Gramatura bluzy – co należy o niej wiedzieć

Przy zakupie ubrań zwracamy uwagę na wiele cech. Z dużą starannością wybieramy zwłaszcza bluzy. To ubrania, które kojarzą się z komfortem i wygodą, a także przyjemnym ciepłem. Jednocześnie jednak staramy się wybrać bluzę, która będzie dobrze pasować do naszego stylu ubierania się. Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać także o wysokiej jakości ubrań. Na nią wpływa między innymi gramatura bluzy.

O gramaturze często się słyszy, ale nie wszyscy wiedzą, co tak naprawdę kryje się za liczbami, które ją wyrażają. Jaki wpływ ma na to, jak będzie nosić się bluzę? Jaka gramatura bluz będzie najlepsza? Wyjaśniamy!

Czym jest gramatura materiału?

Gramatura materiału określa jego ciężar. Zazwyczaj wyraża się ją jako ciężar metra kwadratowego tkaniny i podaje w gramach. Jednostką jest więc gram na metr kwadratowy – g/m2. Im większa gramatura materiału, tym cięższe będą wykonane z niej ubrania.

Gramaturę bluzy czy innych ubrań można wyznaczyć samemu. Trzeba wtedy znać dokładną powierzchnię materiału wykorzystanego do produkcji ubrania, a następnie je zważyć. Większość uznanych sklepów podaje jednak informacje o gramaturze materiału swoich produktów. Tak jest na przykład z bluzami i innymi ubraniami dostępnymi na https://sklep-logos.pl.

Gramatura bluzy – jakie opcje mamy do wyboru?

Każdy materiał posiada jakąś, choćby najmniejszą gramaturę. Trudno wyznaczyć dolną granicę. Za najlżejsze uznaje się ubrania o gramaturze poniżej 100 g/m2. Takimi parametrami wyróżniają się tzw. sukienki i bluzki mgiełki.

W przypadku bluz te wartości będą zdecydowanie wyższe. Najcieńsze i najlżejsze bluzy zaczynają się najczęściej od gramatury 240 g/m2. Takie ubrania świetnie nadają się na ciepłe dni, zwłaszcza późną wiosną i latem.

Zdecydowana większość bluz to jednak ubrania w okolicach 300 g/m2. Takimi parametrami wyróżniają się najpopularniejsze bluzy z nadrukiem – zarówno te rozsuwane, jak i bluzy z kapturem.

W sklepach znajdziemy jednak również bluzy o wyższej gramaturze. Najgrubsze sięgają nawet 400 g/m2. To już odczuwalnie cięższe ubrania. Tak duża gramatura bluz charakteryzuje bardzo ciepłą odzież, idealną na jesień czy zimę. Tego typu bluzy często wykorzystuje się również w charakterze odzieży roboczej.

Gramatura bluz to nie wszystko. Co jeszcze wpływa na ich jakość bluz?

Przy analizowaniu materiału trzeba pamiętać, że wbrew obiegowej opinii nie zawsze wyższa gramatura bluzy automatycznie oznacza wyższą jakość. Na to, jak będzie sprawować się odzież, wpływa bowiem również kilka innych cech.

Najistotniejsze jest to, jakie materiały na ubrania wybierzemy. Inaczej na bluzie będzie prezentować się syntetyczny poliester, inaczej elastyczny stretch, a jeszcze inaczej naturalna bawełna. Znaczenie ma także charakter włókien materiału – to, czy jest on tkaniną, czy dzianiną. Pod uwagę należy brać również grubość i częstotliwość splotów.

Na jakość bluzy wpływają również szwy. Powinny być solidne – dłużej przetrwają bluzy o podwójnych przeszyciach. Jeśli zaś bluza ma nam służyć do sportowych aktywności, trzeba szukać modeli z płaskimi szwami.