Modne zasłony do salonu – jakie dekoracje okienne wybrać w 2023 roku?

W najbliższym czasie planujesz lekkie odświeżenie swojego salonu i zastanawiasz się, jakie zasłony są teraz najmodniejsze? Świetnie trafiłaś i wybrałaś jeden z najlepszych momentów na tego typu zmiany. Dlaczego? W końcu przyszedł już nowy rok, a wraz z nim świeże trendy wnętrzarskie. Tym samym możesz stworzyć niezwykle stylowe pomieszczenie, zgodne z aktualnymi “regułami”. Jeśli więc zastanawiasz się, jakie są obecnie modne zasłony do salonu, zaraz Ci to wszystko dokładnie przedstawię. Gotowa?

Modne zasłony do salonu – modele mogące istnieć “solo”

Modne zasłony do salonu, a właściwie ich wygląd, styl czy zastosowanie, będą oczywiście ściśle powiązane z najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Te lekko zmieniają się z roku na rok, dzięki czemu niemalże co 365 dni możesz ciekawie urozmaicać swoją aranżację. Słyszałaś już o tym, co jest aktualnie w modzie? Jeśli nie, serdecznie zapraszam do lektury artykułu https://dobrewnetrza.net/2023/01/03/poznaj-najnowsze-trendy-wnetrza-2023-roku-ktore-zachwyca-kazdego/.

Już teraz zdradzę Ci jednak, że jednym z głównych założeń wnętrz na 2023 rok jest wyraźne odsłanianie przeszkleń. Taki trend ma sprawiać, że do pomieszczenia zacznie dostawać się zdecydowanie większa ilość światła słonecznego. Tym samym każdy jest w stanie zadbać o naturę oraz swoje rachunki, zużywając mniej energii elektrycznej. Jak to ma się jednak do zasłon? Już tłumaczę.

Skoro okna mają być wyraźnie odsłonięte, w salonie możesz zdecydować się na same zasłony – bez firan. To niezwykle modne rozwiązanie, które zdecydowanie warto przemyśleć. Otworzysz w ten sposób poniekąd swój salon na naturę i idealnie go doświetlisz. Przestrzeń stanie się optycznie większa. Do tego będziesz w stanie złapać lepszy kontakt z przyrodą oraz podziwiać jej piękno. Zużyjesz także mniejszą ilość prądu, o czym już wspomniałam.

No tak, ale jest też druga strona medalu. Salon ma być przecież przytulnym miejscem do relaksu, więc dla niektórych z nas wyraźnie odsłonięte okna mogą być ogromną przeszkodą. Jest jednak na to kilka sposobów. Przeszklenia możesz od dołu okleić specjalną mleczną folią, zdecydować się na krótsze firanki lub po prostu zamontować rolety. Wtedy, gdy będzie zależało Ci na prywatności, po prostu je rozsuniesz. Podobnie może być nawet z samymi zasłonami. W końcu te również świetnie odgradzają od wzroku sąsiadów czy przechodniów po zasunięciu na okno. 

Przemyśl więc bardzo dokładnie wybór wyłącznie zasłon do swojego salonu. Wiem, że to dość awangardowe rozwiązanie, jednak uwierz, że warto!

Salon z zasłonami bez firan
Idąc z duchem czasu, możesz zdecydować się na same zasłony w swoim salonie – bez firan. Na zdjęciu model Lussi. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Lekkie firany, ale z drugiej strony… ciężkie zasłony do salonu

Trendy wnętrzarskie często łączą ze sobą pewne skrajności. Tak też jest w tym roku. Okazuje się bowiem, że aktualnie we wszystkich pomieszczeniach – salonie, kuchni, sypialni – niezwykle modne są bardzo lekkie i zwiewne firany. Możesz przeczytać o nich więcej w artykule https://www.tygodnikprzeglad.pl/modne-firany-sypialni-propozycje-zgodne-najnowszymi-trendami/. Jakie zatem powinny być pasujące do nich zasłony?

Okazuje się, że bardzo ciężkie i wręcz “toporne”. Jeśli więc zdecydujesz się na klasyczną aranżację okna z wykorzystaniem tych dwóch rodzajów tekstyliów dekoracyjnych, powinnaś iść w wyraźne materiałowe kontrasty.

Firana ma sprawiać wrażenie ciągle falującej na wietrze, a zasłona być czymś w rodzaju stabilnej i eleganckiej ramy. Tym samym salon zyska niebywałej dostojności. Co ciekawe, tego typu osłony połączone z lekkością firan wcale nie przytłoczą pomieszczenia – nawet tego najmniejszego. Będą jego wspaniałym dopełnieniem.

Za najmodniejsze zasłony do salonu można zdecydowanie uznać przede wszystkim modele zaciemniające oraz welurowe. Produkuje się je z bardzo grubych i nieprzepuszczających światła materiałów. Przez to sprawiają wrażenie ciężkich, ale przecież właśnie o to chodzi. Do tego możesz zdecydować się na wyraźne i mocne kolory, które jeszcze lepiej podkreślą ten efekt.

