Czym są olejki eteryczne i na co pomagają? 

Często słyszymy o olejkach eterycznych w kontekście aromaterapii oraz w reklamach pielęgnacyjnych kosmetyków dla kobiet. Olejki eteryczne – co to, jak się je pozyskuje i jak mogą nam się przydać? Nie bez powodu ceniono je już w starożytności – przeczytaj i dowiedz się więcej! Gdy chodzi o olejki eteryczne, właściwości wartych zainteresowania nie brakuje!

Olejki eteryczne – co to? Połączenie natury i nauki

Olejki eteryczne – co to za rodzaj naturalnego wsparcia? Są to bardzo ,,skomplikowane” wyciągi pozyskiwane z rozmaitych roślin. To mieszaniny złożone z dziesiątek a nawet setek związków, powstających jako produkty ich metabolizmu. Metabolity odkładają się w kwiatach, liściach, korzeniach czy łodygach roślin, tworząc niezwykle złożone kompozycje o dobroczynnych właściwościach.

Olejki eteryczne – właściwości zaskakują swoją skutecznością! Są bardzo silnymi substancjami, zanim więc zdecydujemy się na suplementację trzeba nieco poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną. Właściwości olejków eterycznych stosowanych w odpowiedni sposób znacząco wpływają na poprawę jakości życia! Gdzie kupić wysokiej jakości olejki? Postaw na sklepy renomowane, dbające o jakość oferty.

Jak pozyskuje się olejki eteryczne? 

Olejki eteryczne – co to już wyjaśniliśmy, czas na sposób pozyskiwania. Dawniej metody pozyskiwania olejków eterycznych znali tylko nieliczni wybrańcy, dziś sprawa jest jasna! Olejek eteryczny produkuje się poddając świeże lub suszone rośliny jednemu z czterech procesów. Najczęściej jest to destylacja z użyciem pary wodnej. Możliwe jest także użycie chemicznych rozpuszczalników, a w perfumiarstwie do ekstrahowania olejków wykorzystuje się tłuszcze  W przypadku olejków z cytrusów popularne jest natomiast wytłaczanie. Wybierz olejki wytwarzane przez wyspecjalizowanych producentów, silne i bez sztucznych domieszek.

Które aromaty mają właściwości przeciwbólowe?

W dzisiejszych czasach zaawansowana technologia i liczne badania naukowe pozwalają nam na pozyskiwanie olejków eterycznych z około dwóch tysięcy roślin z całego globu. Nie brak wśród nich takich wykazujących właściwości przeciwbólowe! Jeśli chodzi o olejki eteryczne, właściwości są tak imponujące, że z powodzeniem zastąpią klasyczny ibuprofen czy paracetamol.

W starciu z bólem głowy spowodowanym różnymi czynnikami przydatny będzie olejek z mięty. Właściwości olejków eterycznych na bazie mięty znane są nie od dzisiaj. Nasze babcie chętnie wykorzystywały to zioło w domowej medycynie – miały rację! Mięta poradzi sobie także z uciążliwą menstruacją i dolegliwościami bólowymi ze strony mięśni. Co poza miętą na ból głowy? Sprawdzi się olejek bazyliowy i majerankowy. Na problemy z mięśniami przyda się olejek eteryczny eukaliptusowy, lawendowy i limonkowy. 

Właściwości olejków eterycznych – co pomoże psychice? 

W codziennym życiu nie brakuje sytuacji stresowych. Z roku na rok coraz więcej osób zapada na depresję i schorzenia ze spektrum nerwicowego. Wsparciem w trudach będą olejki eteryczne – właściwości paczuli czy geranium pomogą odpocząć skołatanym nerwom. Jako redukujące stres na wagę złota są także olejki z drzewa cedrowego a także ,,wielofunkcyjny” olejek różany. Właściwości olejków eterycznych przydatne w walce z przygnębieniem wykazują też olejki cytrusowe – pomarańczowy, cytrynowy i grapefruitowy. 

Olejki eteryczne – właściwości dobre dla skóry 

Olejki eteryczne nie bez powodu stałe pojawiają się w reklamach kosmetyków. Dermatologia chętnie czerpie z aromatycznych darów natury! Jeśli chodzi o właściwości olejków eterycznych, jako łagodząca stany zapalne skóry warta uwagi jest (wymieniona już) róża. Niezwykle przyjemnie pachnący olejek przydaje się w starciu z rozszerzonymi naczynkami i podrażnieniami, stąd często znajdziemy go w kremach i tomikach.

Olejki eteryczne – właściwości dobre dla skóry wykazują też inne ekstrakty. Olejek eteryczny szałwiowy znajduje zastosowanie jako „rozjaśniacz” rozstępów, werbena poprawia jędrność a olejek rozmarynowy chętnie stosują osoby starające się rozjaśnić blizny. Co jeszcze warto wrzucić do szafki z kosmetykami upiększającymi? Olejek z geranium skutecznie spowalnia starzenie się skóry! Jak widać, pachnące suplementy w postaci olejków eterycznych mogą zastąpić niejedną wizytę w gabinecie kosmetycznym!

Olejki eteryczne to w stu procentach naturalne substancje o wspaniałych właściwościach! Warto się nimi zainteresować. Używanie olejków eterycznych pozwoli nam pożegnać bóle głowy o mięśni, zredukować stres, a także poprawić wygląd skóry bez inwestycji w kolejne kremy i zabiegi kosmetyczne.