Rozmiary pościeli – co warto o nich wiedzieć?

Pościel to element posłania, który ma ogromny wpływ na jakość Twojego wypoczynku. Z materiałem masz przecież bezpośredni kontakt niemalże całą noc. Do tego każde niedociągnięcie możesz odczuć na swojej skórze, co z pewnością nie będzie wpływało dobrze na jakość nocnej regeneracji. Zdecydowanie warto więc zwrócić ogromną uwagę chociażby na rozmiary pościeli.

Tylko idealne ich dopasowanie zagwarantuje Ci same słodkie sny. W tym artykule opowiem Ci więc o nich bardzo dokładnie. Dzięki temu z pewnością będziesz w stanie dobrać dla siebie najlepsze możliwe rozwiązanie. Sprawdź koniecznie poniższy wpis!

Rozmiary pościeli – 3 najważniejsze aspekty, o których warto pamiętać

W przypadku akcesoriów do snu bardzo duże znaczenie mają ich rozmiary. Pościel w pierwszej kolejności należy oczywiście zawsze dopasować do wielkości kołdry. Tylko idealne dobranie wymiarów sprawi, że nic nie zakłóci Twojego wypoczynku. Zestaw powinien więc być taki sam jak okrycie. Zminimalizujesz wtedy ryzyko przekręcania się kołdry w poszwie. To zatem pierwszy aspekt, o którym zawsze warto pamiętać.

Drugi to z kolei fakt, że najlepiej stawiać na tzw. standardowe rozwiązania. Warto o tym pamiętać już na etapie zakupu odpowiedniego okrycia. O wiele lepiej postawić na propozycje typu 140×200, 160×200 czy 180×200 itp. niż na modele 135×200, 155×200 itp. Dlaczego? Ponieważ później nie będziesz mieć trudności ze znalezieniem pościeli idealnie pasującej do okrycia. Takie “uniwersalne” rozmiary są bowiem dostępne w ofercie niemalże każdego producenta. Nic nie będzie Cię zatem ograniczać.

Trzeci aspekt to forma, w jakiej zapisywane są rozmiary pościeli. Jako pierwsza podawana jest szerokość, a jako druga długość. W większości przypadków oczywiście nie ma to ogromnego znaczenia, jednak nieco inaczej jest przy 200×220 oraz 220×200. Z pozoru są to dokładnie takie same zestawy pościeli. W praktyce jest jednak inaczej.

Wzór będzie układał się na nich w inny sposób i będzie obrócony o 90 stopni. Nie wystarczy więc przekręcić okrycia, by zyskać odpowiednie zdobienie. Jeśli więc zwracasz uwagę na wygląd aplikacji, pamiętaj o tych dwóch “wyjątkowych” wymiarach.

Zawsze bierz więc pod uwagę te trzy kluczowe aspekty. Jest to poniekąd klucz do sukcesu, a więc Twojego zdrowego i komfortowego wypoczynku.

Najpopularniejsze rozmiary – pościel, pod którą wyśpią się osoby dorosłe

Teraz mogę już omówić konkretne rozwiązania i rozmiary pościeli. Zacznę od propozycji najchętniej wybieranych przez osoby dorosłe.

Pierwsza z propozycji to komplety w rozmiarze 140×200, które znajdziesz na https://sklep.kz.com.pl/category/posciel-140×200. Dla kogo sprawdzą się idealnie? Przede wszystkim dla osób śpiących solo. Taka wielkość skutecznie okryje całe ciało, zapewniając odpowiednie warunki do wypoczynku przez niemalże całą noc.

Pościel 140×200 chętnie wybierana jest także przez pary śpiące pod dwoma osobnymi okryciami. Każda z osób będzie miała dla siebie odpowiednią ilość kołdry, a do tego dwa modele spokojnie zmieszczą się na łóżku.

160×200 to z kolei rozmiar wybierany przez dwie te same grupy, jednak w sytuacji, gdy śpiąca pod kołdrą osoba lubi dokładnie zawinąć się w pościel. Wtedy nie ma opcji, aby jakaś część ciała wystawała poza okrycie. Szczególnie zimą może okazać się to niezwykle ważnym aspektem.

A co z parami śpiącymi pod jedną kołdrą? Na mniejsze posłania oraz dla dwóch połówek lubiących wypoczywać dość blisko siebie polecana jest pościel 180×200. Komplety w takim rozmiarze czekają na Ciebie na https://sklep.kz.com.pl/category/posciel-180×200. Wybierając je, możesz liczyć na poczucie bliskości oraz same miłe chwile spędzone tuż obok swojej drugiej połówki.

Dla par, które wolą spać w lekkim oddaleniu do siebie, dobrze sprawdzi się z pewnością pościel 220×200. Tak szerokie komplety dają ogromne możliwości. Każda z osób z pewnością znajdzie dla siebie odpowiednią ilość miejsca na łóżku. Jeśli jednak któraś z połówek jest dość wysoka, warto rozważyć zakup pościeli 200×220. Dodatkowe 20 cm długości sprawi, że każdy będzie mógł dosłownie okryć się od stóp do głów.

Można więc śmiało powiedzieć, że najpopularniejsze rozmiary pościeli dla dorosłych to wymiary 140×200, 160×200, 180×200, 200×220 oraz 220×200. Większe rozwiązania są spotykane w Polsce dość rzadko.

Mniejsza pościel – rozmiary idealne dla dzieci

Warto pamiętać, że w sklepach dostępna jest także mniejsza pościel. Rozmiary 90×120 oraz 100×135 to idealne propozycje dla dzieci. Najczęściej wybierane są dla maluszków wypoczywających w łóżeczku. Świetnie okryją całe ciało pociechy, ale też nie będą dla niej zbyt duże. Nie ma wtedy mowy o zaplątaniu się w kołdrę czy braku miejsca na materacu.

Pierwszy z rozmiarów spokojnie sprawdzi się do 2 roku życia, a więc do momentu, gdy maluch będzie spać w posłaniu dla najmłodszych. Drugi rozmiar może z kolei przejść wraz z dzieckiem na klasyczne łóżko i spisze się nawet do 5 roku życia. Dużo oczywiście zależy od postury pociechy, jednak najczęściej to w okolicach “zerówki” pościel zmienia się na większą.

Większą, to znaczy jaką? Najczęściej będą to wymiary 140×200 oraz 160×200 – a więc dokładnie te same, pod którymi śpią także dorośli. Komplety takiej wielkości będą mogły towarzyszyć dziecku niemalże cały czas. Są dostępne w wielu dziecięcych i młodzieżowych wzorach, a więc każdy rodzic znajdzie najlepsze rozwiązanie dla swojego dziecka.

W teorii rozmiar 140×200 polecany jest dla pociech o drobniejszej posturze oraz tych, które nie potrzebują dokładnie zawijać się w kołdrę podczas snu. 160×200 sprawdza się dla większych dzieci oraz wtedy, gdy kluczem do komfortowego wypoczynku jest wręcz zawinięcie się w okrycie jak w kokon. Warto więc zastanowić się, co dziecko lubi najbardziej, a następnie wybrać dla niego to najlepsze rozwiązanie.

To już wszystko, co chciałam powiedzieć Ci na temat rozmiarów pościeli. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, będziesz w stanie idealnie dopasować wielkość kompletu zarówno dla siebie, jak i dla swoich pociech. Życzę Ci oczywiście tego, a także samych zdrowych i kolorowych snów.