Wybieramy najlepszą maszynę do szycia do domu!

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia to trudne zadanie dla tych, którzy robią to po raz pierwszy w życiu. W internecie znaleźć możemy sporo rankingów, które przedstawiają te najlepsze, ale nigdy nie mamy takiej pewności. Wyboru ostatecznie dokonujemy sami lub sięgamy po informacje od znajomych. Czym kierować się, gdy tylko my decydujemy, którą weźmiemy do swojego domu? Odpowiadamy!

Jak często będziesz szyć?

To pierwsze pytanie na które warto sobie odpowiedzieć. Jeśli planujesz tylko drobne naprawy dla najbliższych, skracanie spodni, cerowanie, zmniejszanie obwodu – przez długie lata będą służyć te najprostsze modele. Jeśli jednak planujesz zaprzestać kupowania ubrań i wyłącznie je szyć, bądź też zamierzasz niektóre rzeczy wystawić na sprzedaż, lepiej szukać takiej, która będzie miała mocniejszą konstrukcję jak na przykład maszyna do szycia Brother.

Co będzie szyte?

Jeśli zamierzasz od razu wskoczyć na głęboką wodę i szyć miękkie materiały jak jedwab lub grubsze – skórę albo zamsz, to trzeba znaleźć maszynę z funkcją regulacji docisku stopki, która pozwoli na ustawienie odpowiedniej siły, z jaką materiał jest dociskany do ząbków transportera. Jeśli jednak od początku stawiasz na proste prace w oparciu o standardowe tkaniny, to przy dobrze dobranych igłach i stopkach, poradzi sobie z nimi nawet najprostsza maszyna do szycia. Janome, Juki czy Brother – maszyny do szycia tych marek warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę w trakcie zakupu.

Maszyna dla początkujących – czym powinna się cechować?

Powinna posiadać niewielką ilość ściegów, ale muszą się w niej znaleźć ścieg prosty, owerlok i zygzakowaty. Dobrze, jeśli znajdzie się w niej także ten elastyczny, który jest przeznaczony do szycia dzianin. Ścieg powinien posiadać regulację gęstości i szerokości – lepszym wyborem będzie płynna regulacja, jednak modele te są droższe od tych podstawowych, w których jest ona skokowa. Igła powinna mieć możliwość zmiany położenia (w wersji podstawowej jest to od centrum stopki do lewej strony). Dodatkowymi przydatnymi funkcjami będzie nawlekacz i wbudowany nożyk do obcinania. Jeśli wybierzemy maszynę z regulacją stopki, będziemy mogli w przyszłości szyć delikatne i bardzo twarde materiały.

Maszyna mechaniczna, elektroniczna, przemysłowa czy komputerowa?

Maszyny do szycia przemysłowe – jak sama nazwa wskazuje, służą do szycia w przemyśle. Posiadają one zawsze jeden konkretny ścieg, który wykonują. To rozwiązanie nie sprawdzi się więc w domu, gdzie potrzeba nam kilku różnego rodzaju ściegów. Maszyna mechaniczna jest w pełni sterowana manualnie. Musimy więc samodzielnie dokonać wszelkich ustawień: wybrać rodzaj ściegu, jego szerokość i gęstość. Maszyny elektroniczne dają nam możliwość wyboru ściegów za pomocą przycisków lub ekranu, a następnie dopasowują odpowiednie wartości dla danego materiału. Najbardziej rozwiniętą technologią szczycą się maszyny komputerowe, które mają cechy podobne do elektronicznych. Dają jednak możliwość tworzenia własnych ustawień i zapisywania ich.