Ogród wertykalny czy ściana z mchu – co sprawdzi się lepiej?

Zieleń potrafi zdecydowanie ożywić pomieszczenia w domu, mieszkaniu czy biurze. Nie tylko dekoruje przestrzeń wokół nas, ale poprawia samopoczucie, a niektórzy specjaliści twierdzą, że pomaga lepiej się skoncentrować. Nie znaczy to jednak, że w poszukiwaniu tych zalet zieleni musimy sięgać po sztampowe rośliny doniczkowe. Wnętrze domu czy taras mogą zostać odmienione w oryginalny sposób przez ogród wertykalny lub ściany z mchu. Sprawdzą się nawet w pomieszczeniach, które nie wyróżniają się zbyt dużą powierzchnią. Te niezwykłe rozwiązania zyskują coraz większą popularność. Które z nich wybrać?

Ogród wertykalny – czym się charakteryzuje?

Wyjątkową dekoracją jest ogród wertykalny, który możemy też nazwać po prostu pionowym ogrodem. Decydując się na taką instalację, wprowadzimy do naszej przestrzeni sporo zieleni, nie zajmując zbyt dużo cennego miejsca. Ogród wertykalny stworzy bowiem żywą, zieloną ścianę, którą można zainstalować właściwie na dowolnej powierzchni.

Ogród wertykalny może zajmować całą ścianę albo tylko jej wybrany fragment. Rośliny są na niej ułożone wertykalnie, ogród jest też wyposażony w system automatycznego nawadniania. Taka żywa instalacja nie tylko dekoruje wnętrze, ale też pomaga walczyć ze smogiem i oczyścić powietrze. Ogród wertykalny nie musi być przypisany do konkretnego wnętrza – na rynku dostępne są także mobilne zielone ścianki.

Pewnie tego rodzaju ozdoby kojarzą Ci się tylko z hotelami, restauracjami czy biurami. To tam są dalej najbardziej popularne, jednak teraz pojawiają się także w mieszkaniach. Jest to idealny sposób, aby połączyć nowoczesność z naturalnością – której wiele osób poszukuje – we wnętrzu. 

ogród wertykalny - różne rośliny
Ogród wertykalny świetnie sprawdzi się w mieszkaniu, a także w salach konferencyjnych, hotelach czy biurach. 

Jakie zalety posiada ogród wertykalny? 

Niektóre z zalet poznałeś w części powyżej. Bardzo krótko je przypomnę oraz przedstawię Ci dokładnie jeszcze inne plusy tego rozwiązania.

 • żywa i naturalna dekoracja.
 • automatyczne nawadnianie. 
 • niweluje smog.
 • oczyszcza powietrze w pomieszczeniu.  
 • stwórz wyjątkowe kompozycje – ogród wertykalny daje Ci pole do popisu. Możesz dobrać takie rośliny, jakie chcesz. Możesz sobie wcześniej pomyśleć, jak go zaprojektować. 
 • pochłania kurz – idealne rozwiązanie dla alergików. 
 • wygłusza pomieszczenie – masz nieznośnych sąsiadów? Chociaż trochę się od nich odetnij, dzięki ścianie z roślinami.

O czym pamiętać przed wyborem ogrodu wertykalnego? 

Pomyśl przede wszystkim o roślinach, które będziesz chciał umieścić na ścianie. Nie wszystkie będą mogły się tam znaleźć. 

Na ścianę wewnątrz najlepiej wybrać, takie rośliny, jak: zielistka, maranta, peperomia, pilea, kalatea, czy skrzydłokwiat. 

Do tego typu dekoracji na ścianę na zewnątrz wybierz m.in. zioła, fuksja, niecierpek, petunie, fiołki, rozchodniki, bratki czy begonie. 

Pamiętaj także o wybraniu odpowiedniego miejsca. Ogród wertykalny najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie będzie na niego padało lekko rozproszone światło. 

Ściany z mchu – niezwykła ozdoba

Oryginalnym sposobem na wprowadzenie zieleni do budynku są również ściany z mchu. Panelami ze stabilizowanym mchem dekoracyjnym można pokryć rozległe powierzchnie, ale równie dobrze ułożyć z nich ciekawe, geometryczne kształty, jak i zamówić skomponowane z mchu obrazy.

