Plecak z wyposażeniem do pierwszej klasy – sposób na szybkie skompletowanie wyprawki

Rozpoczęcie przez dziecko nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej to dla niego wyjątkowe przeżycie. Nowi znajomi, nowe przedmioty, nowe obowiązki, ale też sporo zabawy i przyjemności z poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Przed pierwszym dniem w szkole rodzice powinni kupić dziecku plecak. Czy lepiej wybrać produkt z kompletnym wyposażeniem, czy każdy element dobierać samodzielnie? Szukamy odpowiedzi na to pytanie!

Plecaki do pierwszej klasy – jakie powinny być?

Decyzja o zakupie plecaka powinna być przemyślana, dlatego nawet szybkie skompletowanie wyprawki musi być poparte analizą tego, co oferują naszym dzieciom producenci. Plecak pierwszoklasisty znacznie różni się od tego, który nosiła nasza pociecha na zajęcia do przedszkola.

Będzie on zdecydowanie większy, dlatego musimy pamiętać o tym, że nie może być za duży dla naszego malucha. Nie powinien przekraczać linii ramion wszerz, a wzwyż – karku i bioder. Istotna jest również waga plecaka do pierwszej klasy. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego masa zapakowanego bagażu nie powinna przekraczać 10-15 procent wagi dziecka. Zbyt ciężki plecak może bowiem przyczyniać się do problemów z kręgosłupem, a także źle wpływać na samopoczucie pociechy.

Dobry plecak do pierwszej klasy również posiadać regulację ramiączek, aby odpowiednio dopasować ułożenie obciążenia na plecach. Warto zwrócić również uwagę na same ramiączka – najlepiej wybierać modele, które są wypełnione pianką. Wtedy plecak będzie się nosiło zdecydowanie wygodniej. Taką samą funkcję spełnia odpowiednia szerokość ramiączek, która powinna wynosić co najmniej cztery centymetry.

Standardem stały się już odblaski – najlepiej i na klapie plecaka, i na ramiączkach – oraz usztywnienie pleców. Wzmocniony tył plecaka sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy. Najwygodniejsze są modele z profilowanymi plecami, które dopasowują się do anatomii małego ucznia i jego kręgosłupa.

Plecak z wyposażeniem. Jakie ma zalety?

Główną zaletą zaletą kupna plecaka z wyposażeniem jest to, że dostajemy wówczas kilka produktów, których szukać musielibyśmy w całym sklepie. To znaczna oszczędność czasu, ale również… nerwów rodziców. Często bowiem dzieci mocno grymaszą przy wybieraniu poszczególnych elementów szkolnej wyprawki. A w przypadku plecaka z wyposażeniem najważniejsza jej część będzie z góry określona.

Dodatkowo wszystkie elementy zestawu mają jednolitą szatę graficzną. Dzięki temu nie ma obaw, że nasza pociecha nie będzie wiedziała, co należy do niej. Bez problemów będzie więc w stanie spakować się po zakończeniu lekcji. Jeśli postawisz na plecak z wyposażeniem z licencjonowanych serii, związanych z popularnymi bajkami dla dzieci, Twoja pociecha przez cały dzień będzie mogła liczyć na towarzystwo ulubionych bohaterów.

Kupno zestawu to w szerokiej perspektywie także spora oszczędność pieniędzy. W zdecydowanej większości przypadków przy zakupie wszystkich elementów osobno wydamy znacznie więcej pieniędzy niż w przypadku kompletu. Plecaki z wyposażeniem to zazwyczaj również gwarancja szkolnych akcesoriów solidnej jakości, które będą długo służyć dziecku.

Co powinny zawierać plecaki szkolne dla chłopców?

Kupując plecak z wyposażeniem dla chłopca, warto zwrócić uwagę na taki, który znajduje się w zestawie z solidnym workiem na buty. Będzie on służył również do przenoszenia stroju na zajęcia wychowania fizycznego. Worek powinien być więc dość pojemny, by koszulka i spodenki spokojnie się w nim zmieściły.

Możemy także zdecydować się na komplet z torbą sportową, która przyda się w trakcie wyjazdów na treningi oraz zawody. Nie możemy również zapominać o dobrze wyposażonym piórniku. Podstawą są w nim przybory do pisania. Warto sprawdzić, czy w zestawie znajdują się nie tylko długopisy, ale i pióro. W pierwszej klasie nauczyciele zwykle nalegają, by używać właśnie piór. Dzięki temu dzieci pracują nad charakterem pisma.

Plecak dla dziewczynki – jakie akcesoria się przydadzą?

Komplety, które zainteresują dziewczynkę, także powinny posiadać dobrze wyposażony piórnik i solidny worek na buty. W piórniku powinno znaleźć się miejsce na kolorowe flamastry. Dziewczynki zazwyczaj uwielbiają malować i rysować, a z tymi przyborami będą w stanie stworzyć piękne obrazki.

Bardzo przydatną rzeczą będzie jednak również torebeczka na ramię, którą można znaleźć w niektórych zestawach. Dzięki temu będzie mogła ją zabrać ze sobą na przeróżne klasowe wycieczki i nadal posiadać przy sobie ulubiony wizerunek, który także znajduje się na plecaczku.

Tornister dla dziewczynek i chłopców – czy jest alternatywą?

Wzmocnione plecy, o których wspomnieliśmy, to patent, który plecaki zaczerpnęły od tornistrów. Tornistry są dobrą alternatywą dla pierwszaków, ponieważ zapewniają jeszcze lepszą stabilizację kręgosłupa. Tym samym uczą dziecko, jak utrzymywać wyprostowaną postawę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że tornistry są trochę cięższe od swoich konkurentów. Trzeba więc dobierać ich wagę jeszcze uważniej niż ma to miejsce w przypadku plecaków. Warto też zdawać sobie sprawę, że tornistry nie są aż tak modne wśród uczniów. Bardzo możliwe, że Twoje dzieci bardzo szybko będą chciały przerzucić się na noszenie plecaka, tak jak większość ich rówieśników.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być wybór tornistra ze zdobieniami, które trafią w gust pierwszoklasisty. Sprawdzonym rozwiązaniem są tornistry z wizerunkami szczeniaków, kotków czy innych uroczych zwierzątek. Warto też sprawdzić, jaką bajką najbardziej pasjonuje się Twoje dziecko, i zafundować mu tornister z wizerunkiem ulubionego bohatera. Wtedy na pewno będzie chętnie nosić taki bagaż do szkoły.