Jakie buty trekkingowe wysokie czy niskie?

Są wygodne, dbają o komfort, zabezpieczają przed uderzeniami, zapewniają dobrą przyczepność i stabilność. O czym mowa? O butach trekkingowych. Takie modele obuwia to niezbędny element turystycznego wyposażenia. Zwykle z ich wyborem wiąże się jednak spora wątpliwość. Czy lepiej sprawdzą się buty trekkingowe wysokie czy niskie?

Na takie pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W niektórych wypadkach lepiej sprawdzą się buty trekkingowe niskie, w innych wysokie. Wszystko zależy od planowanej trasy i warunków, które na niej panują. Przeanalizowaliśmy jednak wady i zalety obu rodzajów obuwia trekkingowego, co z pewnością pomoże w podjęciu prawidłowej decyzji.

Buty trekkingowe wysokie i niskie – na czym polega różnica?

Rozróżnienie obu rodzajów butów trekkingowych jest dość proste, ale warto doprecyzować różnice. Chodzi o wysokość cholewki, a konkretnie jej części wokół stawu skokowego i pięty. Buty trekkingowe niskie pozostawiają kostkę odsłoniętą.

W wysokich butach kostka jest w całości osłonięta, co wpływa na sztywność obuwia, ale i jego stabilizację. Warto pamiętać, że w sklepach z obuwiem turystycznym znajdziemy także modele pośrednie, często opisywane jako buty z cholewką 2/3. Takie buty trekkingowe pośrednio osłaniają kostkę, kończąc się na jej górnej części.

Buty trekkingowe wysokie – zalety i wady

Dzięki temu, że buty trekkingowe wysokie sięgają za kostkę, są bezpieczniejszym rozwiązaniem. Większa i bardziej sztywna konstrukcja ma lepiej stabilizować staw skokowy. Dzięki temu takie obuwie zmniejsza ryzyko urazów, przede wszystkim skręceń.

Wysokie buty stanowią jednak również lepszą ochronę dla stóp przed uderzeniami. Dzięki pełnej cholewce w takim obuwiu jesteśmy mniej narażeni na kontakt z kamieniami czy skałami. Wysoka cholewka stanowi także barierę dla błota.

Buty trekkingowe wysokie bardziej kompleksowo są w stanie chronić stopy przed zamoknięciem. Jeśli wybierzemy model z nieprzemakalnego materiału, z wysoką cholewką jesteśmy lepiej zabezpieczeni przed spadającymi kroplami deszczu. Do tego w wysokich butach woda nie wleje się górą, gdy wejdziemy do kałuży, a nawet niewielkiego strumyka. Więcej o tym, jak buty radzą sobie z wilgocią, przeczytasz w artykule https://www.puffa.pl/2021/02/08/nieprzemakalne-buty-trekkingowe-jak-wybrac-odpowiednie/

Wysoka cholewka jest też cieplejsza, bo lepiej izoluje nogi od zimna. Często uważa się również, że wysokie buty lepiej stabilizują całą sylwetkę. Wiele zależy tutaj od techniki chodzenia – dotyczy to zwłaszcza górskich szlaków – ale faktycznie takie obuwie wybacza więcej błędów.

Buty trekkingowe wysokie nie są jednak również pozbawione wad. Ze względu na rozbudowaną cholewkę, której towarzyszy najczęściej dość gruba podeszwa, zazwyczaj charakteryzują się wyższą wagą. To może być uciążliwe w trakcie dłuższych wycieczek.

Kiedy temperatura rośnie, w wysokich butach terenowych może być też gorąco. I to nawet w przypadku, w którym obuwie jest wykonane z przewiewnych materiałów. Wysoka cholewka w naturalny sposób ogranicza przepływ powietrza.

buty trekkingowe wysokie

Wysokie buty trekkingowe dobrze chronią kostki

Buty trekkingowe niskie – plusy i minusy

Zalety obuwia z niską cholewką będą w pewien sposób przeciwstawne do wad butów wysokich. Każdy, kto zamieni wysoki model na buty trekkingowe niskie, od razu poczuje różnicę. Są zdecydowanie lżejsze, co oznacza, że stopa w mniejszym stopniu męczy się w nich nawet w czasie długiej wędrówki.

Lekkość idzie w parze z większą przewiewnością. W niskich butach większa część nogi ma kontakt z powietrzem, które także łatwiej i w większej ilości dociera do wnętrza.

Buty trekkingowe niskie nieco słabiej chronią stopę. Nie znaczy to, że koniecznie jesteśmy w nich bardziej narażeni na urazy stawu skokowego. Jeśli bowiem wybierzemy model z solidnym mocowaniem pięty, but będzie równie dobrze “trzymać” stopę w ryzach.