Decydując się na mech na ścianie w domu, możemy być pewni, że na długo zachowa swój oryginalny wygląd. Właściwie nie wymaga bowiem pielęgnacji. Dzięki specjalnym, w pełni bezpiecznym dla zdrowia zabiegom, mech stabilizowany może zachować trwałość i atrakcyjny wygląd przez wiele lat. Nie trzeba go podlewać, wystarczy zapewnić w pomieszczeniu odpowiednią wilgotność powietrza. Kiedy spadnie poniżej 40 procent, mech stwardnieje – gdy wilgotność znów osiągnie wyższe parametry, ściany z mchu odzyskają jednak swoją miękkość.

ściana z mchu we wnętrzu
Zielona ściana z mchu, to doskonały pomysł na wykończenie ściany. Zamiast fototapety postaw na naturalną piękność. 

Jakie zalety posiada ściana z mchu?

Tak samo, jak w przypadku ogrodu wertykalnego przypomnę wcześniej wymienione zalety oraz przedstawię Ci dokładnie kilka nowych. 

 • łatwa pielęgnacja.
 • dekoracja, która posłuży Ci przez długi czas.
 • naturalny kontroler wilgotności powietrza. 
 • nieskończona ilość kompozycji – mech jest prosty w kształtowaniu. Dlatego możesz stworzyć dowolny wzór, który chcesz zobaczyć na ścianie.
 • nie przyciąga kurzu – jest bezpieczny dla alergików. Dzięki swoim właściwościom antystatycznym nie musisz go czyścić. 
 • walory akustyczne – wycisza mieszkanie i sprawia, że możesz się zrelaksować w ciszy i spokoju. 
 • możesz zamontować w każdym pomieszczeniu – sprawdzi się zarówno w kuchni, salonie, jak i łazience. Mech chrobotek uwielbia wilgoć, dlatego nawet łazienkowe warunki nie będą dla niego ciężkie do przeżycia. 

O czym pamiętać przed wyborem ściany z mchu?

Wybierając miejsce na ścianę z mchu, pamiętaj, aby unikać miejsc blisko urządzeń grzewczych np. kominek czy grzejnik. Takie warunki wpłyną źle na rośliny. Co więcej, wybierz odpowiedni gatunek i kolor mchu. Na rynku znajdziesz nie tylko różne odcienie zieleni, ale także inne barwy. 

Niekoniecznie ściana z mchu 

Jeśli zależy Ci na oryginalnej dekoracji z mchu, to masz wiele możliwości do wyboru. Nie musisz akurat stawiać na ścianę. Zamiast tego, w mieszkaniu może pojawić się obraz, panele mobilne czy napisy 3D. Zaprojektować możesz też dekoracje z dodatkiem mchu np. lustro, zegar, świecznik, wianek, czy oryginalny wazon z kompozycją stworzoną z mchu i innymi naturalnymi dodatkami. 

Kiedy wybrać ogród wertykalny, a kiedy ściany z mchu?

Ogród wertykalny często możemy zobaczyć w galeriach czy restauracjach. Sprawdzi się jednak również w siedzibie firmy czy prywatnym mieszkaniu, choć wymaga nieco więcej uwagi niż mech na ścianie w domu. Ogrody wertykalne są często lokalizowane na ścianie tarasu czy na balkonie. Umieszczając je jednak na zewnątrz budynku, należy pamiętać, by unikać północnych ścian, gdzie może brakować im światła. O odpowiednim oświetleniu trzeba też pamiętać w przypadku ogrodów zlokalizowanych w pomieszczeniach.

Idealnym i mniej wymagającym rozwiązaniem do wnętrza domu są ściany z mchu. Świetnie nadają się do salonu czy przytulnej sypialni, do której wprowadzą ciepły klimat. Dekoracje z mchu mogą jednak równie dobrze urozmaicić urządzoną w modernistyczny czy industrialny sposób kuchnię lub jadalnię, gdzie będą stanowić ciekawy kontrast dla otoczenia. Warto tylko pamiętać, by nie umieszczać stabilizowanego mchu zbyt blisko grzejników.