Od kiedy poduszka dla dziecka i jaki model wybrać? Poradnik dla rodziców

Szykując wyprawkę dla swojego dziecka, z pewnością dużą uwagę przykuwasz do elementów, które mają znaleźć się w łóżeczku. W końcu noworodek może przesypiać nawet do 16 godzin w ciągu doby. Konieczne jest więc zadbanie o jego wysoki komfort. Musisz jednak pamiętać, że początkowo w wyposażeniu do snu nie powinna znaleźć się poduszka. Dlaczego i w takim razie, od kiedy poduszka dla dziecka będzie wskazana? Jaki model wtedy wybrać? W tym artykule odpowiadam na te pytania! Przeczytaj i zadbaj o bezpieczeństwo swojego malucha!

Dlaczego poduszka dla małego dziecka to zły wybór?

Jeśli zastanawiasz się, od kiedy poduszka dla dziecka będzie wskazana, pamiętaj, że zdecydowanie nie od pierwszych dni życia malucha. Dlaczego? Już wszystko dokładnie tłumaczę.

Przede wszystkim podparcie pod głowę może zaburzyć prawidłowy rozwój dziecka. Jak zapewne wiesz, noworodek nie ma jeszcze wykształconych mięśni. Do tego jego zdolności ruchowe także są dość mocno ograniczone. Gdy maluszek się porusza, nie jest w stanie kontrolować swojej główki. Tym samym przesuwa całe swoje ciało. Poduszka może mu to jednak skutecznie uniemożliwić i zablokować cały rozwój. Nie będzie w stanie się poruszać przez takie ograniczenie, przez co zaburzysz odpowiednie wykształcenie się mięśni oraz zwiększenie zdolności ruchowych dziecka.

Co ciekawe, spanie na poduszce może także doprowadzić do odkształcenia główki oraz pojawienia się asymetrii. 

Do tego warto pamiętać, że poduszka może stać się ogromnym zagrożeniem dla tak małej pociechy. Skoro ta w pełni nie kontroluje swoich ruchów, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekręci się na brzuszek i zatopi swoją twarz w pościeli. Może nie być w stanie obrócić się z powrotem, co doprowadzi do podduszenia. Narażasz w ten sposób swoje dziecko na SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. 

Na koniec wspomnę jeszcze, że poduszka to duże zagrożenie podczas ulewania się pokarmu. Maluszek może niestety przez nią zachłysnąć się wydzieliną. Konsekwencji chyba nie muszę przedstawiać.

Poduszkom dla tak małych pociech należy więc powiedzieć stanowcze nie! To ogromne zagrożenie dla całego organizmu, a także zdrowia i życia maluszka.

Czy zatem noworodek ma spać na całkowicie płaskim podłożu?

Skoro poduszka nie jest wskazana dla noworodka, to czy oznacza to, że pociecha ma spać całkowicie na płasko? Niekoniecznie. W sklepach dostępne są specjalne rozwiązania pod główkę maluszka. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych klinach. To coś w rodzaju bezpiecznej poduszki dla najmłodszych.

Taki model ma kształt prostokąta i przekrój trójkąta. Z jednej strony ma lekkie podwyższenie, które zmniejsza się ku dołowi. Dzięki temu jest w pełni bezpieczna dla malucha. Zapobiega zadławieniu się podczas ulewania, a także ułatwia oddychanie. Produkuje się ją ze specjalnej oddychającej i przewiewnej pianki. Takie rozwiązanie możesz bez obaw wybrać dla swojego dziecka już od pierwszych dni życia. Znajdziesz je na https://www.karo.waw.pl/category/poduszki-z-pianki. Tam czeka na Ciebie kilka rodzajów klinów do wyboru.

Jeśli mimo to nie do końca ufasz takiemu rozwiązaniu, możesz także zdecydować się na lekkie podwyższenie materaca, na którym śpi Twoje maleństwo. Czasem wystarczy po prostu delikatnie podnieść nóżki łóżeczka z jednej strony i gotowe.