Zwłaszcza wtedy, kiedy górskie czy terenowe wycieczki to dla nas nie pierwszyzna. Wówczas dostrzeżemy, że w niskich butach jesteśmy w stanie chodzić znacznie szybciej. Niskie buty terenowe często są także wygodniejsze, mniejsza część nogi jest w nich narażona na otarcia.

Za to łatwiej w nich o uderzenie o wystający korzeń, ścięty pień czy kamień. W takim obuwiu nie ma dodatkowej bariery między nimi a naszymi kostkami. Z tego powodu buty trekkingowe niskie słabiej chronią również przed wilgocią, woda może łatwiej dostać się do ich wnętrza. Podobnie będzie na przykład ze śniegiem, żwirem czy kamykami. Więcej informacji o poszczególnych modelach niskich butów trekkingowych można znaleźć na https://dzialdowo.biz.pl/buty-trekkingowe-salomon-przeglad-modeli.

Kiedy wybrać buty trekkingowe wysokie?

Znając zalety i wady obu typów obuwia trekkingowego można łatwiej dobrać je do zakładanej aktywności. Buty trekkingowe wysokie z pewnością dobrze sprawdzą się na długich trasach. Dzięki temu, że są stabilne i zwykle dobrze amortyzowane, wspomogą nas w czasie wędrówek z ciężkim plecakiem. Cała sylwetka będzie wówczas stabilniejsza, zabezpieczą przed tym, by stopa niespodziewanie nie “uciekła” na nierówności.

Buty z wysoką cholewką będą lepszym wyborem także wtedy, kiedy w czasie wycieczki możemy spodziewać się gorszej pogody. W razie deszczu to właśnie one zdecydowanie lepiej zabezpieczą nas przed przemoczeniem stóp. Z tego samego powodu warto wybierać je przy dobrej pogodzie, ale bezpośrednio po deszczu. W takim obuwiu leśne kałuże nie będą nikomu straszne.

Buty trekkingowe wysokie to także oczywisty wybór na zimę. W niskich butach śnieg łatwo wsypie się do środka. W wysokich, gdy uzupełnimy je stuptutami, można chodzić nawet w wysokim śniegu. Tylko wysokie buty mają też na tyle sztywną cholewkę, by przypiąć do nich raki automatyczne. A to konieczne akcesoria do zimowych wycieczek po górach.

Na wysokie buty warto postawić zawsze, gdy na zewnątrz są niskie temperatury – również jesienią i zimą. Nie znaczy to jednak, że nie nadają się do użytku latem. Solidne buty z wysoką cholewką, wykonane z przewiewnych materiałów, wielu amatorom terenowych wycieczek towarzyszą przez cały ro.

Takie obuwie będzie również bezpieczniejsze dla początkujących wędrowców po górach. Jeśli więc myślimy o pierwszych wypadach w teren, warto rozejrzeć się za butami właśnie z wysoką cholewką.

buty trekkingowe niskie

Niskie buty trekkingowe to większa przewiewność i lekki krok

W jakich sytuacjach lepiej sprawdzą się buty trekkingowe niskie?

Nie brakuje jednak i takich, którzy – jeśli tylko warunki temu sprzyjają – sięgają po buty trekkingowe niskie. Jak już wspomnieliśmy, do ich niezaprzeczalnych atutów należy wygoda. Wiele osób stara się zatem w maksymalnym stopniu z niej skorzystać.

Obuwie terenowe z niską cholewką jest idealnym rozwiązaniem na lato. Wówczas będziemy czuć się w nim zdecydowanie lżej i przyjemniej. O tej porze roku jest również nieco trudniej o kałuże. Kiedy tylko zapowiadana jest dobra pogoda, warto postawić właśnie na takie modele.

Buty trekkingowe niskie świetnie nadają się nawet na całodniowe wędrówki z lekkim plecakiem. Jeśli nie zabieramy ze sobą ciężkiego bagażu, na przykład namiotu, to właśnie takie obuwie sprawi, że w mniejszym stopniu będziemy się męczyć.

Wbrew pozorom, niskie buty warto założyć na wyprawę w wysokie góry. Nie mówimy tutaj o lodowcach, ale o letnich wyjściach w Tatry już jak najbardziej. Buty z niską cholewką określane są często jako podejściowe. Łatwiej w nich zdobywać wysokość. Są bardziej elastyczne, dlatego umożliwiają bardziej precyzyjne układanie stóp na skalnych półkach. Warunkiem jest oczywiście odpowiednia technika chodzenia i wspinaczki.

Obuwie z niską cholewką można wykorzystywać również na co dzień. Wiele modeli ma efektowny wygląd i jest stylizowana na buty sportowe. Obuwie trekkingowe na co dzień, dzięki większej amortyzacji i przyczepności, może stanowić ulgę dla naszych stóp. Lekkie i niskie buty nadają się do tego lepiej niż modele z wysoką cholewką.