Ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty?

Leczenie ortodontyczne cieszy się coraz większą popularnością. Decydują się na nie zarówno osoby młode, jak i te po czterdziestce czy pięćdziesiątce. Każdy zasługuje na piękny uśmiech, dlatego zainteresowanie kwestią tego, ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty, cały czas rośnie. W tym artykule odpowiem na to pytanie, dzięki czemu dowiesz się, czy warto już dziś kupować woski ortodontyczne, czy możesz jeszcze troszkę się z tym wstrzymać!

Ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty i czy w ogóle jest jakaś reguła?

Pisanie o tym, ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty, muszę zacząć od najważniejszej kwestii. Nie ma jednego terminu, który będzie miał zastosowanie w każdym przypadku, gdyż jest to zależne od wielu czynników. To przede wszystkim nasze własne uwarunkowania, czyli posiadana wada, ale także dyspozycyjność lekarza. W niektórych przypadkach, szczególnie u cenionych ortodontów (zaopatrujących się w sprawdzonych sklepach dla dentystów, np. https://mixdent.pl/pl/), czekanie miesiąca między wizytami może być standardem, na który pacjent nie ma żadnego wpływu i może jedynie uzbroić się w cierpliwość.

Najbardziej optymistyczna wersja

Jak to może wyglądać jednak w optymistycznym i dość szybkim scenariuszu? Od założenia aparatu mogą dzielić Cię dwie wizyty u ortodonty, a już z trzeciej wyjdziesz w nowym dodatkiem do uśmiechu. Pierwsza wizyta to zazwyczaj wstępna konsultacja, na którą warto przybyć już ze zdjęciami RTG (zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne), a jeśli miałeś kiedyś wykonywaną tomografię komputerową, zabierz i ją ze sobą. Po wstępnej analizie zdjęć, ortodonta może od razu przystąpić do wykonania skanu 3D jamy ustnej lub klasycznego wycisku.

Druga wizyta to zazwyczaj konkretny plan leczenia, z którego dowiesz się, ile będziesz musiał nosić aparat, jakie koszty będą się z tym wiązały i jak będzie przebiegać jego założenie. Ortodonta poinformuje Cię, jak musisz się do niego przygotować. Trzecia wizyta to już założenie aparatu. Niekiedy jednak może zdarzyć się, że nastąpi to już na drugiej wizycie. Jest to możliwe w sytuacji, gdy Twój przypadek jest bardzo prosty i ortodonta jest w stanie od razu określić, jak będzie przebiegał proces leczenia.

Jednak coraz mniej specjalistów decyduje się na rezygnację z dodatkowej wizyty – jest ona ważna także z perspektywy pacjenta, który może przemyśleć, czy jest na 100% zdecydowany na rozpoczęcie leczenia właśnie u tego lekarza. Niektórzy ortodonci poprzedzają założenie aparatu trzema wizytami – konsultacja, zdjęcia i skany, plan leczenia. W najbardziej optymistycznej wersji odpowiedź na pytanie: „ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty?” może brzmieć miesiąc – jeśli będą potrzebne 2-3 wizyty i lekarz będzie miał dużo dostępnych terminów. Czasami jednak nawet w łatwym przypadku proces może wydłużyć się do 2-3 miesięcy.

Ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty? Czas może wahać się od kilku do nawet kilkunastu miesięcy – wpływ ma na to wiele czynników.

Skomplikowane przypadki

A co w sytuacji, gdy wada jest problematyczna i wymaga specjalnego przygotowania? Wtedy wiele zależy od zaangażowania pacjenta, ale czasami potrzeba nawet od 6 do 12 miesięcy od pierwszej wizyty do momentu, kiedy aparat zostanie założony.

Wpływ na wydłużenie tego czasu może mieć m.in. konieczność ekstrakcji zębów, zazwyczaj są to ósemki, czyli zęby mądrości. Lekarz może zdecydować, że jeszcze jakieś dodatkowe zęby muszą zostać usunięte, a często potrzebna jest do tego dodatkowa diagnostyka, np. w postaci tomografii komputerowej. W takiej sytuacji poleca się poczekać około miesiąc od ekstrakcji do założenia aparatu, a najczęściej zęby usuwane są pojedynczo. Szybka kalkulacja pokazuje, że nagle patrzymy na nawet kilka miesięcy oczekiwania z powodu samych ekstrakcji. Czasem należy do tego doliczyć czynniki niezależne od nas, np. przeziębienie, które może przesunąć cały proces.

Warto wziąć pod uwagę, że przed założeniem aparatu wszystkie ubytki w zębach muszą zostać wyleczone. Im jest ich więcej, tym dłużej będzie to trwało. Poleca się także wykonać leczenie kanałowe, aby nie musieć przeprowadzać go, gdy na zębach będzie znajdował się aparat. Jeśli więc odkładałeś wybranie się do stomatologa z tego typu problemem, wiedz, że potrzebne będą co najmniej 2 wizyty, aby pozbyć się tego problemu. Jak więc widzisz, na to, ile trwa założenie aparatu od pierwszej wizyty, ma wpływ bardzo wiele czynników i nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest jednak kilka sposobów, które często mogą przyspieszyć ten wyczekiwany termin!

Czy można jakoś przyspieszyć proces założenia aparatu?

Bardzo wielu pacjentów zgłasza się na pierwszą wizytę do ortodonty z niczym. Jeśli Twój lekarz przyjmuje w dużej klinice, są szanse, że na miejscu wykonasz zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne. Jednak, aby nie ryzykować i zwiększyć swoje na szanse, na krótszy czas oczekiwania na założenie aparatu, najlepiej będzie, jeśli pojawisz się na pierwszym spotkaniu z ortodontą już z kompletem zdjęć. Pamiętaj, że nie mogą być one zbyt stare, gdyż wtedy specjalista i tak poprosi Cię o ich powtórzenie – taka diagnostyka jest zazwyczaj ważna od 6 do 12 miesięcy.

Drugim pomysłem na przyspieszenie momentu założenie aparatu jest udanie się na przegląd do stomatologa przez wizytą u ortodonty i wyleczenie wszystkich ubytków. I tak będziesz musiał się na to zdecydować przed założeniem aparatu, dlatego równie dobrze możesz zrobić to wcześniej, aby nie opóźniać tego procesu w żaden sposób.

Zazwyczaj takie kwestie warto omówić z ortodontą, ale jeśli stomatolog poinformował Cię, że Twoje zęby mądrości będą do usunięcia, bo np. powodują nacisk na pozostałe zęby lub rosną pod nieprawidłowym kątem, lub sam widzisz, że rosną bardzo wolno i często robią się w ich okolicach stany zapalne, ich ekstrakcja w wielu przypadkach jest nieunikniona. Jeśli zajmiesz się tym wcześniej, nie będziesz musiał powtarzać zdjęć diagnostycznych i aparat zostanie założony w krótszym odstępie czasu od pierwszej wizyty.