Czy hazard może zaszkodzić zdrowiu? Najważniejsze informacje

Hazard oceniany jest różnie. Z jednej strony spore wygrane, natomiast z drugiej możliwe uzależnienie. Co wiemy o tym, jak uzależnienie od hazardu szkodzi zdrowiu?

Zainteresowanie hazardem jest spore, ale musimy pamiętać, że gry hazardowe mają wielu zwolenników i przeciwników. Ponadto jednych i drugich można zrozumieć – mamy szansę i zagrożenie.

Zainteresowanie hazardem

Czy hazard szkodzi? To pytanie pewnie pojawia się często, ale zacznijmy od początku, czyli zainteresowania grami hazardowymi. Co więcej, wydaje się, że sprawa jest stosunkowo prosta – chęć szybkiego zysku wzbudza ogromne zainteresowanie.

Nie ma także co ukrywać, że pewne znaczenie ma to, w jakiej grze bierze się udział. Są gry, gdzie zostaje wyłącznie liczenie na szczęście. Choć należy przyznać, że i tak możemy zetknąć się z rozmaitymi analizami. Najprostszy przykład – skoro liczba X nie pojawiała się od dawna, bardzo możliwe, że zobaczymy ją w najbliższym czasie. Do tego myślenie w ten sposób nie ma przełożenia na rzeczywistość. Jeżeli zbiór jest ciągle taki sam, to prawdopodobieństwo pojawienia się danej liczby jest niezmienne.

Koniecznie trzeba też zatrzymać się przy zakładach bukmacherskich. Zakłady bukmacherskie to forma hazardu, która jest dostępna o każdej porze. Możemy zakładać się o przeróżne zdarzenia z różnych stron świata. Ponadto nie ulega wątpliwości, że jest to propozycja, w przypadku której gracze mogą myśleć, iż mają kontrolę nad tym, co się dzieje. Gdy często ogląda się daną dyscyplinę, można odnieść wrażenie, że dysponuje się niebagatelną wiedzą. Wiedzą, która może zostać przekuta na pieniądze. Prawda jest jednak nieco inna – zainteresowanie rozgrywkami zwiększa szanse na wygraną, ale cały czas znaczenie ma też szczęście.

Gry hazardowe bez ryzyka własnych środków

Ważne w tym wszystkim jest też to, że zainteresowani mogą liczyć na grę bez wkładu własnego. Wystarczy zwrócić uwagę na bonusy bukmacherskie bez depozytu. Gra za środki bukmachera jest niezwykle kusząca. Z drugiej strony szybkie niepowodzenie stawia przed pytaniem, czy mam zrezygnować z gry? W końcu ewentualna kontynuacja oznacza skorzystanie z własnych środków.

Uzależnienie od hazardu

Tak dochodzimy do uzależnienia – nie należy zastanawiać się nad czym, czy hazard szkodzi, bo uzależnienie jest realne. Aczkolwiek nie oznacza to tego, że wszyscy powinni rezygnować z gier hazardowych.

Uzależnienie może dopaść w różnych sytuacjach. Najbardziej popularny przykład to uzależnienie od alkoholu. Niektórzy nie potrafią trzymać się określonej granicy, ale równocześnie mamy osoby, które potrafią zachować umiar. Analogicznie jest z hazardem.

Uniknięcie uzależnienia od hazardu

Skoro wiemy, jak hazard uzależnia, nie pozostaje nic innego jak zastanowienie się nad tym, czy uniknięcie uzależnienia jest możliwe. Co więcej, bardzo możliwe, że ludzie mają na ten temat różne opinie.

Przede wszystkim uzależnienie jest czymś, co może dopaść każdą osobę. Nie można powiedzieć, że narażona jest tylko określona grupa ludzi. O bezpieczeństwo należy zadbać samodzielnie! Choć warto zapamiętać, że do grupy ryzyka zaliczają się samotni mężczyźni w wieku ok. 30 lat.

Zasady bezpieczeństwa w przypadku hazardu

Jeśli troska o bezpieczeństwo ma przynieść zamierzony efekt, trzeba wiedzieć, jak hazard szkodzi. Temat ten został już poruszony na samym początku – chęć szybkiej wygranej ma ogromne znaczenie. Aczkolwiek sprowadzanie wszystkiego tylko do potencjalnego zysku to zbyt duże uproszczenie.

Niebezpieczeństwa wynikają z tego, że ludzie nie potrafią stawiać granic. Nie inaczej jest w przypadku hazardu. Zresztą dobrze zadać sobie pytanie, ile pieniędzy zamierzam zaryzykować? Przy grach hazardowych dużo rozmawia się o wygranych, ale rzeczywistość powinna przedstawiać się inaczej – trzeba nastawiać się na to, że pieniądze przepadną. O zyskach mogą mówić tylko nieliczni. Gdyby było inaczej, wszelkie gry hazardowe nie miałyby racji bytu. Znaczenie ma też choćby czas – nietrudno doprowadzić do sytuacji, kiedy uczestnictwo w grach hazardowych rzutuje na pracę czy jakiekolwiek inne działania. Na tym zakończymy, choć jest jeszcze wiele istotnych spraw, do których można się odnieść – wystarczy pomyśleć sobie o wydawaniu rodzinnych oszczędności czy pożyczaniu pieniędzy na grę.

Wszędzie hazard

Wypada także zatrzymać się przy tym, jak działają firmy oferujące zakłady bukmacherskie. Stosunkowo często możemy usłyszeć o wielkich wygranych i jest to niejako zakłamywanie rzeczywistości. Owszem, wielkie wygrane się zdarzają, ale jak to się ma do osób, które straciły swoje pieniądze?

Do tego informowanie o zagrożeniach – prawdopodobnie wszyscy bukmacherzy mają na swoich stronach informacje poświęcone potencjalnemu uzależnieniu. Niemniej raczej jest to coś, czego wielu osób nie zauważa. Ma to związek, z tym że te wiadomości nie są szczególnie eksponowane. Dobrze, że w ogóle są, ale jest to coś, gdzie mamy spore pole do popisu.

Informacje o uzależnieniu od hazardu na bukmacherskich stronach internetowych

Źródło zdjęcia: Oficjalna strona zakładu bukmacherskiego forBET. 

Nie sposób też nie zauważyć tego, co dzieje się w trakcie transmisji sportowych. Zdarza się, że kursy na dane spotkanie zajmują znaczną część telewizyjnego ekranu. Jeśli niektórzy czują się osaczeni, nie ma się czemu dziwić. Nikt nie zmusza do hazardu, ale z zachęcaniem do obstawiania też można przesadzać.

Legalna gra jest wtedy, gdy korzysta się z oferty legalnie działającego operatora. Gry hazardowe dozwolone są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Pamiętaj, jak hazard może  uzależniać.