Organizacja szkolenia – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Niezależnie od tego czy decydujemy się na szkolenia sprzedażowe, szkolenia biznesowe czy inne, to aby przyniosły one właściwe efekty, muszą być dokładnie i skrupulatnie zorganizowane. Tak więc, jak zorganizować szkolenie? Oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać! 

1. Program szkolenia i wybór trenera

Każde szkolenie powinno być dokładnie zaplanowane, a jego harmonogram wcześniej przygotowany i przedstawiony. Należy także dobrać temat szkolenia. Najlepiej sprawdzić dobrze rynek i wybrać taki, który będzie miał duże zainteresowanie. To wszystko powinna wykonać osoba, która poprowadzi szkolenie. To głównie od niej zależy powodzenie szkolenia. Trener powinien być ekspertem w temacie, w którym prowadzone będzie szkolenie. Ponadto, powinien dokładnie określić cele i plan kursu, a także przestrzegać wcześniej ustalonego harmonogramu.

 2. Wybór terminu

Wybór terminu, to kolejna ważna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Tym bardziej jeśli szkolenie jest organizowane dla dużej grupy osób, która będąc w całości na szkoleniu może doprowadzić do dezorganizacji firmy. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem będzie podzielić się na mniejsze grupy i dopiero wtedy określić termin.

Jeśli organizujemy szkolenie dla małej grupy pracowników, to wybór terminu, nie powinien stanowić większego problemu.

3. Wielkość grup

Wielkość grup zależy tak naprawdę od celu i charakteru danego szkolenia. Jednak, uczestnicy będą lepiej przyswajać wiedzę w mniejszych grupach. Wówczas, osoba prowadząca szkolenie może pozwolić sobie na indywidualny charakter spotkania, co jest zdecydowanie bardziej skuteczne, niż w przypadku prowadzenia nauki w licznych grupach. Uczestnicy kursu, w grupach liczących niewielką liczbę osobą, mogą czuć się bardziej swobodnie i komfortowo.

4. Wybór sali szkoleniowa

Organizacja szkolenia to także wybór sali szkoleniowej. To najważniejsza kwestia, którą należy wziąć pod uwagę organizując szkolenie. Podczas wyboru sali, skupmy się na jej metrażu, wyposażeniu a także na dodatkowych udogodnieniach.

Dlatego też na miejsce szkoleń często wybierane są hotele. Wyposażone są w najpotrzebniejszy sprzęt m.in. projektor, mikrofon, nagłośnienie, ekran i klimatyzację. Takie elementy sprawiają, że kurs może się odbyć bez żadnych problemów. To dodatkowo podnosi rangę wydarzenia. Trzeba mieć na uwadze, że nawet dobrze przeprowadzenie szkolenie przez zły sprzęt i salę może zebrać negatywne opinie. 

Przy wybieraniu sali na przeprowadzenie szkolenia, musisz także uwzględnić lokalizację. Najlepiej, żeby była ona blisko miejsca pracy. Jednak jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego lokalu, to dobrym rozwiązaniem będzie np. hotel w samym centrum miasta. Dzięki temu żaden z pracowników nie będzie miał problemu ze znalezieniem budynku. 

A może właśnie teraz szukasz miejsca na organizację szkolenia? Sprawdź ofertę konferencyjną Hotelu Best Western Kraków Old Town – Hotel w Centrum Krakowa!

5. Przerwa kawowa

Jeśli szkolenie trwa dłużej np. cały dzień lub kilka godzin, to warto zorganizować przerwę kawową. Podczas niej uczestnicy mogą chwilę odpocząć, nabrać energii, a co najważniejsze poznać się z innymi osobami uczestniczącymi w wydarzeniu (tzw. networking).

Oczywiście kawa to nie wszystko. Trzeba zapewnić przekąski, napoje oraz posiłki. Dzięki temu uczestniczy złapią oddech i będą z radością brać udział w kolejnej części kursu. przerwy i odpowiedni catering, to kolejny powód dlaczego szkolenia często przeprowadzane są w hotelach (np.https://www.bwkrakow.pl/). Mają dostęp do kuchni, oraz wybór konkretnego menu. 

Takie przerwy powinny trwać około 30 minut, aby każdy mógł spokojnie zjeść, porozmawiać i chwilę odpocząć. 

6. Podsumowanie szkolenia i czas na pytania

Na samym końcu warto zrobić krótkie podsumowanie. Powinno się ono składać z przypomnienia najważniejszych punktów, które zostały poruszone podczas szkolenia. Dzięki uczestnicy będą mogli uzupełnić swoje notatki oraz pomyśleć nad pytaniami. 

Czas na zadawanie pytań jest także istotny. Podczas szkolenia ktoś mógł natknąć się na zagadnienie, które nie do końca rozumie. Zadaniem trenera jest wysłuchanie i odpowiedzenie na zadane pytanie. W ten sposób uczestnik wyniesie jeszcze więcej wiedzy i będzie usatysfakcjonowany. 

Organizacja szkolenia krok po kroku – dlaczego szczegółowy plan jest konieczny? 

Organizacja szkolenia krok po kroku może być dużym wyzwaniem. Dlatego też potrzebny jest szczegółowy plan. Usprawni całe wydarzenie, a co najważniejsze będziesz wiedzieć czy wszystko zostało już zaplanowane i przygotowane. 

W rozpisce powinny znaleźć się konkretne godziny rozpoczęcia i zakończenia danych modułów lub bloków szkolenia. Trzeba także uwzględnić czas na przerwę i posiłek. Taki plan warto także wydrukować i przekazać każdemu uczestnikowi wydarzenia. 

Jak widzisz organizacja szkolenia to naprawdę dużo pracy. Musisz wszystko dopiąć na ostatni guzik zanim je zaczniesz. Dzięki dokładnemu planowi będziesz miał pewność, że wydarzenie odniesie sukces. Po tej krótkiej lekturze jednak już wiesz, jak zorganizować szkolenie i na co zwrócić największą uwagę. Stosując się do wymienionych wyżej punktów na pewno wszystkie osoby uczestniczące w szkoleniu wyjdą z niego szczęśliwi i bogaci w nową wiedzę i umiejętności, które pomogą im rozwijać się w swoim zawodzie.