Jak zielona ściana z mchu może wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie?

Zielone ściany z mchu to coraz częściej spotykane rozwiązanie dekoracyjne. Decydują się na nie zarówno administratorzy sklepów, restauracji czy obiektów użyteczności publicznej, jak i właściciele prywatnych mieszkań. Mech na ścianie w domu pozwala cieszyć się kawałkiem prawdziwego lasu pod własnym dachem. Oprócz efektownego wyglądu umieszczenie w pomieszczeniu ozdobnego mchu może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zielona ściana z mchu – co to takiego?

Zielone dekoracje zwane ścianami z mchu wykonuje się zazwyczaj z mchów leśnych lub chrobotka reniferowego. Ten drugi, choć potocznie również nazywany mchem, w rzeczywistości jest jednak porostem. Zielone dekoracje powstają w wyniku procesu stabilizacji, dzięki czemu mchy i porosty nie tracą koloru, zachowują swoje właściwości i świeży wygląd. Na rynku dostępne są panele z mchami o różnym wyglądzie i charakterystyce – mniej i bardziej gęste, poduszkowate, pierzaste. Chrobotek reniferowy jest również sprzedawany w szerokiej gamie kolorów, nie tylko w odcieniach zieleni.

Wpływ mchów i porostów na nasze samopoczucie

Zielone ściany w mieszkaniu pozytywnie wpływają na nastrój i samopoczucie. Dotyczy to zwłaszcza dekoracji wykonanych z mchów i porostów o zielonej barwie. Ten kolor ma kojący wpływ na układ nerwowy człowieka. Pozwala łatwiej się uspokoić, zmniejszyć napięcie i szybciej poradzić sobie ze stresem.

Zieleń to kolor kojarzący się z naturą – mchy ukierunkowują te skojarzenia na las. Kawałek lasu pod własnym dachem poprawia samopoczucie: ludzie zwykle źle się czują, kiedy zbyt długo przebywają w przestrzeniach pozbawionych naturalnej zieleni. Ściany z mchu ją zapewniają.

Mchy i porosty w mieszkaniu a zdrowie

Dobre samopoczucie pod ścianą z mchu to nie wszystko. W dobie coraz większych zanieczyszczeń powietrza warto pomyśleć również o zdrowiu. Smog to problem nie tylko dużych miast, ale także mniejszych miejscowości zadymionych przez tradycyjne piece. Chrobotek pomaga tymczasem filtrować powietrze i oczyszczać je z toksyn oraz pyłów.

Nie ma przeciwwskazań, by zamontować zielone ściany w pomieszczeniach regularnie odwiedzanych przez alergików. Spreparowany mech nie przyciąga bowiem kurzu, który często wywołuje alergie. Nie ma się też co martwić, że w skupiskach tej rośliny zagnieżdżą się owady – po procesie stabilizacji mech przestaje być dla nich atrakcyjnym siedliskiem.

Zielone ściany mają jeszcze dwie istotne zalety. Po pierwsze, pomagają uchronić się przed hałasem – pochłaniają dźwięki, poprawiając akustykę pomieszczenia. Po drugie, mech wykazuje właściwości higroskopijne i pozwoli nam utrzymać prawidłowy poziom wilgoci w mieszkaniu. Pochłania jej nadmiar z powietrza, dlatego zielone ściany z mchu mogą być montowane nawet w łazience. Dzięki nim dowiemy się też, gdy powietrze w mieszkaniu będzie zbyt suche – wtedy mech nieco stwardnieje. To jednak odwracalny proces, po powrocie do optymalnego stanu wilgotności mech odzyska zwykłą, gąbczastą postać.