Zielone ściany z mchu – co to takiego?

Ściany z mchu, często nazywane również zielonymi ścianami, to nic innego jak dekoracja ścienna, polegająca na pokryciu jakiejś przestrzeni, np. ścianki działowej czy przedpokoju, mchem. Coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane w biurach, prywatnych mieszkaniach i miejscach użytku publicznego, szczególnie w dużych miastach, gdzie mieszkańcom brakuje obcowania z naturą. Mamy do wyboru stworzenie całej ściany pokrytej mchem lub tylko niewielkiej dekoracji.

Główne zalety zielonych ścian

  • Doskonale dopełniają minimalistyczny lub nowoczesny, a także modernistyczny styl aranżacji.
  • Zdobią przestrzeń w całkowicie naturalny i ekologiczny sposób; mech jest organiczny, hipoalergiczny i posiada naturalny, “leśny” zapach.
  • Tworzą dobrą barierę akustyczną, więc pozwalają wyciszyć pomieszczenie, np. w biurze czy pokoju dziecięcym.
  • Zmniejszają ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, gdyż są całkowicie ognioodporne.
  • Oczyszczają powietrze filtrując je i pochłaniając toksyny.
  • Mają korzystny wpływ na nasze samopoczucie i koncentrację.

Jak powstają panele z mchu?

Mech, który porasta rejony Europy Północnej, zbierany jest w ograniczonych ilościach i tylko w okresie największego wzrostu, w szacunku dla samej rośliny jak i jej środowiska. Odpowiednio selekcjonowany, a następnie oczyszczany z szyszek, igieł, nasion oraz wszelkich pozostałości lasu.

Następnie poddawany jest stabilizacji. Proces ten polega na wprowadzeniu specjalnego roztworu, składającego się głównie z gliceryny, do soków mchu ozdobnego. W ten sposób następuje “uśpienie” rośliny i jej konserwacja. Zachowuje dzięki temu wszystkie właściwości, ale nie może bardziej się rozrastać. Wygląda i pachnie naturalnie, jest miękki i co ważne, nie wymaga żadnej pielęgnacji.

Czym są zielone ściany z mchu

Ściana z mchu – do jakiego pomieszczenia? 

Do każdego. Wiele osób myśląc o ścianie z mchu ma przed oczami wielkie korporacje, biura, hotele czy restauracje. Jednak coraz częściej takie zielone dekoracje można zobaczyć w nowoczesnych domowych wnętrzach. 

W salonie sprawdzi się doskonale na ścianie, jako obraz. Będzie tworzył oryginalne małe dzieło sztuki. Możesz zamontować go także w kuchni oraz swoim pokoju. 

Aranżację z zielonych roślin można znaleźć także w łazienkach. Mech chrobotek posiada właściwości higroskopijne. Oznacza to, że sprawdza się w miejscach, gdzie wilgotność jest większa. Może zapobiec rozwojowi grzybów. 

Jak dbać o żywe ściany z mchu?

Dekoracje z mchu stabilizowanego nie wymagają czyszczenia w normalnych warunkach użytkowania, ponieważ posiadają właściwości antystatyczne. W przypadku remontu, czy innych prac, które spowodują intensywne pylenie, dobrze jest zabezpieczyć ścianę folią lub innym materiałem, dzięki czemu nie osiądzie na niej pył czy inne substancje.

Jeśli jednak dojdzie do zakurzenia czy zapylenia naszej dekoracji, najlepiej usunąć zanieczyszczenia miękką miotełką do kurzu. Możemy zrobić to także za pomocą sprężonego powietrza. Istotne jest jedynie, aby nie używać wody lub jakichkolwiek innych substancji czyszczących lub płynów, ponieważ mech może ulec zniszczeniu, a gwarancja nie obejmie wykonanych przez nas w ten sposób szkód.

Jak użytkować i jakie warunki zapewnić ścianom z mchu?

Ściana z mchu instalowana jest tylko w pomieszczeniach zamkniętych, dość suchych i zabezpieczonych przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. We wnętrzach, wilgoć powinna być utrzymana na poziomie 40-70%, która jest optymalna dla stabilizowanych mchów. Dekoracje nie powinny być umieszczone w odległości mniejszej niż 1 metr od źródła ciepła, takich jak grzejniki czy piece, ponieważ może dojść do nadmiernego ich przesuszenia. Jest to na szczęście efekt odwracalny. W takim przypadku wystarczy uruchomić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza, który przywróci optymalny poziom wilgotności.

Ściana zielona do wnętrza z mchu

Zielona ściana nie musi być zielona? 

Mech chrobotek dostępny jest na rynku nie tylko w swojej naturalnej zielonej barwie.

Możesz spotkać się z mchem w kolorze żółtym, czerwonym, niebieskim, fioletowym, czy nawet czarnym. Wszystko zależy od tego, jakimi barwami dysponuje dany producent. Dzięki temu możesz dopasować taką dekorację nawet do pomieszczeń, gdzie kolor zielony w ogóle nie pasuje, ale zależy Ci na takiej oryginalnej ozdobie. 

Mimo wielu innych opcji powiedzmy sobie szczerze – nic nie przebije naturalnej zielonej barwy. 

Ile kosztuje ściana z mchu?

Cena waha się od około 1400-2000 zł za m2. Kwota może Cię lekko przerazić, ale pamiętaj, że jest to inwestycja na długie lata. Jak już dowiedziałeś się z tego artykułu, zielone ściany z mchu nie są wymagające, pozostają długo zielone i nie trzeba ich często podlewać. Dlatego, aby zyskać ciekawą aranżację we wnętrzu, warto zainwestować w taką dekorację do firmy, hotelu, restauracji czy mieszkania.  

Czy mech na ścianie może być szkodliwy? 

Mech na ścianie jest w pełni bezpieczny i nie zagraża zdrowiu. Substancje, które używa się do stabilizacji roślin są nieszkodliwe i nietoksyczne. Zielona ściana jest bezpieczna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Dlatego jeśli masz w domu czworonożnego przyjaciela nie musisz martwić się, że jeśli postanowi “skubnąć” rośliny z Twojej ściany, to stanie mu się krzywda. 

Zielone ściany to nie wszystko – inne dekoracje z mchu 

Najpopularniejsze są ściany, obrazy i mobilne panele, które można łatwo przenosić z jednego miejsca na drugie. Mech jest na tyle uniwersalny, że pozwala na stworzenie innych dekoracji, nawet przestrzennych. 

Litery, logo firmy, formy 3D, to nie problem. Litery sprawdzą się doskonale, jako dekoracja na weselu lub innej uroczystej imprezie. Logo, to oryginalny pomysł dla każdej firmy, hotelu czy restauracji. Formy 3D sprawdzą się wszędzie, zarówno w biurze, jak i w zaciszu Twojego domu. Kulę z mchu można postawić na stole i cieszyć się cudowną dekoracją. 

Teraz już wiesz, czym są zielone ściany z mchu. Jak widzisz ma wiele zalet i tworzy dekorację, która zaskoczy niejednego gościa. Stwórz cudowną przestrzeń z oryginalną aranżacją na ścianie.