Lampy kule – jak o nie dbać, by niezmiennie zachwycały?

Lampa kula to rodzaj oświetlenia, które nigdy nie wychodzi z mody. Mlecznobiałe lub przydymione szkło, modele całkiem przezroczyste, srebrne, bardziej i mniej designerskie… Pewne są dwie rzeczy: do każdego wnętrza da się dobrać lampy kule. A druga? By element aranżacji pozostał piękny przez lata, trzeba o niego dbać! W tym krótkim artykule podpowiadamy jak na co dzień troszczyć się o lampy z kulistymi kloszami! Jak czyścić szklany klosz lampy kuli? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się czytając dalej!

Lampa wisząca kula – to nie miejsce na kurz!

To, że każdy przedmiot w salonie czy sypialni wymaga regularnego przecierania w celu usunięcia kurzu nie jest odkrywczym stwierdzeniem. W przypadku lampy jest to jeszcze ważniejsze niż gdy chodzi o regał albo ozdobne figurki! Szklane klosze z których emanuje światło są piękne, ale także ,,pięknie” eksponują wszystkie osiadające na nich drobinki kurzu. Dotyczy to zresztą nie tylko kulistych kloszy – taki sam problem jest przy każdej lampie z prześwitującego szkła. Nic się na niej nie ukryje! Jak czyścić szklany klosz lampy kuli?

Zasiadając wieczorem w salonie i włączając lampę z pewnością nie chcemy, by podświetlony kurz ciągle ściągał nasz wzrok – to koszmar szczególnie dla wymagających perfekcjonistów skupiających się na detalach. Jak wyczyścić klosz lampy? Żeby uniknąć nieprzyjemnego rozpraszacza, lampa kula powinna być regularnie przecierana delikatną szmatką z mikrofibry. Dla lampy wiszącej wysoko sprawdzi się także miotełka na dłuższym kijku. Zrezygnujmy z przecierania szklanego klosza chropowatymi ścierkami, żeby nie ryzykować zarysowania materiału klosza.

Jak często czyścić lampy kule z kurzu? Wszystko zależy od tego jak bardzo zależy nam na absolutnie perfekcyjnym wyglądzie klosza! Niektórzy codziennie, wręcz odruchowo traktują lampę miotełką, innym wystarczy robić to co kilka dni. 

Lampa wisząca kula – jak gruntownie wyczyścić klosz? 

O ile na co dzień przecieranie klosza na sucho wystarczy, tak co około dwa tygodnie powinniśmy zdecydować się na dokładne czyszczenie szklanego klosza. Jak czyścić szklany klosz lampy kuli gruntownie? Dla zasady przypominamy – bądź uważny zdejmując klosz, szczególnie jeśli Twoja lampa kula jest umieszczona na dużej wysokości!

Do umycia klosza przygotuj czystą wodę i delikatny detergent. Jeżeli nie posiadasz specjalnego środka czyszczącego do szklanych powierzchni z powodzeniem możesz użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Bez problemu usunie kurz oraz każde tłuste zabrudzenie. ,,Operację” podobnie jak przecieranie kurzu przeprowadź przy użyciu miękkiej, nierysującej powierzchni ściereczki. Po umyciu klosza dokładnie wytrzyj go papierowym ręcznikiem, usuwając resztki zabrudzeń i każdą pozostałą kropelkę wody. Pamiętaj żeby wytrzeć obie strony – wewnętrzną i zewnętrzną. Gratulacje – już wiesz doskonale jak wyczyścić klosz lampy kuli i nie tylko!

Lampy kule – pamiętaj o żarówkach i oprawie! 

Zarówno pielęgnując skromną lampę o pojedynczym kloszu jak i bardziej ozdobne modele z kilkoma kloszami nie wolno zapominać o żarówkach i oprawach żyrandola. Żarówka w która wyposażona jest lampa kula musi być regularnie czyszczona z kurzu – to kwestia nie tylko estetyki, ale i bezpieczeństwa! Pokryta kurzem żarówka szybko bowiem będzie się przegrzewać. Co do dokładnego czyszczenia, żarówki warto raz na tydzień-dwa przetrzeć ściereczką nasączoną alkoholem a później oczywiście skrupulatnie powycierać do sucha. 

Co do oprawy – przy okazji przecierania klosza z kurzu postaraj się także ,,poomiatać” także ją. To nie wymaga wiele wysiłku, a skoro już robisz szybkie sprzątanie, równie dobrze możesz posprzątać całość. Dbanie o swoja lampę w prosty sposób, regularnie i sumiennie to gwarancja, że będzie się świetnie prezentowała o każdej porze dnia i nocy!