Typy mechanizmów stosowanych w zegarkach – który jest najlepszy?

Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie zegarków, a chciałbyś wybrać dla siebie najlepszy możliwy model, na pewno zastanawiasz się, na jaki mechanizm się zdecydować. W dzisiejszych czasach wybór jest przecież ogromny! Jest wiele wspaniałych czasomierzy, takich ja G-Shock od Casio, popularne zegarki Orient, czy wyróżniające się oryginalnym designem polskie modele Xicorr i Balticus, w które warto zainwestować. Zanim jednak dokonasz zakupu, poznaj rodzaje mechanizmów, jakie od lat są stosowane w zegarkach. Być może podział wydaje Ci się skomplikowany, ale w rzeczywistości nie ma w nim nic trudnego. Wszystkie mechanizmy zegarków mają swoje wady i zalety – na który więc się zdecydować? Sprawdź nasze porady!

Najpopularniejsze mechanizmy zegarków, czyli modele kwarcowe

Pierwsze zegarki męskie czy też damskie oparte na mechanizmie kwarcowym powstały w pierwszej połowie XX wieku – dokładniej w 1927 roku. Wymyślone przez Kanadyjczyka, Warrena Marrisona, były używane jedynie w laboratoriach – ze względu na swoją delikatną konstrukcję i duży rozmiar.

Współczesne kwarcowe mechanizmy zegarków działają dzięki drganiom kryształu. Kryształ, a więc w tym przypadku kwarc, wytwarza ładunki elektryczne. Drgania zlicza układ cyfrowy, czego skutkiem są przesuwające się wskazówki na tarczy zegara. Sygnał jest tak precyzyjny, że zegarki kwarcowe są dokładniejsze np. od tych mechanicznych, przez co wiele osób decyduje się właśnie na nie.

Dobra wiadomość jest również taka, że kwarcowe mechanizmy zegarków nie są wcale drogie. Wpływa na to fakt, że ich stworzenie jest po prostu łatwiejsze, co wiąże się z niższymi kosztami wykorzystywanych komponentów oraz produkcji. Dlatego takie zegarki można zakupić za nawet mniej niż 100 zł, jednak ich ceny mogą sięgać także i kilku tysięcy – wszystko zależy od marki, designu i pozostałych funkcji czasomierza.

Mechanizmy zegarków kwarcowych sprawiają, że utrzymanie tych gadżetów w dobrej kondycji niewiele kosztuje. To inaczej po prostu popularne zegarki na baterie, co jest bardzo wygodną opcją. Jedynym zmartwieniem posiadaczy tych modeli może być wymiana baterii raz na kilka lat i odwiedzenie zegarmistrza na rutynowej kontroli.

Dziś mechanizm kwarcowy jest zdecydowanie najchętniej wybieraną opcją. Mają na to wpływ wspomniane powyżej elementy – korzystna cena w stosunku do świetnej precyzji pracy, brak dodatkowych czynności, które trzeba wykonywać, aby zegarek poprawnie działał. Warto zwrócić uwagę także na ogromną różnorodność dostępnych na rynku czasomierzy kwarcowych. To także uniwersalny pomysł na prezent, jeśli nie chcemy zaskoczyć obdarowywanej osoby nowymi obowiązkami wynikającymi z posiadania zegarków z mechanizmami mechanicznymi i automatycznymi.

Zegarek mechaniczny, czyli czasomierz z duszą

Zegarek mechaniczny jest już stosowany od setek lat. Dlatego też będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie klasykę i tradycję. Wiele osób określa te czasomierze jako zegarki z duszą, gdyż do pracy i wskazywania prawidłowej godziny wymagają one działania ze strony człowieka. W pewien sposób współpracują one z nim.

Posiadając zegarek mechaniczny, musisz pamiętać, by regularnie go nakręcać. W jaki sposób pracują mechanizmy zegarków mechanicznych? Działają one w oparciu o wahadło lub balans – energia zebrana w napędzie, a później na ruchu obrotowym, przekazywana jest do regulatora. Wskutek tego powstaje energia potrzebna do przesuwania wskazówek.

Zegarki mechaniczne typu open heart to idealny wybór dla miłośników czasomierzy. Pozwalają na podglądanie pracy mechanizmu.

