Jaki plecak dla przedszkolaka wybrać? Podpowiadamy!

Przedszkole jest pierwszym krokiem naszego dziecka w kierunku samodzielności i dorosłości. Plecak jest jednym z elementów wyprawki, dzięki której maluch może poczuć się jak prawdziwy uczeń. Mimo iż nie musi przynosić ze sobą książek ani zeszytów, może w nim trzymać ulubioną maskotkę, własne kredki czy rzeczy, o których przyniesienie poprosi akurat pani przedszkolanka. Poza przedszkolem przyda się on także podczas spacerów czy wyjścia na basen albo na wycieczce. Źle dobrany może doprowadzić do wady postawy, a nawet skrzywienia kręgosłupa. Czym więc powinniśmy kierować się wybierając dla naszych dzieci plecaki do przedszkola?

Jaki plecak dla przedszkolaka? Uwaga na rozmiar i wagę

Plecak dla przedszkolaka powinien być przede wszystkim mały i lekki. Zbyt duży model będzie bardziej przeszkadzał niż pomagał maluchowi. Nie tylko utrudni mu poruszanie się po przedszkolu, ale będzie też zachęcał dziecko do noszenia ze sobą niepotrzebnych rzeczy. Plecaczek dla malucha nie powinien wystawać poza obrys jego pleców. Górna krawędź ma kończyć się na linii ramion, dolna sięgać do bioder, czyli końca linii pleców.

Ważna jest masa plecaka. Dzieci w wieku kilku lat nie powinny zbyt dużo dźwigać. Najlepiej kierować się pod tym względem wytycznymi WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Zgodnie z jej zaleceniami plecak dla przedszkolaka powinien ważyć nie więcej niż 10 procent masy ciała dziecka. Mowa oczywiście o zapakowanym bagażu. Pusty plecak powinie być więc jak najlżejszy. Lepiej unikać więc modeli z ciężkimi klamrami czy dodatkowymi sprzączkami. A po zakupie pilnować, by nie był przepakowany.

Rzeczywistość nie zawsze jest jednak tak kolorowa. Jaki plecak dla przedszkolaka wybrać zatem w sytuacji, w której musi nosić ze sobą więcej rzeczy? Świetnym rozwiązaniem jest wówczas plecak na kółkach dla przedszkolaka. Taki bagaż jest nieco większy, a maluch może nosić w nim cięższe zabawki czy książeczki z bajkami lub kolorowankami. Nie będzie się przy tym męczyć, bo plecak będzie bez problemów ciągnąć za sobą. Takie rozwiązanie nie nada się jednak w przedszkolach, w których dzieci muszą często przemieszczać się po schodach.

Miękkie szelki oraz przemyślane kieszonki

Przy zakupie należy zwrócić również uwagę na konstrukcję plecaka. Biorąc pod uwagę, iż przedszkolak nie będzie nosił w nim żadnych ciężkich rzeczy, np. zeszytów czy książek, nie ma potrzeby decydować się na modele ze stelażami. Wystarczą plecy usztywnione pianką. Warto zwrócić również uwagę na to, by były odpowiednio wyprofilowane. Więcej gąbki przyda się na przykład na odcinku lędźwiowym.

By plecaki do przedszkola  nosiły się wygodnie, powinny mieć odpowiednio szerokie szelki. Optymalne będą takie o szerokości od czterech do pięciu centymetrów. Dobrze jeśli dodatkowo będą posiadać regulację, która pozwoli dopasować je do ciężaru plecaka. A także wzrostu dziecka – w końcu nasze pociechy w wieku przedszkolnym szybko rosną! Szelki plecaka do przedszkola powinny być też wypełnione miękką pianką. Dzięki temu maluch nie będzie skarżyć się na ból ramion.

Liczy się również to, jak będzie zorganizowane wnętrze plecaka. Dodatkowe kieszonki pozwolą odpowiednio rozplanować przestrzeń w plecaku. Jego zawartość nie będzie przesuwać się z jednego końca na drugi, co mogłoby utrudniać wygodne noszenie. Dziecko ucieszy się z dodatkowych “kryjówek” na swoje drobne i niezwykle cenne skarby, które o wiele trudniej byłoby mu znaleźć w jednej, przestronnej przegrodzie. Jednocześnie jednak tych dodatkowych przegródek nie może być za dużo. Cztero- czy pięciolatek potrzebuje prostej konstrukcji, w której łatwo odnajdzie wszystko, czego potrzebuje.

Materiał, wykonanie i design plecaka

Plecaczek do przedszkola powinien być też wykonany z odpowiednich materiałów. Najlepiej, by był to materiał maksymalnie odporny na zabrudzenia. Przydatnym rozwiązaniem będą plecaki z materiałów wodoodpornych, na przykład powlekane powłoką z PVC. Wtedy wszystkie przedmioty w dziecięcym bagażu będą bezpieczne.

Zastanawiając się, jaki plecak dla przedszkolaka wybrać, zwróćmy też uwagę na to, by materiały wykorzystane do produkcji tego przedmiotu były bezpieczne. Lepiej nie stawiać na plecaki z niewiadomych źródeł. Modele znanych dziecięcych marek mogą być nieco droższe, ale gwarantują bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na atesty, które potwierdzają jakość materiałów – na przykład atest higieniczny ITC.

Dla najmłodszych przedszkolaków problemem mogą być także małe elementy. Trzylatki mogą mieć problemy z rozsunięciem czy zasunięciem niewielkich suwaków. W dodatku małe części mogą się urwać, a to w rękach malucha nie wróży nic dobrego. Plecak dla przedszkolaka nie powinien sprawiać mu problemów, suwaki muszą być duże i działać płynnie.

Jaki plecak dla przedszkolaka wybrać, by podobał się dziecku? Przede wszystkim warto skonsultować wybór z maluchem. Kilkulatki potrafią być zaskakująco wybredne. Najbezpieczniej będzie więc postawić na kolorowe plecaczki z motywami z ulubionej bajki czy z wizerunkiem ukochanego superbohatera.

Dobrym pomysłem jest też plecak-maskotka, który pełni zarówno funkcję plecaczka, jak i towarzysza w trudnych chwilach rozstania z rodzicami. Tego typu modele są zazwyczaj niewielkie, lekkie i miłe w dotyku. Do złudzenia przypominają uroczą przytulankę.

Podsumowanie: jaki plecak dla przedszkolaka wybrać?

Plecak do przedszkola powinien mieć rozmiary dostosowane do wzrostu dziecka. Nie może wystawać poza obrys jego pleców ani być zbyt ciężki. Optymalna waga zapakowanego bagażu to 10 procent masy ciała malucha. Przydadzą się wyprofilowane plecy usztywnione pianką. Ważne będą miękkie, regulowane szelki o szerokości około pięciu centymetrów.

Jaki plecak dla przedszkolaka wybrać, by nie sprawiał maluchowi problemów? Najlepiej taki o prostej konstrukcji, z dużymi suwakami. Trzeba też zwrócić uwagę na wysoką jakość materiałów. Nie zapominajmy też, że plecak musi podobać się dziecku. Warto skonsultować z nim wybór zwierzątka czy bajkowego bohatera, który znajdzie się na bagażu.