Spacer blisko przyrody. Najładniejsze parki Krakowa

Gdzie na spacer w Krakowie? Najlepiej do parku! Pod Wawelem pojawia się coraz więcej betonu, ale w mieście wciąż nie brakuje zielonych terenów idealnie nadających się na wypoczynek. W końcu to na łonie natury, w otoczeniu drzew i kwiatów, większość z nas jest w stanie najlepiej się odprężyć. Niektóre miejsca, takie jak Planty, Błonia czy park Jordana w Krakowie, są wszystkim dobrze znane. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w stolicy Małopolski jest ponad 50 parków! Wybraliśmy trzy mniej znane, ale niezwykle urokliwe i pełne ciekawostek, które powinni odwiedzić nie tylko turyści, ale i rodowici krakowianie.

Park Bednarskiego w Krakowie

Znajduje się na prawym brzegu Wisły i przez wielu jest uważany za najpiękniejszy park Krakowa. Kiedy w 1896 r. powstał z inicjatywy Wojciecha Bednarskiego, wcale nie znajdował się jednak w obrębie królewskiego miasta, a w graniczącym z nim Podgórzu. Do Krakowa wraz z całą miejscowością ostatecznie został wcielony dopiero niespełna 20 lat później, dziś zajmuje powierzchnię ponad 9 hektarów.

Park Bednarskiego znajduje się na wzniesieniu, jest pełen urokliwych alejek i miejsc do zabawy oraz odpoczynku. Przychodzi to tam tym łatwiej, że jest nieco oddalony od ścisłego centrum miasta. Część parku powstała także na terenach działającego od średniowieczna kamieniołomu. Ciekawostką może być fakt, że rośnie w nim aż 100 gatunków drzew i krzewów. Dzięki temu, że jest położony na wzniesieniu, można z niego również podziwiać unikatową panoramę Krakowa. W najbliższych latach ma przejść rewitalizację.

Park Strzeleckich 

Park znajduje się w samym centrum miasta i nie musisz korzystać nawet z transportu publicznego, aby się tam dostać. Oczywiście, jeśli zakwaterowałeś się w sercu miasta. Aby mieć blisko do najcudowniejszych parków w Krakowie, na nocleg wybierz https://www.bwkrakow.pl/. Dzięki temu szybko i bez problemu dotrzesz do Parku Strzeleckich, a także innych, które znajdują się blisko. 

Jest to doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu, szczególnie jeśli jesteś turystą i chcesz przez chwilę odpocząć. 

Na terenie parku umieszczone są pomniki polskich władców np. Jana III Sobieskiego, czy Zygmunta Augusta. Możesz spokojnie przespacerować w otoczeniu pięknych drzew, które rozciągają się na 1,5 hektara zielonej przestrzeni. Warto odwiedzić to miejsce wiosną, kiedy przyroda budzi się do życia i jesienią, gdy drzewa zmieniają swoją barwę. 

Niedaleko parku znajduje się piękny pałacyk należący do Bractwa Kurkowego. W środku znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Warto je odwiedzić i przyjrzeć się ciekawym wystawom i eksponatom. 

Park Wisławy Szymborskiej 

Kolejny park w centrum Krakowa? Czemu nie! Jest to najmłodszy park w mieście. jego otwarcie nastąpiło w 2023 roku, aby uhonorować 100. rocznice urodzin autorki. Miejsce poświęcone jest w pełni Wisławie Szymborskiej, która była mocno związana z tym miastem. Niedaleko Teatru bagatela przy ulicy Karmelickiej zagospodarowano teraz i zmieniono go w naprawdę cudowny kącik dla całej rodziny. 

Na budynku przy parku jest wielki mural z wierszem autorki “Nic Dwa Razy”. Umieszczono tu także tabliczki z poetyckimi cytatami Szymborskiej. W parku zasadzono 125 drzew, a także stworzono mały sad. 

Park Krakowski im. Marka Grechuty

Niemal dwukrotnie mniejszy od parku Bednarskiego jest park mający bardziej znanego patrona. Miejsce nazwane imieniem jednego z najbardziej znanych artystów związanych z Krakowem znajduje się bowiem tuż przy jednej z najważniejszych ulic miasta, czyli alei Adama Mickiewicza. Mimo to jest znacznie rzadziej odwiedzane niż niedalekie Planty czy Błonia.

Tymczasem w parku im. Marka Grechuty nie brak ciekawostek. Można w nim bowiem nie tylko odpocząć wśród zieleni, ale także obejrzeć kilkanaście plenerowych rzeźb. Na jego terenie znajduje się też jedna z krakowskich latarni umarłych, czyli budowli, które w średniowieczu miały oświetlać drogę zbłąkanym wędrowcom i przypominać, że zbliżają się do miejsc wyjątkowych, związanych ze śmiercią. Pod parkiem znajdują się natomiast poniemieckie schrony przeciwlotnicze. Swojego nowego patrona obiekt zyskał w 2018 r.

Park Staw Płaszowski

Kolejny krakowski park zlokalizowany na prawym brzegu Wisły. Mimo że Staw Płaszowski jest jednym z największych podwawelskich zbiorników wodnych, pozostaje dość mało znany. Znacznie większą popularnością cieszy się niedaleki, obszerniejszy i bardziej oblegany Zalew Bagry.

Właśnie dlatego nad Stawem Płaszowskim można spacerować i wypoczywać znacznie spokojniej, w ciszy kontemplując wodę i rosnące nad nią rośliny. To miejsce jest też kolejnym przykładem rekultywacji terenów przemysłowych w Krakowie – powstał bowiem w miejscu opuszczonego wyrobiska żwiru i gliny. Od tamtego czasu to miejsce jednak nie tylko wypełniło się wodą, ale także obrosło szuwarami, tworząc ostoję dla ptaków wodnych. Obecnie można je podziwiać, spacerując wokół zbiornika. Najcenniejsze przyrodniczo są jednak występujące na terenie akwenu chronione gatunki ważek.

Ustanowienie nad stawem parku w 2016 r. wywalczyli sobie sami mieszkańcy Krakowa. Wizyta w tym miejscu pozwoli się wyciszyć, ale może być też początkiem ciekawego przyrodniczego spaceru. W okolicy znajduje się bowiem również Kopiec Kraka, Wzgórze Lasoty czy rezerwat przyrody Bonarka.

Park Dębnicki 

Położony blisko Wisły na Dębnikach jest idealnym miejscem do spędzenia czasu całą rodziną. Jest jednym z najmłodszych parków w Krakowie, ponieważ został założony w 2002 roku. Na jego terenie można podziwiać drobne i zielne drzewa oraz krzewy i rośliny. 

Wyznaczone są ścieżki, którymi można się przechadzać. Na terenie parku zamontowane są huśtawki dla dzieci oraz altanka w której można spędzić miło czas. Podczas spaceru można przysiąść na jednej z wielu ławek. Ciekawym elementem jest mały mostek. 

Na miejscu znajdziesz także stojaki na rowery, pergole, domki dla owadów, a nawet biblioteczkę! Na pewno warto udać się do tego parku niezależnie od poru roku. W miesiącach wakacyjnych na terenie parku Dębnickiego odbywają się pokazy filmowe. Warto wtedy przyjść z całą rodziną i obejrzeć seans na świeżym powietrzem i dużym ekranie.