Ranking alkomatów – jaki alkomat wybrać?

Ranking alkomatów rozjaśni Twoje wątpliwości na temat różnic urządzeń i pomoże wybrać ten, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Jaki alkomat kupić i na co warto zwrócić uwagę?

Alkomaty - policja sygnały

Sensor elektrochemiczny, czy półprzewodnikowy?

Co raz więcej kierowców decyduje się na zakup alkomatów. Dzięki nim możesz przeprowadzić pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu, bez wychodzenia z domu i bezpiecznie zasiąść za kierownicę. Jaki alkomat jednak wybrać, aby przedstawiał wiarygodny pomiar? Jednym z podstawowych podziałów alkomatów jest różnica pomiędzy użytymi sensorami oraz sposób ich działa i cena.

W rankingu alkomatów możesz sprawdzić jaki sensor posiada konkretny model urządzenia. Alkomaty możemy podzielić na:

  • alkomat z sensorem elektrochemicznym – dokładność pomiaru tego rodzaju alkomatów wynosi nawet do trzech miejsc po przecinku, a margines błędu to jedynie 0,02 mg/l. Alkomaty mają więc wysoka precyzję, używane są one między innymi przez policjantów lub w firmach transportowych. Najlepszy alkomat elektrochemiczny jest jednak dość drogą inwestycją.

     

  • alkomat z sensorem półprzewodnikowym – są to najczęściej kupowane alkomaty przez kierowców. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskiej cenie. Niestety dokładność pomiarów nie jest tak precyzyjna jak w przypadku alkomatów z sensorem elektrochemicznym ze względu na ich prostsze mechanizmy. Należy, więc brać pod uwagę pewien margines błędu, który może się pojawić podczas pomiaru.

     

Czytelny wyświetlacz, licznik pomiarów – co powinien mieć dobry alkomat?

Modeli alkomatów jest bardzo wiele. Z pewnością jedną z najważniejszych decyzji będzie wybór odpowiedniego sensora. Dzięki temu zawęzisz swoje poszukiwania. Ranking alkomatów przedstawia TOP dziesięć najlepszych alkomatów. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na konstrukcja urządzenia oraz jego ustnika, język oprogramowania, a także czy posiada on certyfikat kalibracji.

W rankingu alkomatów znajdziesz takie modele jak alkomat Alcofind Af-35 Premium, Alcofind Expert, czy BACSCAN F-45. Ważna jest czułość pomiaru urządzenia oraz jego jakość. Najwyżej oceniany jest alkomat Promiler iBlow Premium, który po wykonaniu badania podświetla diodę informującą kierowcę o pozytywnym lub negatywnym wyniku pomiaru. Jeśli zaświeci się zielona dioda, czyli wynik będzie wynosił 0,0, jest to znak, że kierowca może prowadzić pojazd. W przypadku zaświecenia się czerwonej diody, urządzenie informuje o wykryciu alkoholu.

Wypadek pijanego kierowcy - alkomaty

 

Jak samodzielnie dokonać pomiaru zawartości alkoholu?

Przed badaniem alkomatem należy odczekać co najmniej 30 minut od momentu spożywania ostatniego alkoholu. Pomiaru należy dokonać zgodnie z instrukcją zawartą do danego modelu. Jeśli wynik będzie mieścił się w dopuszczalnej normie – w Polsce jest to maksymalnie 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu – można zasiąść za kierownicę. Jeśli natomiast test wskazał na obecność alkoholu powyżej 0,1 mg/l, można powtórzyć badanie po około 15 minutach, jednak nie wolno kierować żadnym pojazdem.

Warto mieć podręczny alkomat w każdym pojeździe. Kierowca każdorazowo w razie potrzeby będzie mógł sprawdzić swój wynik. Pamiętaj również o konieczności kalibracji urządzenia, aby zawsze pokazywało poprawny wynik. Możesz przeprowadzić samodzielną kalibrację, nie jest to jednak prosta czynność. Jest do tego potrzebne również specjalne dodatkowe urządzenie jakim jest symulator wydechu. Warto więc rozważyć oddanie alkomatu do specjalnego punku, gdzie specjalista w profesjonalny sposób zajmie się nim i wykona pracę za Ciebie.