Leczenie mleczaków oraz higiena jamy ustnej noworodka i dzieci – co warto o nich wiedzieć?

Stan zębów mlecznych ma wpływ m.in. na prawidłowy rozwój mowy u dziecka, a także na stan późniejszego uzębienia stałego. Jak zatem o nie zadbać, aby w przyszłości dziecko cieszyło się prostymi i zdrowymi zębami bez częstych wizyt w gabinetach stomatologii estetycznej? Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej noworodka i starszego dziecka? Czy leczenie zębów mlecznych ma sens? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na te ważne tematy!

Zęby mleczne, czyli jakie?

Zęby mleczne są drobniejsze od zębów stałych, a swoją nazwę zawdzięczają bielszemu kolorowi. Ich niski poziom zmineralizowania sprawia, że mają bardziej miękką strukturę, a to zwiększa ich podatność na próchnicę oraz inne choroby. Ponieważ mleczaki mogą znajdować się w jamie ustnej dzieci nawet do 10-12 roku życia, leczenie zębów mlecznych do niezwykle popularny zabieg. Jednak, aby mu zapobiec, warto zainteresować się ważnym tematem, jakim jest…

Higiena jamy ustnej noworodka i starszych dzieci

O higienie jamy ustnej należy pamiętać już w przypadku maluszków. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze mleczaki, należy usuwać resztki jedzenia, przemywając dziąsła gazikiem lub pieluszką tetrową nasączoną przegotowaną wodą. Higiena jamy ustnej noworodka polega przede wszystkim na regularnym myciu dziąseł, co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Nawet maluszek spożywający wyłącznie mleko mamy jest narażony na bakterie, które mogą gromadzić się w jego jamie ustnej.

Kiedy dziecku zaczną wyrzynać się ząbki, warto od razu przyzwyczajać je do szczotkowania. Higiena jamy ustnej dzieci w okresie ząbkowania będzie przynosić ulgę i pełnić funkcję masażu. Doskonale posłużą do tego szczoteczki CURAPROX z małą główką i miękkim włosiem. Na początku można stosować też silikonowe nakładki na palec. Sprawdzone akcesoria do dbania o jamę ustną najmłodszych zamówisz na https://mixdent.pl/pl.

O mleczaki u kilkulatków i starszych dzieci pozwolą zadbać pasty do zębów przeznaczone dla najmłodszych, które posiadają odpowiednią zawartość fluoru, nieprzekraczającą określonych norm. Warto jednak uczyć pociechę tego, jak samodzielnie dbać o higienę jamy ustnej, tak aby wyrobiła sobie nawyk i wykonywała tę czynność prawidłowo. Higiena jamy ustnej noworodka leży całkowicie po stronie rodziców i opiekunów, jednak w przypadku dzieci rola ta może zostać podzielona.

Zęby Twojego dziecka wymagają leczenia? Skorzystaj z pomocy Centrum Stomatologii Dental Esthetic – Stomatolog Kraków – sprawdź już teraz!

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

Pasta do zębów powinna być dostosowana do wieku malucha. Preparat może zawierać śladowe ilości fluoru, jednak nie za dużo, gdyż w większej dawce jest to pierwiastek trujący. Atrakcyjniejsza dla dzieci będzie z pewnością smakowa pasta do zębów, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby dziecko jej nie połykało. Dzięki temu higiena jamy ustnej dzieci stanie się dużo łatwiejsza!

Ostrożnie z cukrem

Higiena jamy ustnej dzieci to nie tylko odpowiednio częste prawidłowe mycie zębów, ale także zdrowa dieta. Aby dziecko cieszyło się zdrowym uśmiechem i uniknęło próchnicy, przede wszystkim należy ograniczyć mu spożywanie cukru. Rzadsze jedzenie słodyczy, chrupek, lepkich cukierków typu krówki, a także zastąpienie gazowanych napojów i soków wodą mineralną ułatwi dokładne czyszczenie zębów i ograniczy niszczenie szkliwa.

Zamiast tego warto podawać pociechom warzywa i owoce. Poza dostarczaniem witamin do organizmu, ich jedzenie pomaga ścierać zbędny osad ze szkliwa, a przeżuwanie wspomaga wydzielanie śliny, która powoduje samooczyszczanie się zębów. Bycie mamą wiąże się z wieloma obowiązkami. O wielu rzeczach należy pamiętać, aby odpowiednio zadbać o swoje dziecko.

Leczenie zębów mlecznych, czyli z maluchem u dentysty

Nawet przy regularnym szczotkowaniu i zdrowej diecie nie można zapominać o wizytach u dentysty – leczenie mleczaków nie jest jedynym powodem, dla którego warto udać się do specjalisty. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna odbyć się jeszcze przed ukończeniem 1. rokiem życia, dzięki czemu higiena jamy ustnej dzieci  będzie od początku na dobrym poziomie. Pozwoli ona oswoić się dziecku z nową sytuacją, a także sprawdzić, czy uzębienie rozwija się prawidłowo.

Później, jeżeli z mleczakami nie występują żadne problemy, należy udawać się na kontrolę co najmniej raz w roku. W przypadku choroby zębów mlecznych najczęściej stosowaną praktyką w przypadku zębów mlecznych jest remineralizacja, czyli bezbolesne zabezpieczanie związkami fluoru. Jeśli jednak sposób ten nie wystarcza, konieczne jest leczenie zębów mlecznych poprzez borowanie i założenie wypełnienia, jak w przypadku klasycznego ubytku.