A właśnie, skoro o barwach mowa, chyba możemy przejść już do kolejnej części i kolejnej dawki inspiracji!

Zasłony do salonu z ciężkich materiałów
Aktualnie w modzie są ciężkie materiały na zasłony – np. welur, które należy łączyć z lekkimi firanami. Na zdjęciu model Evelyne. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Intensywne kolory, czyli barwne modne zasłony w salonie

Kolory w aranżacji mają zawsze ogromne znaczenie. Nie tylko definiują styl czy klimat całego pomieszczenia, ale też wpływają na nasz organizm. Odpowiednio je dobierając, możesz czuć się w swoim wnętrzu np. w pełni zrelaksowana czy pobudzona do działania. Wszystko zależy od wybranych odcieni.

Jakie kolory dodatków warto wykorzystać w tym sezonie? Za niezwykle modne zasłony do salonu spokojnie można uznać te przyjmujące odcień Viva Magenta. Jest to piękna barwa łącząca w sobie czerwień z nutką różu. Ma za zadanie dodawać energii do działania i napawać radością oraz optymizmem. Kotary okienne w tym Kolorze Roku 2023 mogą więc okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę.

Wiem jednak, że taki odcień nie zawsze będzie idealnie wpisywał się w estetykę całego wnętrza. Musisz jednak wiedzieć, że masz jeszcze kilka innych ciekawych opcji do wyboru. Jakich? Przede wszystkim zawsze stawiaj na intensywność oraz energię. Mowa o wszelkich żółciach, różach, zieleniach czy fioletach. Modne są także zasłony granatowe oraz lila. Z subtelniejszych propozycji rozważ natomiast szarość oraz połączenie szarości z zielenią.

Wszystkie te kolory zasłon zadbają o niezwykle modny i estetyczny salon!

Modne kolory zasłon do salonu
W tym roku modne będą głównie zasłony w intensywnych odcieniach, takich jak np. Viva Magenta. Na zdjęciu model Rita Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Najmodniejsze zasłony do salonu – wzory eko cały czas w modzie

Najnowsze trendy wyraźnie informują również o tym, że wciąż niezwykle modne są wszystkie dodatki nawiązujące w jakiś sposób do ekologii oraz natury. Jakie zasłony idealnie wpiszą się w taki zamysł?

Przede wszystkim będą to kotary, których materiał wiernie imituje naturalne tkaniny. Dlaczego tylko imituje? Ponieważ w przypadku dekoracji okiennych o wiele praktyczniejszym rozwiązaniem są modele syntetyczne. Te nie rozciągają się i na lata zachowują swój idealny wygląd. Lepiej więc postawić na klasyczny poliester i mieć pewność, że zasłonka nie będzie zdobić okna wyłącznie przez chwilę.

Idąc w trend eko, staraj się szukać zatem tekstyliów, w których to syntetyczny materiał przyjmuje np. strukturę lnu. Do tego nie bój się wszelkich roślinnych i kwiatowych wzorów. Zadbasz wtedy w swoim wnętrzu o namiastkę nurtu urban jungle, który ponownie jest w najgorętszych trendach. Takie modne zasłony do salonu w naturalnym duchu z pewnością będą ciekawie komponować się z całym wnętrzem, a Tobie dodawać mnóstwa pozytywnej energii.

Eko zasłony do salonu
Chcąc podążać za trendem eko, bazuj w swojej aranżacji na zasłonach, których materiał imituje np. wygląd naturalnego lnu. Na zdjęciu model Lussi. Źródło: sklep internetowy Karo Warszawa.

Zasłony jako rozwiązanie multifunkcyjne – prawdziwy must have w salonie

Co ciekawe, aranżując modne wnętrza w 2023 roku, zawsze należy brać pod uwagę przede wszystkim ich multifunkcyjność. Mają to być pomieszczenia, w których jesteś w stanie zarówno wypocząć, jak i np. pracować. Czy zatem zasłony też mogą mieć kilka różnych funkcji?

Oczywiście, że tak. W pierwszej kolejności są to przede wszystkim ciekawe dekoracje. Z drugiej strony mogą zastąpić rolety czy żaluzje, odgradzając Cię od bardzo intensywnego promieniowania słonecznego. Nikt nie powiedział jednak też, że te muszą znajdować się wyłącznie w pobliżu okna. Za pomocą zasłon jesteś przecież w stanie chociażby odgrodzić od siebie dwa osobne pomieszczenia czy kąciki. Zastanów się dokładnie, jak jeszcze możesz nietypowo wykorzystać je w swoim wnętrzu, a stworzysz wyjątkową modną aranżację!

Wiesz już, jakie są obecnie najmodniejsze zasłony do salonu. Mam nadzieję, że teraz zakupy nowych dodatków będą już samą przyjemnością!