Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja zniszczonych włosów?

Włosy na skutek wielu zabiegów stylizacyjnych, ale i czynników zewnętrznych ulegają uszkodzeniom. Staje się suche, często się puszą. Charakteryzują się mocno odchyloną łuską od kory włosa, czyli są wysokoporowate. Jak powinna wyglądać skuteczna pielęgnacja zniszczonych włosów?

Zadbaj o gruntowne oczyszczanie i wzmacnianie włosów – stosuj peeling oraz odżywkę proteinową raz w tygodniu 

O włosy zniszczone trzeba dbać począwszy od skóry głowy, bo to od niej zaczynają się wszystkie problemy, które rzutują też na zdrowie włosów. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie cotygodniowych peelingów skóry głowy. Nie musi być to peeling z drobinkami, można wybrać łagodny peeling enzymatyczny, który nie obciąży włosów. Należy go nałożyć jeszcze przed myciem włosów. Trzeba wykonać lekki masaż skóry głowy, a następnie taki peeling pozostawić na około 20 minut. Potem wystarczy spłukać produkt i umyć włosy jak zwykle. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie warto stosować też mocniejszą maskę czy odżywkę proteinową, która wypełni ubytki w strukturze włosa. Dzięki temu łuski nie będą odchylone, a włosy zostaną wzmocnione.         

Na co dzień sięgnij po szampon do włosów normalizujący z niacynamidem i odżywkę 

Pielęgnacja włosów zniszczonych jest ważna każdego dnia. Jeśli włosy się przetłuszczają u nasady, to myć je należy nawet codziennie. Oczywiście trzeba wybrać szampon o lekkiej formule, który nie zawiera barwników, SLS, czy SLES. Dobrze sprawdzi się zaawansowana pielęgnacja skóry głowy i włosów. Szampon z niacynamidem pomoże w normalizacji produkcji sebum. Jednocześnie świetnie oczyści włosy z zanieczyszczeń. Szampon o neutralnym dla skóry głowy pH będzie najlepszym wyborem, bo stosując go tworzy się środowisko nieprzyjazne dla bakterii i grzybów. Stosując szampon z niacynamidem i kwasem AHA można przeciwdziałać problemowi przesuszania się skóry głowy, a także powstawaniu łupieżu. Obecność glinki w składzie kosmetyków do włosów, choćby odżywki dodatkowo sprzyja równowadze skóry głowy. Włosy zniszczone warto myć metodą OMO, czyli odżywka-mycie-odżywka. Pierwsza odżywka stosowana na długości może być humektantowa, zawierająca kwas hialuronowy lub proteinowa z proteinami jedwabiu, które odbudowują i wygładzają wysokoporowate włosy. Następnie na skórę głowy nakłada się szampon normalizujący skalp i wykonuje delikatny masaż. Potem należy spłukać obydwa kosmetyki i nałożyć odżywkę emolientową, która chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Taką odżywkę do spłukiwania trzeba potrzymać na włosach jakieś 15 minut. Po jej spłukaniu można przejść do suszenia, przy czym w przypadku stosowania wysokiej temperatury koniecznie należy stosować kosmetyk termoochronny.                

Dbaj o regularne olejowanie włosów, by chronić je przed uszkodzeniami i promieniowaniem UV 

Warto raz w tygodniu wykonywać dłuższe olejowanie włosów. Olejek można pozostawić na włosach nawet na całą noc. Oczywiście trzeba zastosować czepek kosmetyczny. Trzeba wiedzieć, że olejek zawsze nakładamy na umyte włosy, a nie na przetłuszczone. Rano można go spłukać i wtedy ponownie umyć włosy szamponem. Olejek należy dopasować do stopnia porowatości włosów. Dość uniwersalny jest olej kokosowy, a także arganowy. Można też sięgnąć po olej ze słodkich migdałów do włosów średnioporowatych. Skuteczna pielęgnacja może przywrócić zdrowie Twoim włosom.