Krakowski Kazimierz – tych punktów nie możesz przegapić!

Kazimierz jako osobne miasto przez wieki był ważnym ośrodkiem kultury polskich Żydów. Dziś jest jedną z najstarszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów częścią Krakowa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, spacerując jego klimatycznymi ulicami.

Z czego znana jest dzielnica Kazimierz? 

Krakowski Kazimierz kojarzy się przede wszystkim, jako dzielnica Żydowska. Można tam zauważyć bardzo duży wpływ tej kultury. Dlatego też tak wiele w tej dzielnicy synagog z pięknymi i ciekawymi wnętrzami i malowidłami. To właśnie tutaj współistniała religia chrześcijańska i żydowska. Teraz jest to miejsce znane z ciekawych kawiarni, restauracji i pubów. Jest to jednak z najbardziej znanych dzielnic miasta, która tętni życiem szczególnie wieczorami. 

Aby zwiedził dokładnie całą dzielnicę na pewno potrzebujesz kilku dni. Zarezerwuj hotel blisko Centrum np. https://www.bwkrakow.pl/ i przejdź się spacerkiem na Kazimierz. Poznaj ciekawe miejsca i zakamarki. Spróbuj jedzenia i zobacz, jak wygląda nocne życie w tej okolicy. 

Synagoga Stara

Jedna z najstarszych i najlepiej zachowanych synagog w Europie, która dziś nie pełni już funkcji sakralnej. W jej wnętrzu znajduje się oddział Muzeum Historii Miasta Krakowa, gdzie można podziwiać wystawę „Dzieje i kultura Żydów Krakowskich”. Świątynia stoi przy ulicy Szerokiej, która dawniej była centrum osady żydowskiej.

Cmentarz i synagoga Remu

Kolejna atrakcja ulicy Szerokiej. Cmentarz Remu należy do najstarszych zachowanych do dziś żydowskich miejsc pochówku w Europie. Wraz z synagogą o tej samej nazwie tworzą istniejący od XVI wieku kompleks sakralny. Mimo że ostatnie pogrzeby miały tu miejsce w XIX wieku, w świątyni nadal odbywają się nabożeństwa.

Synagoga Poppera

Synagoga Poppera była dawniej jedną z najwspanialszych świątyń żydowskich na Kazimierzu. Niestety podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu. Obecnie mieści się w niej Dom Kultury i księgarnia na piętrze. Budynek znajduje się przy ul. Szerokiej 16.

Synagoga Kupa

Kolejna synagoga otwarta dla turystów, nieustannie pełniąca również funkcję sakralną. Obecnie jest główną świątynią krakowskiej gminy żydowskiej. Mimo że stojący od XVII wieku budynek przy ul. Miodowej 27 z zewnątrz nie wygląda imponująco, to zachwyca niesamowitym kolorowym wnętrzem.

Synagoga Tempel

Stojąca przy rogu ulicy Miodowej i Podbrzezie Tempel jest uznawana za najpiękniejsza krakowską synagogę. Społeczność żydowska często obchodzi w niej swoje święta. Tutaj też odbywają się Dni Judaizmu, a także koncerty i wydarzenia kulturalne.

Cmentarz Nowy

Cmentarz Nowy został założony po zamknięciu Remu w 1800 roku i od tamtej pory wciąż jest czynny. W czasie II wojny światowej został zdewastowany przez Niemców. Do dziś stoi lekko zaniedbany, gdyż wiele rodzin pochowanych tam osób nie żyje lub wyemigrowało z Polski. Mimo to jest często odwiedzany przez turystów i ceniony za specyficzny klimat.

Ulica Józefa 

Co zobaczyć w dzielnicy Kazimierz? Na pewno ulicę Józefa. Nie zabraknie tam ciekawych malunków i prawdziwego krakowskiego klimatu. Takiego miejsca na pewno nie znajdziesz blisko Rynku Głównego. 

