Organizacja szafy – jak prawidłowo przechowywać odzież i tekstylia?

Prawidłowe przechowywanie odzieży oraz tekstyliów jest niezwykle ważne, jeśli zależy nam na zachowaniu ich najwyższej jakości. Dzianina nie może się przecież zaciągnąć przez nieodpowiednie ułożenie, a tkaniny bawełniane czy lniane nie powinny być narażone na zbyt intensywne gniecenie. Każdy z nas musi więc zadbać o porządek w swojej szafie. Dzięki temu łatwiej będzie się nam w niej odnaleźć, a także nie narazimy swoich tekstyliów na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Jak przechowywać ubrania w szafie by służyły przez lata? Czy tkaniny będą miały w tym przypadku jakieś znaczenie? Sprawdź – gdy przeczytasz artykuł przechowywanie ubrań w szafie nie będzie już kłopotliwe!

1. Jak przechowywać ubrania w szafie? Zadbajmy o odpowiednią ilość miejsca 

Większość z nas popełnia wiele błędów jesli chodzi o przechowywanie ubrań w szafie – zapominamy, że tkaniny bawełniane potrzebują przestrzeni! Jednym z najpoważniejszych i najczęstszych jest niestety zbyt mała ilość miejsca. Musimy bowiem pamiętać, że tekstyliów nie można nigdzie upychać na siłę. Grozi to bowiem ich zniszczeniem. Wystarczy przecież np. zahaczyć nimi o zawias czy śrubkę i nieszczęście gotowe. Powinniśmy zatem zadbać o to, by ilość naszych ubrań była adekwatna do rozmiarów szafy. Co jednak mamy zrobić, gdy widzimy, że tekstyliów jest zdecydowanie za dużo? Przede wszystkim warto oddać część z nich osobom potrzebującym, zainwestować w większy mebel lub dokupić kolejny. Nie możemy bowiem mieć w garderobie zbyt małej ilości miejsca. Półki powinny być wypełnione do maksymalnej ¾ ich wysokości. Na drążku wieszaki muszą natomiast wisieć w równych, około 2-3 cm odstępach, a nie tak, jak to zwykle bywa, a więc jeden na drugim. 

2. Przechowywanie ubrań w szafie? Posegregujmy swoją odzież według rodzajów!

Jak przechowywać ubrania w szafie? Układając swoją odzież, zawsze powinniśmy pamiętać o jej odpowiednim posortowaniu. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam odnaleźć poszczególne elementy garderoby – przechowywanie ubrań w szafie powinno przede wszystkim gwarantować nam wygodę. Dodatkowo unikniemy robienia ciągłego bałaganu, który może mieć destrukcyjny wpływ na jakość naszych tekstyliów. Jakość oczywiście zależy w pierwszej kolejności od producenta – najlepiej zaopatrzać się w tkaniny tylko od sprawdzonych dostawców, takich jak sklep Miękkie: https://miekkie.com.

Najlepiej podzielić ubrania według rodzajów, przeznaczenia czy materiałów. Organizując przechowywanie ubrań w szafie Starajmy się zatem wydzielić odpowiednie miejsce na koszulki, spodnie itp. Możemy także pokusić się o osobne sterty na odzież dedykowaną do pracy oraz na co dzień. Jeśli chodzi natomiast o tkaniny, wtedy musimy działać na zasadzie – materiały naturalne z naturalnymi, delikatne z delikatnymi itd. Już po pierwszym dniu zauważymy, że taka organizacja jest niezwykle ważna i praktyczna. 

3. Jak przechowywać ubrania w szafie? Delikatne na wieszakach!

Sprzątając w swojej szafie, zawsze zwróćmy szczególną uwagę na te najdelikatniejsze materiały, z których wykonuje się odzież. Takie tekstylia nie powinny być bowiem układane na półkach. O wiele lepiej powiesić je na wieszaku, zachowując między każdym z nich odpowiednie odstępy. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wszelkich uszkodzeń mechanicznych. Jedwab, wiskoza czy wełna powinny być zatem traktowane przez nas z ogromnym szacunkiem. 

4. Jak przechowywać ubrania sezonowe? Odzież musi zostać zabezpieczona

Jeśli zależy nam na niebywałej jakości ubrań, musimy pamiętać także o odpowiednim przechowywaniu odzieży sezonowej. Elementy garderoby, w których aktualnie nie będziemy chodzić, najlepiej umieścić w workach. Mogą to być specjalne worki próżniowe lub nawet te na śmieci czy reklamówki. Do każdego pakunku wkładamy kilka ubrań – najlepiej oczywiście posortowanych według przeznaczenia. Następnie całość szczelnie zamykamy i odsysamy nadmiar znajdującego się wewnątrz powietrza. Tak przygotowany pakunek wkładamy do szafy i gotowe! Dzięki temu elementy naszej garderoby nie będą się kurzyć, a także zajmować zbyt dużej ilości miejsca – oto jak przechowywać ubrania sezonowe

5. Przechowywanie ubrań w szafie? Specjalne organizery

Jak przechowywać ubrania w szafie? Gdy chcemy prawidłowo przechowywać swoją odzież, warto również zadbać o kilka niezwykle praktycznych organizerów. Z ich pomocą porządek w szafie będziemy mieć wręcz gwarantowany. Dodatkowo unikniemy niszczenia się odzieży. Wystarczy bowiem kupić odpowiednie pudełka, a następnie ułożyć w nich wszelkie elementy garderoby. Niekiedy będzie to także świetny sposób na zwiększenie ilości miejsca w swojej szafie, dlatego zdecydowanie warto spróbować.