Typy mechanizmów stosowanych w zegarkach – który jest najlepszy?

Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie zegarków, a chciałbyś wybrać dla siebie najlepszy możliwy model, na pewno zastanawiasz się, na jaki mechanizm się zdecydować. W dzisiejszych czasach wybór jest przecież ogromny! Jest wiele wspaniałych zegarków, takich jak model G-Shock od Casio, w które warto zainwestować. Zanim jednak dokonasz zakupu, poznaj rodzaje mechanizmów, jakie od lat są stosowane w zegarkach. Być może podział wydaje Ci się skomplikowany, ale w rzeczywistości nie ma w nim nic trudnego. Wszystkie mechanizmy zegarków mają swoje wady i zalety – na który więc się zdecydować? Sprawdź nasze porady!

Zegarek mechaniczny

Zegarek mechaniczny jest już stosowany od setek lat. Dlatego też będzie świetnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy cenią sobie klasykę i tradycję, a nie po drodze im z technologią i nowoczesnymi systemami. Posiadając zegarek mechaniczny, musisz pamiętać, by regularnie go nakręcać. Działają one w oparciu o wahadło lub balans – energia zebrana w napędzie, a później na ruchu obrotowym, przekazywana jest do regulatora. Wskutek tego powstaje energia potrzebna do przesuwania wskazówek. Zegarek mechaniczny nakręca się poprzez pokręcanie koronką, co około 46 godzin. W obecnych czasach mamy do dyspozycji również mechanizmy zegarków, które nakręcają się same, poprzez noszenie ich na nadgarstku. 

Mechanizmy zegarków – zegarek kwarcowy

Pierwsze zegarki męskie czy też damskie oparte na mechanizmie kwarcowym powstały w pierwszej połowie XX wieku – dokładniej w 1927 roku. Wymyślone przez Kanadyjczyka, Warrena Marrisona, były używane jedynie w laboratoriach – ze względu na swoją delikatną konstrukcję i duży rozmiar. Współczesne kwarcowe mechanizmy zegarków działają dzięki drganiom kryształu. Kryształ, a więc w tym przypadku kwarc, wytwarza ładunki elektryczne. Drgania zlicza układ cyfrowy, czego skutkiem są przesuwające się wskazówki na tarczy zegara. Sygnał jest tak precyzyjny, że zegarki kwarcowe są dokładniejsze np. od tych mechanicznych. Dobra wiadomość jest również taka, że kwarcowe mechanizmy zegarków nie są wcale drogie. Dzięki temu utrzymanie tych gadżetów w dobrej kondycji także niewiele kosztuje. Jedynym zmartwieniem posiadaczy zegarków kwarcowych może być wymiana baterii raz na dwa lata.

Zegarek automatyczny

Zegarek automatyczny został wprowadzony na rynek wcześniej, niż ten kwarcowy. Głównym składnikiem i siłą napędową takiego mechanizmu jest rotor. To element napędzany przez ruchy nadgarstka osoby, która go nosi. Nadgarstek wprawia w ruch wskazówki zegarka poprzez naciąganie sprężyny napędowej. Dlatego też, zegarek automatyczny nie wymaga wymiany baterii ani nakręcania, za to kluczowe jest jego stałe noszenie. Aby działał prawidłowo, nie powinno się ściągać go na więcej niż 40 godzin – w tym czasie całkowicie rozwinie się sprężyna napędowa. Cechą charakterystyczną zegarków automatycznych jest również płynny ruch wskazówek sekundnika. To alternatywa dla niezdecydowanych ani na zegarek mechaniczny, ani kwarcowy. Należy jednak pamiętać, że nadal największą precyzję pomiaru czasu da nam zegarek kwarcowy. 

Mechanizmy zegarków – zegarek solarny

Wydawać by się mogło, że zegary słoneczne zostawiliśmy w prehistorii. Obecnie jednak korzystamy ze słońca w zegarkach w inny sposób, niż nasi przodkowie. Na popularności zyskuje obecnie właśnie zegarek solarny, którego mechanizm jest poniekąd oparty na mechanizmie kwarcowym. Swoją nazwę zawdzięcza panelom słonecznym, ponieważ nie tylko działa na podobnej zasadzie, co one, ale również umieszcza się je na tarczy zegarka. Panele słoneczne korzystają ze światła słonecznego, by zamienić je w energię elektryczną napędzającą wskazówki zegarka. To rozwiązanie przyczyniło się do zrewolucjonizowania przemysłu zegarmistrzowskiego. A to dlatego, że choć zegarki solarne pobierają energię ze światła słonecznego, wcale nie przestają działać, gdy zapada zmrok. Kumulują zaczerpniętą energię nawet przez kolejne pół roku! Jest to więc bardzo ekologiczne i praktyczne rozwiązanie – nie wymaga wymiany baterii.