Ból dziąsła po wyrwaniu zęba – ile się utrzymuje i jak sobie z nim radzić?

Usuwanie zębów to coś, czego boi się niemalże każdy z nas. Jest to głównie spowodowane obawami o ból towarzyszący ekstrakcji. W tym przypadku możesz zdecydować się na znieczulenie, dzięki któremu niemalże nic nie poczujesz. Nie oznacza to jednak, że ominiesz dolegliwości całkowicie. Te mogą pojawiać się nieco później. Warto więc od razu wiedzieć, jak uśmierzyć ból dziąsła po wyrwaniu zęba i ile może on trwać. Dowiedz się więc wszystkiego i nie zwlekaj dłużej z ekstrakcją!

Ile utrzymuje się ból dziąsła po wyrwaniu zęba?

Na samym początku pamiętaj, że ból dziąsła po wyrwaniu zęba to coś całkowicie normalnego. Podczas ekstrakcji zostały przecież uszkodzone tkanki oraz nerwy. Do tego tuż po zabiegu możesz mieć wrażenie, że dyskomfort się nasila. Jest to jednak głównie spowodowane faktem, iż znieczulenie po prostu przestaje działać. Nie musisz więc się tym wyjątkowo martwić. Stopień odczuwanego bólu będzie oczywiście zależny od tego, jak skomplikowany był zabieg, a także od indywidualnego progu bólu. 

Najczęściej powinien się nieco zmniejszyć po kilku godzinach, jednak dyskomfort możesz odczuwać tak naprawdę nawet przez kolejne 3 dni. Jeśli po tym czasie dalej zmagasz się z bólem, lepiej udać się do stomatologa. Ten sprawdzi, czy wszystko dobrze się goi, a także w razie potrzeby zaleci stosowanie odpowiednich leków. 

Jak uśmierzyć ból dziąsła po wyrwaniu zęba?

Nasilający się i dokuczliwy ból dziąsła po wyrwaniu zęba można oczywiście uśmierzyć. Warto jednak wiedzieć, jak postępować, by sobie nie zaszkodzić. Poznaj więc najlepsze metody!

Sięgnij po środki przeciwbólowe

Nie da się ukryć, że w pierwszej kolejności, gdy zaczniesz czuć ból dziąsła po wyrwaniu zęba, z pewnością sięgniesz po środki przeciwbólowe. Jest to oczywiście najprostszy sposób na pozbycie się dolegliwości. Pamiętaj jednak, by sięgać głównie po preparaty dostępne bez recepty, zawierające ibuprofen lub paracetamol. Dzięki nim ból powinien dość szybko ustąpić.

Pod żadnym pozorem nie przyjmuj jednak leków zawierających w składzie kwas acetylosalicylowy. Środek ten niestety rozrzedza krew. Tym samym rana po usunięciu zęba może gorzej się goić. Możliwe jest także wystąpienie krwawienia. Ibuprofen i paracetamol są więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

Stosuj zimne okłady

Świetnym sposobem na ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest także stosowanie zimnych okładów. Te obkurczają naczynia krwionośne, zmniejszają opuchliznę, a dodatkowo uśmierzają dolegliwości bólowe. Aby je wykonać, wystarczy przyłożyć do policzka coś zimnego. Mogą to być kostki lodu zawinięte m.in. w czysty bawełniany podkoszulek. Dobrze sprawdzają się także specjalne hydrożelowe okłady, które możesz dostać w aptece. 

Pamiętaj jednak, aby nie trzymać okładu zbyt długo. Nadmierna ilość zimna może spowodować odmrożenie policzka, czego zapewne nie chciałbyś doświadczyć. Kilka minut zdecydowanie wystarczy, by uśmierzyć ból. 

Wykonuj płukanki do jamy ustnej

Na ból dziąsła po wyrwaniu zęba mogą pomóc także płukanki do jamy ustnej. Te najczęściej mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Można stosować je jednak dopiero o upływie przynajmniej doby od ekstrakcji. Na ranie musi bowiem pojawić się skrzep. 

Gdy ten już się utworzył, możesz sięgnąć po apteczne preparaty lub napary z szałwii czy rumianku. Płukaj jednak jamę ustną bardzo delikatnie – by nie oderwać utworzonego skrzepu.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba możesz więc uśmierzyć lekami przeciwbólowymi, zimnymi okładami oraz płukankami. Jeśli ten nie ustępuje jednak do kilku dni po zabiegu, koniecznie skonsultuj się ze swoim stomatologiem.