Miasto bez drapaczy chmur? Poznaj najwyższe budynki w Krakowie

Ruchliwe ulice, mnóstwo sklepów i atrakcji, centra żyjące przez całą dobę – z tym większości z nas kojarzą się największe miasta świata. To wszystko można obserwować również w Krakowie. Jest jednak jeszcze jeden element, który często oglądamy na pocztówkach z Nowego Jorku czy Londynu – wieżowce. Kompleksów takich budowli pod Wawelem jednak nie uświadczymy. Dlaczego tak jest? Jakie są najwyższe budynki w Krakowie? Wyjaśniamy.

Krakowskie centrum bez wieżowców

Mianem wieżowców określa się wysokie, wielokondygnacyjne budynki z powierzchniami  przeznaczonymi do codziennego użytkowania przez ludzi. W ten sposób odróżnia się je od różnego rodzaju wież i masztów. Nie ma jednak jednoznacznego kryterium ani minimalnej wysokości, która pozwalałaby na oddzielenie wieżowców od innych budynków. Zwykle przyjmuje się jednak, że wieżowcami są budowle o wysokości przekraczającej 150 metrów. Czasami ta nazwa przysługuje także innym strzelistym konstrukcjom, które wyraźnie górują nad otoczeniem. Obecnie najwyższym drapaczem chmur, jak popularnie określa się wieżowce, jest Burdż Chalifa w Dubaju. Budynek ukończony w 2009 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma wysokość 828 metrów – ostatnich 200 metrów wznosi się już jednak ponad dachem.

W Krakowie o projektowaniu podobnych konstrukcji nikt nie myśli, ale próżno tu szukać nawet budowli zbliżonych wysokością do warszawskich. Stolicę wyróżnia kilka gmachów o wysokości około 200 metrów. Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa nie zezwala jednak na budowanie wysokościowców w centrum miasta, jak ma to miejsce w Warszawie. Chodzi o zachowanie historycznego pejzażu pełnego zabytkowych budynków. Regulacje obowiązujące w mieście zezwalają tylko na wznoszenie wieżowców na terenach odległych od centrum, bliżej obrzeży Krakowa. Tam jednak ich budowanie nie jest zbyt opłacalne, dlatego pod, a właściwie nad Wawelem wielu wysokościowców nie widać. Doskonale widać to nawet i na przykładzie hoteli, które zazwyczaj wznoszą się wysoko do góry. Nie w centrum miasta. Tutaj miejsca wypoczynkowe mają tylko kilka pięter. Wybierając hotel w centrum (np. https://www.bwoldtown.pl/) możesz liczyć na 2-3 piętrowe budynki. 

Najwyższe krakowskie budynki

Nie oznacza to jednak, że wieżowce w Krakowie w ogóle nie istnieją. Zaraz przedstawię Ci parę budynków, które wyróżniają się nad Krakowem swoją wysokością w stosunku do innych budowli. 

K1 czyli “Błękitek”

Najwyższy budynek w Krakowie to K1, zwany powszechnie “Błękitkiem” od błękitnego szkła, którym został pokryty w latach 90. Wysokość konstrukcji to 105 metrów. Jednak kwestia wysokości wysokości budynku stwarza kontrowersje. Dlaczego? Wszystko przez iglicę, dzięki której budynek jest aż tak wysoki. Sam dach kończy się na wysokości 88 m nad ziemią. “Błękitek” usytuowany przy rondzie Grzegórzeckim również zaczął powstawać w latach 70., ale jego budowę ukończono dopiero 20 lat później.

Łatwo go rozpoznać nie tylko przez jego wysokość, ale i przez charakterystyczny skos oraz elewację, która pokryta jest niebieskim szkłem. 

“Szkieletor” 

Jak już wspomnieliśmy wieżowce w Krakowie to rzadkość. O tym, jak trudno je wznosić w stolicy Małopolski, przez lata przypominał jednak “Szkieletor” przy rondzie Mogilskim. Jego budowę rozpoczęto w 1975 roku – miał być siedzibą Naczelnej Organizacji Technicznej. Nie udało się jej jednak dokończyć i przez kilkadziesiąt lat nad okolicą górował tylko szkielet budynku. 

Prace wznowiono w 2016 roku i po czterech latach ostatecznie oddano budynek do użytku (październik 2020). Patrząc na to z perspektywy matematycznej budynek ukończono po 45 latach. Obecnie funkcjonuje jako Unity Tower w kompleksie biurowym Unity Center. Osiągnął wysokość 102,5 metra. Na liście najwyższych budynków Krakowa zajmuje jednak drugie miejsce. Choć to dla niektórych kwestia sporna. Jeśli brać pod uwagę samą wysokość budynku (bez iglicy w przypadku K1), to właśnie Unity Tower byłby najwyższy.

Na samym szczycie znajduje się restauracja oraz kawiarnia. Jest to cudowne miejsce na romantyczną kolację. Chyba nie ma nic lepszego niż posiłek na szczycie najwyższego budynku w Krakowie z panoramą na całe miasto. 

Najwyższe budynki w Krakowie – co jeszcze?

Najwyższe budynki w Krakowie kończą się na tych dwóch wieżowcach. Poza K1 i Unity Tower w Krakowie nie ma budynków sięgających 100 metrów. Kolejne miejsce na liście najwyższych konstrukcji zajmuje Dom Wschodzącego Słońca, czyli budynek mieszkalno-hotelowy znajdujący się w dzielnicy Krowodrza. Mierzy 65 metrów, ale znów wysokość dachu jest nieco mniejsza i wynosi 55 metrów. 

Funkcje biurowe oraz mieszkalne pełni także mierzące 63 metry Bocianie Gniazdo w dzielnicy Prądnik Biały. O metr niższy jest z kolei biurowiec Quattro Business Park na Prądniku Czerwonym. Podobną wysokość ma jeszcze kilka budynków w mieście, a wśród nich znajdują się między innymi domy studenckie.

Popularnym wysokim budynkiem jest także Centrum biurowe Biprostal. Znajduje się u zbiegu ul. Królewskiej i Al. Kijowskiej, a jego wysokość to 55 m. Cały kompleks składa się z aż 4 obiektów. Jednak my skupimy się na najwyższym, który posiada 14 pięter. Jego budowa została ukończona w 1964 roku i przez 25 lat był to najwyższy budynek w Krakowie. Ze względu na wysokośc Centrum biurowego Biprostal dach budynku służy jako główne centrum nadawcze dla Krakowa. Na szczycie znajduje się aż 50 anten, które rozsyłają sygnał dla miasta. 

Jeśli chodzi o wieżowce w Krakowie, to warto wspomnieć o Salwator Tower ze względu na ciekawą konstrukcję. Budynek wygląda jak schodki i idzie coraz wyżej do góry. Do najwyższego punktu przyłączona jest okrągła wieża, która wznosi się jeszcze wyżej aż na wysokość 55 m. Obiekt znajduje się przy ul. Sołtysa Dytmara w krakowskiej dzielnicy Bronowice. 

Teraz już wiesz, że najwyższy budynek w Krakowie liczy sobie 105 m, ale jest to kwestia sporna. Wieżowce w Krakowie to rzadkość, a to dlatego aby zachować historyczny pejzaż miasta. Jeśli chcesz zwiedzić duże miasto, ale nie lubisz wysokich budowli odwiedź Kraków. Wieżowce tu nie będą straszyły.