Znajdują się tu galerie, kawiarnie, nrtc wariaty i wiele sklepików z ciekawymi przedmiotami i ozdobami. Na pewno będzie to ciekawa przechadzka dla osób, które chcą poczuć klimat dzielnicy Żydowskiej. Stare budynki porośnięte roślinnością nadają uroku i tajemniczości całej ulicy. Warto się tam wybrać podczas pobytu w Krakowie. 

Ulica Szeroka i sklepowe szyldy 

Jeśli naprawdę chcesz się przenieść w czasie, to koniecznie będąc na Kazimierzu udaj się na ulicę Szeroką. Znajdziesz tam sklepowe szyby, które są stylizowane na dawne czasy. Taka atrakcja to perełka dla osób, które uwielbiają takie klimaty. 

Ławeczka Jana Karskiego 

Nie bez powodu to właśnie w tej dzielnicy Krakowa ustawiono tę ławeczkę. Jan Karskie podczas wojny w poziemiach pisał raporty, dotyczące okupowanej Polski podczas wojny. To właśnie dzięki jego zapiskom na światło dzienne wypłynęły dokładne informacje na temat sytuacji Żydów podczas wojny. 

Ławeczkę znajdziesz przy ulicy Szerokiej 40. Możesz usiąść razem z Janem Karskim, zrobić sobie zdjęcie. 

Plac Nowy i Okrąglak

Plac Nowy to centrum nocnego życia na Kazimierzu. To przy nim mieszczą się najsłynniejsze w dzielnicy kluby, puby, restauracje i kawiarnie. Na środku placu stoi okrąglak, czyli budynek złożony z wewnętrznej hali i okalającego jej pierścienia, przy którym można kupić najsłynniejsze w Krakowie zapiekanki. W latach 1927-1939 społeczność żydowska dokonywała tam rytualnego uboju bydła. Podczas wojny Niemcy przekształcili go w halę targową.

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w całości zajmuje budynek, który dawniej pełnił funkcję ratusza. Kiedy Kazimierz stał się dzielnicą Krakowa, popadł w ruinę i ulegał stopniowemu zmniejszaniu. Dziś właśnie w jego wnętrzu można podziwiać pozostałości dawnych czasów. Budowla mieści się przy Placu Wolnica – części dawnego rynku głównego Kazimierza, gdzie czasem odbywają się imprezy i wydarzenia kulturalne.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum przy ulicy Świętego Wawrzyńca 15 powstało w miejscu dawnej zajezdni tramwajowej. Można zobaczyć w nim m.in. wystawę zabytkowych samochodów i tramwajów oraz całą masę historycznych obiektów techniki, związanych głównie z rozwojem polskiej myśli inżynieryjnej.

Bazylika Bożego Ciała

Główny kościół parafialny Kazimierza, położony w odległości 15-minutowego spaceru od hotelu Best Western Plus Kraków Old Town, został ufundowany w 1340 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Przez lata był rozbudowywany, łącząc elementy architektoniczne kultury romańskiej, gotyckiej i barokowej. Obecnie jest jednym z największych budynków sakralnych miasta. Rangę bazyliki nadał mu w 2005 roku papież Jan Paweł II.

Klasztor na Skałce

Klasztor i kościół zakonu paulinów na Skałce to znany kompleks położony za bulwarami przy brzegu Wisły. Znajduje się w nim bazylika świętego Michała Archanioła i leżąca pod nim, częściowo wykuta w skale Krypta Zasłużonych. Tam pochowani są Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk czy Jan Długosz.

Ciekawostki – filmowy Kazimierz 

Ta dzielnica Krakowa bardzo często pojawia się w filmach – nie tylko polskich, ale i zagranicznych. oto kilka z nich, które możesz znać:

  • Okrąglak – “Noce i Dnie”
  • Pub Stajnia (niestety już zamknięty na stałe) – “Tylko nie kłam kochanie”
  • Pobliże Starej Synagogi – na Kazimierzu kręcono wiele scen z filmu Lista Schindlera. 

Jeśli będziesz w Krakowie koniecznie odwiedź dzielnicę kazimierz i odwiedź zabytki i ciekawe miejsca, których nie znajdziesz nigdzie indziej.