Odzież robocza na zimę – najważniejsze zasady

Głównym zadaniem ubrań roboczych, regulowanym przez przepisy, jest ochrona odzieży pracownika przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które używają tego typu ubrań, często pracują na zewnątrz. Z tego powodu ubrania robocze muszą być dostosowane także do warunków pogodowych. Szczególne zadania musi spełniać zimowa odzież robocza.

Trudno wyobrazić sobie, by pracodawca przekazał osobom pracującym zimą czy późną jesienią jedynie koszulki polo i kamizelki odblaskowe z nadrukiem. Zimowe ubrania robocze nieco różnią się jednak od tych, które wyciągamy z szafy w grudniu lub styczniu i używamy na co dzień. Jak zatem wybrać odpowiednią odzież dla pracowników na zimę? Z jakich materiałów powinna być wykonana?

Odzież robocza na zimę – wymagania

Robocze ubrania zimowe muszą przede wszystkim chronić przed niską temperaturą. O ile jesienią czy wiosną wystarczy do tego polar, o tyle zimą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są zimowe, ocieplane kurtki robocze. Przed ich zakupem trzeba jednak wziąć poprawkę na to, jakiego rodzaju zadania wykonuje pracownik. Odzież robocza na zimę nie może być zbyt gruba, w przeciwnym razie będzie bowiem krępować jego ruchy.

W przypadku prac wymagających dużej aktywności nie ma również co przesadzać z warstwami izolacyjnymi. W takich wypadkach ciało człowieka szybko się nagrzewa, zbyt grube ubrania mogą więc sprawić, że pracownicy będą się obficie pocić. Dlatego zimą najlepszym sposobem jest ubiór na cebulkę. Wtedy można łatwo usunąć jedną z warstw, na przykład zdejmując bluzę spod kurtki.

W niektórych sytuacjach odzież do wykonywania pracy w szczególnie niskich temperaturach będziemy mogli zaliczyć nie do ubrań roboczych, a do kategorii odzieży ochronnej. A ta musi spełniać szczegółowe normy, dokładnie określone w przepisach. Podstawa to norma EN 342 – takie ubrania są odpowiednie do pracy w temperaturze do -5 stopni Celsjusza. Przy większych mrozach konieczne są ubrania zimowe zgodne z normą EN 14058. Odzież ochronna zimowa musi łączyć w sobie ochronę przed zimnem oraz zagrożeniami, jakie czyhają na konkretnym stanowisku.

Odzież robocza na zimę – kurtki Hi Tec i inne rodzaje

Oprócz niskich temperatur, pracownicy wykonujący zadania zimą na otwartej przestrzeni są narażeni również na działanie przeszywającego wiatru oraz opady deszczu i śniegu. Najważniejszym elementem ubioru w takich warunkach są kurtki robocze, o których już wcześniej wspominaliśmy.

Na jaki model się zdecydować? Popularnym rozwiązaniem są outdoorowe kurtki Hi Tec. Większość z nich jest wyposażona w odpinany kaptur, niektóre posiadają również wewnętrzny, odpinany polar. Można je więc dostosować zarówno do niskich, jak i nieco wyższych temperatur. Sprawdzą się nie tylko zimą, co pozwoli na oszczędności wydatków firmy.

Drogowcom i budowlańcom przydadzą się z kolei ocieplane kurtki odblaskowe, które łączą ochronę przed zimnem z poprawą widoczności pracownika. Wśród zimowych ubrań roboczych na chłodne dni bez mrozów przydadzą się także bezrękawniki oraz kamizelki.

Elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zamawianiu ubrań roboczych na zimę, jest również nadruk na kurtce. Dzięki niemu można bowiem zyskać podwójną korzyść. Pracownikom będzie ciepło w czasie pracy, a firma będzie cieszyć się mobilną reklamą. Warunkiem jest odpowiednia widoczność logo przedsiębiorstwa – w przypadku kurtek roboczych dobrym miejscem na taki nadruk są plecy.

Jakie ubrania robocze na zimę oprócz kurtek?

Pracodawca, który dostarcza zatrudnionym osobom odzież roboczą, nie powinien zapominać także o ocieplanych spodniach oraz czapkach. Pod wierzchnią odzież można z kolei założyć roboczą koszulę. Pracownicy z pewnością docenią również szefa, który wyposaży ich w bieliznę termoaktywną. Taki asortyment zdecydowanie zwiększa komfort cieplny, a bielizna termoaktywna przyda się również w cieplejsze dni.

Odzież robocza zimowa męska czy damska to jednak nie wszystko. Uzupełnieniem wyposażenia pracownika powinny być zimowe buty. Koniecznie muszą posiadać warstwę ocieplenia, ale to nie wszystko. Buty robocze na zimę powinny być wodoodporne. Do tego muszą mieć antypoślizgową podeszwę – to znacznie podnosi bezpieczeństwo w czasie poruszania się po zaśnieżonych, a nieraz i zalodzonych powierzchniach.

Zimowa odzież robocza – na jakie materiały postawić?

Zimowa odzież robocza powinna zapewniać dobrą wentylację, być dobrze dopasowana do ciała i elastyczna. Właśnie dlatego istotny jest dobór odpowiednich materiałów. W przypadku kurtek oraz spodni, czyli ubrań, które w czasie opadów mają bezpośredni kontakt ze śniegiem, ważna jest warstwa zewnętrzna. Najczęściej stanowi ją poliester, który pomaga wytłumić wiatr. Najlepiej, by był to poliester powlekany PCV – to gwarantuje lepszą ochronę przed wilgocią.

Odzież robocza na zimę musi mieć jednak również odpowiednią warstwę ocieplenia. To właśnie dobór materiałów do wykonania tej warstwy najbardziej różni poszczególne ubrania. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest podszewka z polaru. Najlepiej sprawdza się mikropolar z niewielkich włókien, jest bowiem znacznie lżejszy.

Alternatywę stanowi dresówka. Robocze ubrania zimowe z takim ociepleniem wyróżniają się tym, że dobrze wentylują ciało. Gwarantuje to połączenie naturalnych i sztucznych włókien. Pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki w wyjątkowo niskich temperaturach, przydadzą się z kolei ubrania wzmacniane sherpą. To dzianina, która przypomina zwierzęce futro. Składa się z równie gęstych włókien, tyle że syntetycznych, a nie naturalnych. Wystarczy cienka warstwa sherpy, by wydatnie ocieplić kurtki robocze. To w nich bowiem najczęściej znajdziemy to charakterystyczne „futerko”.