Z czego można zrobić wino? 6 pomysłów na każdą porę roku!

Wino – legendarny trunek o wielu obliczach! Wbrew temu, co sugeruje nazwa, wino można zrobić nie tylko z winogron. Przedstawiamy 6 pomysłów na to, z czego można zrobić wino owocowe w domowych warunkach. Wspaniały trunek jest w zasięgu Twoich starań!

Żeby zrobić wino wystarczy…

Do przygotowania wina potrzebujesz wyłącznie owoców, cukru, drożdży winiarskich i pożywki. Drożdże oraz pożywkę dostaniesz w sklepach z żywnością ekologiczną oraz oferujących akcesoria do produkcji win. Niezbędna będzie oczywiście również szklana butelka, w której zamkniesz wina owocowe.

Oczywiście, produkcja domowego wina wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. Jeśli stwierdzisz, że to nie dla Ciebie, zawsze możesz sięgnąć po ekologiczne wina owocowe, tworzone na podstawie tradycyjnych receptur. Sprawdź je w sklepie Ekochatka: https://ekochatka.pl/wina-ekologiczne.

A z jakich owoców można zrobić wino? Zainspiruj się poniższymi pomysłami!

Z czego można zrobić wino? Z jabłek!

Polska to kraina jabłek – koniecznie wykorzystaj je w produkcji domowego wina. Są dostępne przez okrągły rok, więc na eksperymenty możesz sobie pozwolić nawet w środku zimy. 

Na wina owocowe wybierz dojrzałe owoce. Gatunek jabłka ma znaczenie dla ogólnego smaku, ale tak naprawdę da się przyrządzić smakowity trunek z dowolnej odmiany. 

Do produkcji wina jabłkowego używaj wyłącznie sterylnie czystych naczyń. Butelkę wyparz i upewnij się co do jej szczelności. Dotyczy to nie tylko jabłkowych trunków – wszystkie wina owocowe muszą powstawać przy zachowaniu maksymalnych zasad higieny.

Z czego zrobić wino, by było bardziej interesująco? Jabłka możesz mieszać z innymi owocami. Dodaj soku z jagód – głogu, agrestu lub dzikiej róży – a wino owocowe nabierze niezwykłej wyrazistości.

Z jakich owoców można zrobić wino? Maliny

Wino malinowe to pomysł jak z babcinej spiżarni! W sezonie wiosennym koniecznie udaj się do lasu, zbierz maliny, a w domowym zaciszu przyrządź z nich aromatyczne wino. Do stworzenia trunku wykorzystaj świeże owoce – odrzuć nadpsute jagody. Minimalny czas leżakowania wina malinowego to 12 miesięcy.

Jeśli wyjście do lasu nie wchodzi w grę, wino owocowe z malin możesz przyrządzić na bazie mrożonych owoców. Będzie różniło się smakiem od napoju ze świeżych owoców, ale i tak zrobi wrażenie na każdym poczęstowanym!

Z jakich owoców można zrobić wino? Z truskawek

Także w sezonie letnim jest czas na produkcję domowego wina owocowego. Ukochane przez wszystkich truskawki doskonale spisują się w alkoholowych trunkach. Napitek pasuje szczególnie do deserów – jego słodycz dopełnia czekoladę i śmietankę.

Truskawki warto wzbogacić dodatkiem soku z wiśni, rabarbaru lub czereśni. Słodycz truskawek zostanie wtedy przełamana lekko kwaskowatym posmakiem. Takie wina owocowe nie będą mdłe ani przez chwilę.

Do przygotowania wina (tak jak w wypadku malin), należy użyć wyłącznie świeżych owoców, bez śladów nadpsucia. Czas leżakowania wina truskawkowego to minimum 4 miesiące. Spodziewaj się więc, że otworzysz je najwcześniej w okolicach Bożego Narodzenia… ale kto nie chciałby poczuć smaku lata w środku srogiej zimy?

Z czego zrobić wino? Ze śliwek

Jesienna propozycja na wyraziste wino domowej roboty – trunek ze śliwek. Dzięki powszechnej dostępności tych owoców w sezonie jesiennym, wino owocowe może stanąć na stole w każdym domu. Koszty? Niewielkie – kilogram śliwek dostaniesz w hipermarkecie po cenie około 3 złotych. Najlepiej jednak postawić na ekologiczne owoce prosto od rolnika – takie wino owocowe będzie prawdziwym rarytasem!

Z jakich owoców można zrobić wino? Do wyrobu wina najlepiej nadają się węgierki, mirabelki i renklody – słodziutkie odmiany śliwek. Im słodsze, tym mocniejsze wino. Podczas drylowania owoców, uważnie przyjrzyj się każdemu z nich. Bez sentymentu odrzuć nadpsute śliwki – zepsułyby napitek.

śliwki na wina owocowe

Z czego zrobić wino, gdy nie masz dostępu do świeżych śliwek? Do stworzenia wina, da się także wykorzystać śliwki suszone, dostępne przez cały rok. Należy zalać je wrzącą wodą, by usunąć wosk (suszone owoce czasami są nim zabezpieczenie). Aby wino owocowe nie było mdłe, co zdarza się przy winie z suszonek, dodaj do niego kwasek cytrynowy.

Najlepsze wino śliwkowe to takie, które leżakuje minimum 6 miesięcy. Prawdziwe arcydzieła domowego winiarstwa śliwkowego, potrzebują nawet 5 lat, aby zademonstrować pełnię swojego potencjału. Przyrządź wino niezwłocznie, a otwórz… bez pośpiechu! 

Egzotyczne wina na lato

Do letnich drinków szczególnie dobrze spisują się soki ananasowe, arbuzowe i melonowe. A może by tak przygotować z nich wino owocowe? Nie tylko swojskie dary natury fenomenalnie radzą sobie w szklanych butelkach! Wina owocowe na bazie egzotycznych owoców doskonale smakują schłodzone.

Przy arbuzach i melonach, przyłóż się do dokładnego oczyszczenia owoców z pestek. Ananasy obieraj ostrożnie… lub wykorzystaj ananasy z puszki – też nadają się na wino!

Produkcja wina z arbuzów, melonów i ananasów nie różni się od pomysłów przedstawionych wyżej. Sok należy wycisnąć, dodać pożywkę dla drożdży, zagotować i wzbogacić drożdżami winiarskimi. Dla dodatkowego podbicia smaku, warto skusić się na domieszkę soku z brzoskwini bądź nektarynki. 

Z czego można zrobić wino? Z gotowych soków!

Całoroczna propozycja – wina owocowe bazujące na gotowych syropach owocowych – takich, które dodajesz do wody bądź herbaty. Znajdziesz je w każdym supermarkecie oraz większości osiedlowych sklepików. Do soku wystarczy dodać zwykły cukier, pożywkę i drożdże winiarskie, a po nastawieniu i leżakowaniu, butla syropu zamieni się w alkoholowy napój.

Najłatwiej dostępne są syropy malinowe. Zwróć jednak uwagę na zawartość owoców w składzie. Najtańsze soki z reguły… nawet nie stały obok owoców. Za ich smak odpowiadają aromaty, a czystego soku  jest w butelce jak na lekarstwo. Takie wino też się uda, ale nie będzie zbyt smaczne.

 

Z czego można zrobić wino? Tak naprawdę, ze wszystkiego – z każdego rodzaju świeżych owoców, z owoców suszonych, a nawet z gotowych soków. Eksperymentuj – wina owocowe stwarzają tak duże pole do popisu, że każdy znajdzie coś dla siebie… chociaż czasami zajmie mu to długie lata!