Dieta ketogeniczna – efekty po dłuższym stosowaniu

Dieta wysokotłuszczowa nie powstała z myślą o odchudzaniu. To kliniczny sposób odżywiania stosowany w ciężkich chorobach – mimo tego dzisiaj keto-dieta jest uznawana za skuteczny i przyjemny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Stosujący ją chwalą sobie brak konieczności liczenia kalorii, co jest spowodowane lepszą kontrolą apetytu bądź wręcz nieodczuwaniem głodu – za wszystkim stoją właściwości tłuszczów. Utrata kilogramów to jednak nie wszystko, czemu może służyć dieta ketogeniczna – efekty stosowania tej diety mogą być zauważalne po 2-3 miesiącach. Czego się możemy wówczas spodziewać?

Keto a zdrowie – jak długo stosować dietę?

Niezależnie od pewności co do doskonałego stanu swojego zdrowia, nie należy przechodzić na dietę wysokotłuszczową bez konsultacji ze specjalistą. Dieta ketogeniczna powinna być prowadzona pod kontrolą dietetyka, nieodłączna jest także skrupulatna obserwacja swojego organizmu i zwracanie uwagi na wszystkie niepokojące sygnały. Konieczne jest wykonanie kompletu badań, opracowanie zbilansowanego jadłospisu oraz ustalenie suplementacji. Jak długo można być na keto? Jedyną zdrową odpowiedzią na to pytanie jest: tak długo, jak prowadzący dietetyk nie ma nic przeciwko. Większość specjalistów odradza stosowanie tej diety dłużej niż przez 2-3 miesiące, a nawet całkowicie odwodzi od pomysłu jakim jest dieta ketogeniczna. Efekty stosowania tej diety, a raczej ich wyobrażenie sprawiają, że osoby chcące schudnąć często ignorują ostrzeżenia i zaczynają stosować dietę ketogeniczną na własną rękę.

Dieta ketogeniczna – efekty po dłuższym stosowaniu

Po zakończeniu okresu adaptacji do ketozy, trwającym zwykle około dwóch tygodni – to kwestia indywidualna – osoby na keto notują poprawę samopoczucia. Ciała ketonowe, źródło energii pozyskiwane ze spalania lipidów, mają interesujące właściwości. Organizm podczas tej diety czuje się jak na głodówce, a ketony „starają się” zmotywować człowieka do szukania pożywienia. To wiąże się ze wzrostem energii, poprawą koncentracji i odczuwaniem wręcz euforii. Najczęściej jednak te przyjemne efekty mijają po 2-3 miesiącach. Większość stosujących dietę wysokotłuszczową po tym okresie notuje znaczący spadek energii i pogorszenie koncentracji.

Ketogeniczny jadłospis bardzo często jest źle zbilansowany – niełatwo go ułożyć. Jest to dieta mocno wykluczeniowa, niepozwalająca na spożywanie wielu wartościowych źródeł błonnika, jak na przykład warzyw strączkowych, co wiązać się będzie z problemami trawiennymi. Ponadto naukowcy przeprowadzili badania w kwestii wpływu diety wysokotłuszczowej na jelita. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – uczestnicy badania, dla których przez pół roku dieta ketogeniczna była codziennością, cechowali się zaburzonym mikrobiomem jelitowym. Zmiany w mikrobiomie jednogłośnie określono niekorzystnymi.

Kolejna sprawa to niedobory witamin i minerałów, spowodowane głównie ograniczeniem podaży owoców – węglowodanowych bomb – oraz limitem w kwestii spożycia warzyw. Z reguły konieczna jest suplementacja, która musi być zaplanowana przez kompetentnego dietetyka, a nie na podstawie porad z Internetu.

Lekarze uważają, że dieta ketogenna stosowana na dłuższą metę może przynieść zgubne skutki dla wątroby i nerek. Pojawiają się także głosy, że dieta wysokotłuszczowa przyczynia się do rozwoju nowotworów oraz chorób serca.

Dieta ketogeniczna jako styl życia?

Przechodząc na keto większość osób z góry wie, że po zrzuceniu masy ciała będzie chciała wrócić do standardowego odżywiania. Dieta ketogenna może być bardzo smaczna i zapewniać dobre samopoczucie, wiąże się jednak z dużymi ograniczeniami.

Część osób, które z sukcesem zakończyły keto odchudzanie, postanowiła pozostać na diecie wysokotłuszczowej dłużej. Dlaczego? W ich przypadku nie wystąpiło pogorszenie samopoczucia po dłuższym okresie stosowania, a wręcz przeciwnie – czują się lepiej niż kiedykolwiek. Naukowcy nie mieli do tej pory okazji wystarczająco kompleksowo przebadać większej liczby „ketogeników z wyboru”, co z pewnością będzie się w następnych latach zmieniać.

Dieta keto jest przez jej miłośników traktowana jako styl życia, a do czerpania energii z ciał ketonowych przyzwyczaili się do tego stopnia, że źle się czują po zjedzeniu posiłku bogatego w cukry. Podczas ketozy cały czas są pełni energii, widzą poprawę koncentracji oraz codziennego nastroju. Niektóre osoby wierzą, że dieta ketogeniczna to panaceum na wszelkie dolegliwości – istotnie, ten model żywienia może być pomocny w pewnych kwestiach zdrowotnych, ale brak jest wystarczającej ilości badań naukowych, by można było mówić o „diecie idealnej”. Keto przypisywane są właściwości, które nigdy nie zostały potwierdzone naukowo – do wszystkich informacji niepochodzących od medycznych autorytetów należy podchodzić z ogromną rezerwą!

Czy dieta ketogeniczna jest niebezpieczna? Na krótką metę, prowadzona przez dietetyka i odpowiednio zbilansowana wydaje się nie nieść za sobą większych zagrożeń, o ile stosujący ją cechuje się dobrym stanem zdrowia. Skutki uboczne przy długim stosowaniu tego modelu żywienia mogą być jednak zgubne – badania nad stosowaniem keto u osób zdrowych wciąż trwają. Rozmyślając nad przejściem na jakąkolwiek dietę i zapoznając się z relacjami będących na niej osób, należy pamiętać o jednej zasadzie – to, że ktoś czuje się dobrze, nie oznacza, że jest zdrowy.