Jak ochronić hodowlę królików i gołębi?

Każdy hodowca gołębi oraz królików musi chronić swój dobytek przed intruzami. Jest to szczególnie ważne, ponieważ często zwierzęta te są dla niego źródłem utrzymania, a dla innych są po prostu pożywieniem. Swoją hodowlę trzeba więc umiejętnie zabezpieczyć przed nieproszonymi gośćmi.

Siatka na woliery – to musisz zaplanować

Duży gołębnik to nie wszystko, choć to oczywiste – gołębie muszą mieć sporo swobody, aby móc latać. Dlatego wielu hodowców stawia szerokie i przestrzenne woliery, w których umieszcza ptaki. Jednak nocą, kiedy gospodarz i właściciel ptaków śpi, na jego podopiecznych czeka szereg niebezpieczeństw. Lisy, kuny czy łasice tylko marzą o tym, aby zjeść zawartość Twojego gołębnika. Siatka na gołębie ponad wolierą będzie stanowiła dodatkową zaporę przed szkodnikami.

Wysoka klatka dla królików

Królik potrzebuje miejsca na wybieg, dlatego jego miejsce na odpoczynek warto otoczyć wysoką, najlepiej rozszerzającą się ku górze klatką, która utrudni wspinaczkę lisom i kunom. Wykorzystana może zostać także siatka na króliki, którą rozwiesisz nad mniejszym domkiem. Wykorzystując siatki hodowlane możesz stworzyć własne klatki, o dowolnej powierzchni.

Nie pozwól na podkop

Wcześniej wymienione szkodniki są także gotowe spróbować podkopu, aby dostać się pod klatkę – zarówno króliczą, jak i dla gołębi. By temu zapobiec, wkop cegły lub duże kamienie bezpośrednio pod klatkę, na głębokość około 50 centymetrów. Przeszkody mogą być osadzone prostopadle do ziemi lub pod kątem 45 stopni, zwróconym na zewnątrz klatki – dzięki temu zdezorientowany szkodnik zaniecha próby przekopania tunelu. Możesz także samo ogrodzenie osadzić głębiej, aby uniemożliwić lisom i kunom przedostanie się dołem.

Elektryczne ogrodzenie

Kolejnym z pomysłów, które można zastosować, by chronić hodowlę przed nieproszonymi gośćmi, jest podłączanie na noc ogrodzenia do prądu. Próbujące przegryźć ochronę szkodniki zostaną porażone prądem i odejdą z niczym – będą się bowiem bały kolejnego spotkania z bolesnym napięciem.

Żywołapka

Dzięki temu rozwiązaniu możesz schwytać zwierzę, które wabione przynętą zatrzaskuje się w szczelnej klatce i nie ma żadnej drogi ucieczki. Szkodnika następnie wywozi się do lasu, gdzie powinien w naturalny sposób zdobywać swoje pożywienie.

Pies

Odwieczny przyjaciel człowieka również może się okazać świetną ochroną przed lisami i kunami. Błyskawicznie wyczuje ich zapach, a jeśli zdecydujemy się na psa obronnego – od razu ruszy do ataku. Posiadając takiego czworonoga musimy jednak uważać i chronić go przed chorobami przenoszonymi przez szkodniki.

Odstraszające preparaty zapachowe

Działają na prostych zasadach – nieproszeni goście wyczuwają zapach ze znacznej odległości i wiedzą, że w okolicy może czaić się niebezpieczeństwo. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku psa, który może się przydać nie tylko do bezpośredniej walki ze szkodnikiem. Znacząc teren, na którym przebywa, nakreśla im granicę, której dla własnego dobra nie powinny przekraczać.