Noworodka warto więc kłaść na specjalnym klinie, lekko podwyższyć jego łóżeczko od strony główki lub po prostu układać go do snu na idealnie płaskim i równym materacu. Warto skonsultować każde z tych rozwiązań z lekarzem pediatrą, który z pewnością podpowie, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka.

Od kiedy poduszka dla dziecka będzie więc wskazana?

Wiesz już dobrze, dlaczego nie jest wskazana poduszka dla niemowlaka. Od kiedy zatem można dać dziecku do snu klasyczny model? Tutaj zdania są podzielone. Niektórzy specjaliści mówią, że najlepiej wprowadzić ją między 12. a 18. miesiącem życia. Inni sugerują, że 18. miesiąc życia to absolutne minimum. Jeszcze kolejni uważają natomiast, że poduszka będzie wskazana po 2. roku życia lub wtedy, gdy pociecha przenosi się z łóżeczka na klasyczne łóżko. Komu zatem wierzyć?

Po raz kolejny lekarzowi prowadzącemu. Zanim zdecydujesz się na poduszkę dla dziecka, skonsultuj to po prostu z pediatrą. Dużo zależy bowiem od tego, jak rozwija się Twój maluch. A jak wiadomo, każdy organizm jest inny. Nie da się więc idealnie określić, kiedy nadchodzi ten idealny moment.

Najczęściej jest to ok. 18. miesiąca życia, ale zawsze lepiej skonsultować swoją decyzję i mieć pewność, że w pełni dbasz o bezpieczeństwo swojego maluszka.

A co potem? Jaką poduszkę kupić dla większego dziecka?

To, od kiedy normalna poduszka dla dziecka będzie wskazana, należy więc głównie od tempa jego rozwoju. Gdy już wiesz, że maluch może spać na klasycznym modelu, na myśl nasuwa się jednak jeszcze jedno pytanie – jaką poduszkę wybrać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

W pierwszej kolejności postaw na odpowiedni rozmiar. Na początek z pewnością dobrym wyborem będzie model o wymiarach 40×60. To dość zgrabne i niewielkie poduszeczki, które cudownie sprawdzają się dla dzieci. Jeśli natomiast podparcie pod głowę wprowadzane jest dość późno, możesz nawet od razu postawić na model 50×60, który będzie służył kilka kolejnych lat. Takie rozmiary bez problemu znajdziesz na stronie https://www.karo.waw.pl/category/rozmiary-poduszek. Małe poduszki 40×40 to z kolei świetne wyjście np. do wózka.

Następne niezwykle ważne kryterium to wysokość poduszki. Taki model nie może być zbyt wysoki. Najlepiej wybrać specjalne modele dedykowane dla dzieci. Są odpowiednio płaskie i charakteryzują się przeszyciami na trzech z czterech boków.

Możesz także zdecydować się na model z możliwością regulacji wsadu. Wtedy cechuje się zamkiem, przez który masz dostęp do wnętrza poduszki. Znajdujące się w nim materiały możesz do woli wyciągać lub dokładać, znajdując najlepszą grubość dla swojego dziecka.

Jeśli natomiast chodzi o materiały, w wypełnieniu masz dwie opcje. Pierwsza z nich to wsady antyalergiczne, produkowane z poliestru lub silikonu. Są bardzo komfortowe, łatwe do utrzymania w czystości, a także oczywiście bezpieczne dla zdrowia. Nie powodują uczuleń. Druga opcja to specjalne modele piankowe dla dzieci. Nie da się jednak ukryć, że klasyczne wypełnienia są bardziej popularne.

I to w sumie tyle! O tych cechach musisz pamiętać, wybierając pierwszą poduszkę dla swojego dziecka.

Zapamiętaj więc, że klasyczne poduszki nie są wskazane dla maluchów do nawet 2. roku życia. Zanim wybierzesz dla pociechy taki model, skonsultuj swoją decyzję z pediatrą, by mieć pewność, że w żaden sposób nie zagrozisz zdrowiu i życiu swojego dziecka.