Stoły do jadalni – poznaj zalety i wady wybranych modeli 

Aranżacja jadalni może być dość problematyczna, jeżeli jej wymiary nie pozwalają na swobodne ustawienie wszystkich mebli.

Meble do jadalni

Standardowe umeblowanie jadalni składa się ze stołu otoczonego krzesłami, kredensu z zastawą stołową oraz komody – skrywającej bieliznę stołową typu: obrusy, serwetki, ręczniki do polerowania szkła i porcelany, a także różne inne przydatne akcesoria. Najbardziej problematyczny w ustawieniu bywa stół drewniany, ponieważ podczas aranżowania wnętrza należy uwzględnić również miejsce dla osób, które będą przy nim siedzieć.

Odpowiedni kształt stołu do jadalni

Stół to mebel przy którym najwygodniej można zjeść każdy posiłek. Jest tą częścią wyposażenia, która jednoczy rodzinę podczas przyjęć i świąt. Wybierając nowy stół, należy wcześniej poznać jego funkcjonalności, a także zdecydować, jaki powinien mieć kształt. Najważniejszym etapem jest jednak określenie odpowiednich wymiarów.

Pod kątem funkcjonalności najlepszym rozwiązaniem jest zakup stołu z możliwością rozkładania. Jest to najpraktyczniejsza forma powiększenia powierzchni mebla, z zachowaniem przy tym jego funkcjonalności. Dodatkowy element, za pomocą którego powiększa się gabaryty mebla najczęściej schowany jest pod jego rozsuwanym blatem – nie ma więc konieczności szukania dodatkowego miejsca na odłożenie chwilowo niepotrzebnej części stołu.

Stoły do jadalni rozkładane drewniane mają też inną formą powiększania stołu. Jest to podniesienie jego bocznych skrzydeł zawieszonych na zawiasach. Znajdują się one po obydwu stronach mebla, a podpierane są wysuwanymi elementami, które utrzymują ciężar skrzydeł. W sytuacji gdy stół jest złożony, niepotrzebne elementy ustawione są prostopadle do głównego blatu. Dzięki takiemu rozwiązaniu stół może powiększyć swoje rozmiary dwukrotnie.

Takie konstrukcje stosowane są przeważnie w stołach o kształcie kwadratu lub prostokąta. Istnieje jednak model stołu, który po rozłożeniu przyjmuje kształt owalny. Jest to stół okrągły rozkładany. Element powiększający jego powierzchnię znajduje się – podobnie jak w stołach prostokątnych – pod rozsuwanym blatem.

Stół okrągły na jednej nodze

Wszystkie stoły , jako podpory unoszące blat, posiadają cztery, zazwyczaj dość masywne i stabilne nogi. Jeśli jednak chcemy wprowadzić odrobinę nowoczesnego designu do jadalni, warto zastanowić się nad kupnem stołu na jednej nodze.

Stół na jednej nodze to dość odważny pomysł na stół jadalniany – w tym przypadku należy szczególnie zwrócić uwagę na jego stabilność. Noga umieszczona w centralnej części okręgu podtrzymuje głównie obszar znajdujący się najbliżej środka stołu, natomiast krawędź zewnętrzna nie jest niczym podparta. By uniknąć problemu związanego z chwiejnością mebla, stół powinien mieć niewielkie rozmiary i stanowić raczej stolik kawowy lub śniadaniowy, niż być wielkim rodzinnym stołem.

Kupując stół do jadalni starajmy się, by materiał z którego wykonano mebel był odporny na urazy mechaniczne, stabilnie skonstruowany, oraz aby mechanizmy i rozwiązania powiększające jego powierzchnię nie sprawiały problemów podczas rozkładania. Zadbajmy również o to, by stół był dopasowany do wystroju wnętrza oraz estetycznie wykonany.