Jak używać glebogryzarki? Poradnik ogrodnika

Przekopywanie ziemi to jedna z najbardziej uciążliwych, ale jednocześnie koniecznych prac w ogrodzie. Bez tego trudno spodziewać się okazałego trawnika, pięknych kwiatów czy obfitych plonów warzyw i owoców. Zamiast męczyć się z łopatą możesz użyć do tego glebogryzarki. To sprzęt, który ułatwi pracę w ogrodzie – i to nie tylko na wiosnę. Sprawdź, jak używać glebogryzarki, by skutecznie pielęgnować ogród.

Do czego służy glebogryzarka?

Glebogryzarka jest urządzeniem, które służy przede wszystkim do spulchniania gleby. Pozwala to zrobić szybko i efektywnie. A do tego pomaga napowietrzyć glebę. Odpowiadają za to noże umieszczone na specjalnych tarczach, które wbijają się w ziemię, wzruszają ją i odwracają jej wierzchnią warstwę.

Glebogryzarki likwidują też grudki ziemi. Mogą przekopywać ziemię na różną głębokość, w zależności od rodzaju urządzenia i potrzeb. Zwykle w ogrodach optymalne są możliwości, jakie posiada na przykład glebogryzarka POWERMAT PM-GGS-700M, której głębokość robocza to od 10 do 15 centymetrów.

Jak przygotować teren do glebogryzarki?

Przed przystąpieniem do pracy glebogryzarką trzeba odpowiednio przygotować obszar, który chcemy spulchnić. Teren do pracy glebogryzarki należy oczyścić ze wszystkich śmieci i zanieczyszczeń. Trzeba usunąć z niego kamienie, korzenie i inne twarde elementy, których glebogryzarka nie będzie w stanie poruszyć.

Jak użyć glebogryzarki ręcznej, elektrycznej, spalinowej?

Jak użyć glebogryzarki w ogrodzie? Wszystko zależy od rodzaju urządzenia. Glebogryzarka ręczna, która sprawdza się na małych powierzchniach, będzie opierać się na wbijaniu jej w ziemię i przekręcaniu kolby.

Glebogryzarki elektryczne i spalinowe wymagają większej uwagi. Urządzenie trzeba ustawić na równym podłożu, a w czasie pracy utrzymywać w pionowej pozycji.

Glebogryzarkę elektryczną odpalamy w prosty sposób, naciskając na przycisk lub przekładając wajchę urządzenia. By odpalić glebogryzarkę spalinową, zwykle należy pociągnąć linkę rozrusznika. Oba rodzaje tych urządzeń znajdziesz na https://sklep.powermat.pl/category/dom-i-ogrod-glebogryzarki.

Po odpaleniu obsługa urządzenia jest intuicyjna. Trzeba prowadzić ją przed sobą i poruszać się do przodu wolnym, miarowym krokiem. Niektóre urządzenia, zwłaszcza spalinowe, umożliwiają zmianę biegów, co wiąże się ze zmianą szybkości pracy. Część glebogryzarek posiada również bieg wsteczny.

Jeśli zastanawiasz się, jak użyć glebogryzarki, pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Przyda Ci się ubranie robocze, a także okulary ochronne. Przy przekopywaniu większych powierzchni warto też zadbać o ochronniki uszu.

Kiedy najlepiej użyć glebogryzarki?

Glebogryzarki używa się przede wszystkim do przygotowania ziemi do siewu lub sadzenia roślin – trawy, kwiatów, warzyw. W związku z tym najczęściej znajduje zastosowanie wiosną, gdy na nowo organizujemy ogródek.

Glebogryzarka pomaga zniszczyć chwasty, ale także pozbyć się z ziemi szkodników. W takim celu używa się jej zwykle jesienią. Do tego taki sprzęt pomaga wymieszać glebę z nawozem. Jesienią, dzięki odpowiedniej przystawce, można też wykorzystać glebogryzarkę do kopania ziemniaków.

Jak używać glebogryzarki zimą? Po zamontowaniu na jej przodzie pługu urządzenie zmieni się w skuteczny sprzęt do odśnieżania.

Kiedy nie używać glebogryzarki?

Glebogryzarki nie należy używać w deszczu ani wtedy, kiedy ziemia jest zbyt mokra i tworzą się na niej kałuże. Wtedy będziemy niepotrzebnie udeptywać spulchnioną glebę. Z tego sprzętu nie należy też korzystać na pochyłych terenach, o nachyleniu powyżej 10 stopni.

Podsumowanie: jak używać glebogryzarki, by użyźnić glebę?

Glebogryzarka pomoże spulchnić glebę i walczyć z chwastami. Sprzęt należy ustawić na równym podłożu i utrzymywać w pionowej pozycji, a następnie prowadzić do przodu lub do tyłu miarowym krokiem. W niektórych modelach możesz wybrać odpowiednią głębokość roboczą i skorzystać ze zmiany biegów. Nie używaj glebogryzarki na pochyłym terenie oraz mokrej ziemi.