Zegarek mechaniczny nakręca się poprzez pokręcanie koronką, co około 46 godzin, czas ten różni się w zależności od konkretnego modelu. Dlaczego to tak istotne i nie można po prostu o zegarku zapomnieć na dłuższy czas? Niestety, ale w takiej sytuacji może ulec on uszkodzeniu, które będzie wymagać wizyty u zegarmistrza i narazi na dodatkowe koszty. Smar znajdujący się wewnątrz mechanizmu zasycha i wtedy nakręcenie czasomierza nie pomaga, a może wręcz zaszkodzić. Dlatego warto pamiętać, że wybór takiego mechanizmu zegarka wiąże się z nowym obowiązkiem.

Poza mechanicznymi zegarkami w obecnych czasach mamy do dyspozycji również mechanizmy zegarków, które nakręcają się same, poprzez noszenie ich na nadgarstku. To modele automatyczne, których praca przebiega w nieco inny sposób niż w przypadku mechanicznych (choć należą one do tej samej „rodziny”).

Czasomierze automatyczne – doskonałe mechanizmy zegarków dla wymagających

Zegarek automatyczny został wprowadzony na rynek wcześniej, niż ten kwarcowy. Głównym składnikiem i siłą napędową takiego mechanizmu jest rotor. To element napędzany przez ruchy nadgarstka osoby, która go nosi. Nadgarstek wprawia w ruch wskazówki zegarka poprzez naciąganie sprężyny napędowej. Dlatego też zegarek automatyczny nie wymaga wymiany baterii ani nakręcania, za to kluczowe jest jego stałe noszenie.

Aby działał prawidłowo, nie powinno się ściągać go na więcej niż średnio 40 godzin – w tym czasie całkowicie rozwinie się sprężyna napędowa. Długość tego okresu jest indywidualna dla każdego modelu – określa się ją jako rezerwę chodu. Dlatego nie musisz się obawiać, że taki model przestanie pracować, jeśli zdejmiesz go na noc czy jakiś czas w ciągu dnia. Warto jednak dokładnie trzymać się wytycznych od producenta i nie przekraczać czasu, który wskazał.

Mechanizmy mechaniczne z ręcznym i automatycznym naciągiem są dużo bardziej zaawansowane w swojej budowie niż kwarcowe. Dlatego kosztują więcej.

Czy oznacza to, że mechanizmy zegarków automatycznych są przeznaczone tylko dla osób, które praktycznie nie rozstają się ze swoim zegarkiem? A co z tymi, którzy kolekcjonują zegarki i nie chcą decydować się wyłącznie na modele kwarcowe na baterie? Pomocnym gadżetem może okazać się rotomat, czyli urządzenie, które służy do przechowywania zegarków automatycznych. Poza tym, że jest to bezpieczne pudełko, w którym zegarek nie ulegnie uszkodzeniu, dodatkowo imituje ono ruchy ręki, dzięki czemu czasomierz może nieprzerwanie pracować.

Cechą charakterystyczną zegarków automatycznych jest również płynny ruch wskazówek sekundnika. To alternatywa dla niezdecydowanych ani na zegarek mechaniczny, ani kwarcowy. Należy jednak pamiętać, że nadal największą precyzję pomiaru czasu da nam zegarek kwarcowy. 

Jakie inne mechanizmy zegarków warto wziąć pod uwagę? Poznaj zegarek solarny!

Wydawać by się mogło, że zegary słoneczne zostawiliśmy w prehistorii. Obecnie jednak korzystamy ze słońca w zegarkach w inny sposób niż nasi przodkowie. Na popularności zyskuje obecnie właśnie zegarek solarny, którego mechanizm jest poniekąd oparty na mechanizmie kwarcowym.

Zegarek z mechanizmem solarnym to świetny wybór dla sportowców trenujących w terenie, gdyż pozwala na dłuższą pracę baterii.

Swoją nazwę zawdzięcza panelom słonecznym, ponieważ nie tylko działa na podobnej zasadzie, co one, ale również umieszcza się je na tarczy zegarka. Panele słoneczne korzystają ze światła słonecznego, by zamienić je w energię elektryczną napędzającą wskazówki zegarka. To rozwiązanie przyczyniło się do zrewolucjonizowania przemysłu zegarmistrzowskiego. A to dlatego, że choć zegarki solarne pobierają energię ze światła słonecznego, wcale nie przestają działać, gdy zapada zmrok. Kumulują zaczerpniętą energię nawet przez kolejne pół roku! Jest to więc bardzo ekologiczne i praktyczne rozwiązanie – nie wymaga wymiany baterii.

Mechanizmy solarne znajdziesz w asortymencie największych producentów zegarków. Zwróć uwagę na szeroki katalog marki Casio, a wśród niego wytrzymałe G-Shocki, czy idealne smartwatche dla wymagających sportowców – Garmin.