Co warto wiedzieć zanim zainwestuje się w ETF? Sprawdzamy!

Osoby, które podejmują decyzję o zainwestowaniu pieniędzy, poszukują rozwiązań dających największy poziom bezpieczeństwa. Mimo oczywistego ryzyka związanego z rynkiem finansowym, można wyróżnić jeden instrument, dzięki któremu minimalizuje się ryzyko utraty pieniędzy. Chodzi oczywiście o fundusze ETF, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno ze strony początkujących, jak i doświadczonych już inwestorów.

Co warto wiedzieć zanim zainwestuje się w ETF?  

Jedni oczekują od rynku inwestycyjnego wielkich okazji na zarobek, dla innych inwestowanie jest po prostu pasją, jeszcze inni chcą wyłącznie spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. Wejście do świata finansów nie jest jednak tak proste, jakby się mogło wydawać, szczególnie dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy. Na szczęście z pomocą przychodzą fundusze ETF, które uchodzą za najbezpieczniejszy spośród wszystkich sposobów inwestowania. Zobaczmy, o czym dokładnie mowa!

Fundusze ETF – o co chodzi?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym charakteryzują się fundusze ETF i dlaczego tak wiele osób decyduje się na wybór właśnie tej opcji? Fundusze ETF to nic innego jak fundusze indeksowe, których wartość opiera się na wartości aktywów, do których się odnoszą. Najprościej rzecz ujmując polega to na tym, że fundusze te inwestują w określone instrumenty, np. w akcje giełdowe, obligacje, surowce, a nawet waluty czy kryptowaluty, a następnie ich potencjał jest uzależniony od tego, jak zachowuje się kurs tych instrumentów. Fundusze ETF pozyskują środki poprzez sprzedaż tzw. jednostek uczestnictwa, a więc w praktyce części swoich aktywów. Nabywcy tych jednostek stają się więc współudziałowcami w majątku danego funduszu i czerpią z tego korzyści, lub w przypadku gorszej koniunktury – notują straty. 

Jak można zainwestować w ETF?

ETF w Polsce jak i na świecie są inwestorom dobrze znane, a to za sprawą ogólnej dostępności tego rozwiązania. W celu zainwestowania w ETF w Polsce należy znaleźć polecaną platformę tradingową, która zapewnia dostęp do tysięcy funduszy ETF z wielu sektorów. Warto w tym miejscu wspomnieć o narzędziu Saxo, które umożliwia kompleksowe inwestowanie w różnego rodzaju instrumenty, gdzie trader ma pełną kontrolę nad własnym portfelem. Z pomocą przychodzą też liczne raporty oraz zestawienia, dzięki którym inwestor może spojrzeć na swoje poczynania z dystansem i wyciągnąć wnioski w celu dalszego inwestowania. Stawiając pierwsze kroki w tym obszarze warto zaopatrzyć się właśnie w inteligentne i sprawdzone przez wielu innych inwestorów rozwiązania. 

Handel ETF – co jeszcze warto wiedzieć? 

Fundusze ETF nie bez powodu są nazywane funduszami inwestowania zbiorowego, ponieważ to w istocie to właśnie grupa współudziałowców, którzy zakupili jednostki uczestnictwa finansuje dalsze inwestycje funduszu. Pośrednio nawet niewielcy traderzy mogą więc wejść w posiadanie części majątku największych podmiotów na rynku. Fundusze ETF cechuje przede wszystkim transparentność, elastyczność, niski próg wejścia, choć oczywiście mimo zminimalizowania ryzyka, istnieje ono nadal i zawsze trzeba o tym pamiętać.