwestią są również walory estetyczne – bo wygląd obejścia leży na sercu każdemu gospodarzowi – a siatki z pokryciem prezentują się świetnie także pod tym kątem.

Jaka siatka na kurnik – kwestia grubości drutów

Optymalna grubość drutów w siatkach dla drobiu wynosi 0,8-1,0 milimetra. Kury nie są w stanie sforsować takiej bariery, również okoliczne drapieżniki będą musiały obejść się smakiem. 

Jeżeli jednak mieszkasz przy lesie, gdzie siatka może być narażona na atak masywnego jelenia lub dzika, warto wybrać siatki leśne z drutami o grubości dochodzącej do 2 milimetrów. Z takich siatek nie da się wykonać woliery, ale możesz skutecznie zabezpieczyć nią cały okoliczny teren przeznaczony na wybieg. W ten sposób kury będą podwójnie zabezpieczone – leśną siatką przed dużymi drapieżcami i siatką wolierową przed tymi drobniejszymi, sprytniejszymi.

Skoro już mowa o drobnych zwierzętach zagrażających kurom – jaka powinna być wielkość oczek?

Kształt i wielkość oczek siatki

Siatka przeznaczona na kurnik musi mieć oczka nie większe, niż 15×25 milimetrów. Optymalnym wyjściem będzie pozostanie przy wymiarze 16×16 milimetrów, czy nawet 13×13 milimetrów. Istotnym jest bowiem uniemożliwienie przedostania się przez oczka dzikim ptakom roznoszącym choroby, oraz gryzoniom. 

Kształt oczek może mieć formę sześciokąta lub kwadratu. Oba są wytrzymałe. Oczka w formie heksagonalnej dodatkowo utrudniają drapieżnikom wspinaczkę – warto to wziąć pod uwagę, jeżeli w pobliżu grasują lisy. Im wcześniej zwierzę zniechęci się do prób sforsowania siatki, tym mniej stresu dla Twoich zwierząt.

Jaka siatka dla kur – optymalna wysokość i powierzchnia

Wysokość siatki dla hodowli drobiu zależy przede wszystkim od możliwości lotniczych hodowanego gatunku. Kury nie należą do najlepszych szybowników ptasiego królestwa, toteż wystarczy już ogrodzenie o wysokości 1 metra. Dla zapobiegliwych hodowców polecają się z kolei siatki o wysokości 125 i 150 centymetrów – takiej kurczak z pewnością nie sforsuje. 

Do ochrony przed leśnymi drapieżnikami, kotami i dzikim ptactwem warto pomyśleć o zabezpieczeniu góry wybiegu. Do tego użyj standardowej siatki na woliery o heksagonalnych oczkach i małych wymiarach oczek.

Jaka siatka dla kur pozwoli ptakom na komfortowe spędzanie czasu na wybiegu? Taka, która daje im odpowiednio dużo przestrzeni. Każdej kurze należy się przynajmniej 4 metry kwadratowe wolnego miejsca. Weź to pod uwagę planując wielkość wybiegu oraz rozszerzanie hodowli w przyszłości. Modyfikacje ogrodzenia są bardziej kłopotliwe, niż zaplanowanie większej powierzchni od razu.

Im więcej miejsca będzie miała każda kura, tym lepiej także dla terytorium wybiegu. Jeżeli kury będą ściśnięte, zmuszone do dziobania miejsce w miejsce, teren błyskawicznie zamieni się w wyjałowiony plac. Więcej przestrzeni umożliwi natomiast sprawne odrastanie trawy i w konsekwencji zachowanie zieleni.

Jak zabezpieczyć wybieg dla drobiu?

Dobór odpowiedniej siatki zda się na nic, jeżeli nieprawidłowo ją zamontujesz! Siatkę należy naprężyć na drewnianych lub metalowych słupkach. Wkop ogrodzenie przynajmniej na 20 centymetrów. Dla pełnej trwałości opłaca się wylać podmurówkę.

Im głębiej umocujesz siatkę, tym mniejsza szansa na podkopanie jej przez zdeterminowanego drapieżnika. Poza tym, jako że miejsce dla kur jest inwestycją na lata, należy pomyśleć o potencjalnych problemach pogodowych, które mogą się wydarzyć w tym okresie – podtopienie w mig zniszczy płytko zakotwiczone ogrodzenie.

Jaka siatka na kurnik? Postaw na siatki wolierowe z ocynkowanego drutu pokrytego PCV. Są wytrzymałe na napór, a przy tym bezpieczne dla osłanianego ptactwa. Cechuje je wyjątkowa wytrzymałość na warunki atmosferyczne i nienaganna estetyka. Wybierz heksagonalne lub kwadratowe oczka o wymiarach nieprzekraczających 1,5×2,5 centymetra. Przeznacz dla każdego kurczaka przynajmniej 4 metry kwadratowe wolnej przestrzeni, a ogrodzenie ugruntuj w podmurówce na głębokości minimum 20 centymetrów.