Jakie krzesło do pracy biurowej wybrać?

Fotel do komputera lub krzesło biurowe to najważniejszy element stanowiska pracy. Jego wybór powinien być starannie przemyślany, ponieważ według niektórych statystyk w pozycji siedzącej spędzamy aż 80% czasu w pracy. Źle dobrane krzesło może utrudniać nam przyjęcie odpowiedniej pozycji, co w efekcie przyczyni się do różnych dolegliwości bólowych. Czym więc kierować się wybierając ten element? Oto kilka wskazówek.

Jak wybrać krzesło do pracy biurowej?

Dobrze dobrane krzesło biurowe spełnia kilka ważnych elementów. Między innymi zapewnia użytkownikom wygodę, dzięki czemu czują się komfortowo podczas pracy czy biurku. Ważne jest również to, aby umożliwiało nieskrępowane oraz naturalne ruchy całego ciała. Nie mniejsze znaczenie ma stabilne ustawienie miednicy i kręgosłupa, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko gromadzenia się ucisków oraz napięcia mięśniowego.

Wybierając krzesło do biura warto kierować się zasadą, że im więcej czasu spędzasz w pozycji siedzącej, tym lepszej jakości powinien być Twój fotel. Krzesło należy dobierać w zależności od wagi. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się dwa rodzaje mechaniki – asynchroniczne i synchroniczne. W tych ostatnich oparcie połączone jest z siedziskiem. Można w nich ustawić przeciwwagę, co pozwala na ergonomiczne siedzenie.

Natomiast największą zaletą krzeseł asynchronicznych jest możliwość niezależnego regulowania siedziska, wysokości krzesła oraz pochylenia oparcia. Niektóre marki poświęcają szczególną uwagę ergonomii siedzenia i oferują fotele biurowe z uwzględnieniem uwarunkowań anatomicznych, czego przykładem mogą być krzesła Bejot. Dobrze, jeżeli posiadają one regulowane podłokietniki i oparcia, umożliwiające utrzymanie prawidłowej postawy ciała nawet podczas kilkugodzinnej pracy. Dobrze dobrane krzesło pozwala na rozluźnienie ciała, wspiera kręgosłup oraz odciąża stawy. 

Jak nie krzesło biurowe, to co?

W ostatnich czasach coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie siedzącego trybu życia. Niestety tak wygląda codzienność wszystkich pracowników biurowych. Długoletnie siedzenie staje się przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych oraz dolegliwości bólowych. Właśnie dlatego naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na korzyści wynikające ze zmian pozycji. Uważa się, że nie powinno się przyjmować jeden pozycji dłużej niż 20 minut.

Doskonałym rodzajem aktywności jest praca na stojąco. To nowość w naszym kraju, która jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie oznacza to oczywiście przyjmowania pozycji stojącej przez całe 8 godzin, ale warto w pracy przeplatać siedzenie ze staniem – na przykład przeznaczyć na to 15 minut z każdej godziny. Niektóre zadania nawet lepiej jest wykonywać na stojąco – na przykład odbierać telefony, prowadzić konferencję czy szkolenia. W ten sposób można nie tylko zmniejszyć ryzyko wielu chorób, ale też pozbyć się bólu pleców, mieć więcej energii i lepszy nastrój oraz pracować w sposób bardziej produktywny.