Wiskoza – co warto o niej wiedzieć i czy należy ją nosić?

Materiał zwany wiskozą coraz częściej widnieje w składzie ubrań tańszych oraz droższych marek odzieżowych. Jak pozyskuje się ten materiał i czy warto kupować ubrania, które mają w składzie tę tajemniczą tkaninę?

Wiskoza – z czego i jak powstaje?

Zastanawiasz się, co to jest wiskoza? Jest to włókno celulozowe I generacji. Oznacza to, że powstaje podczas chemicznej obróbki celulozy z różnych rodzajów drzew – czyli powstaje w procesie chemicznym, ale pozyskiwana jest z roślin.Wiskozę zalicza się więc i do włókien pochodzenia roślinnego, i do chemicznych.

Wiskoza – o co chodzi z tymi wszystkimi odmianami?

Podczas obróbki celulozy uzyskuje się przędzę, z której można stworzyć tkaninę o zupełnie różnych właściwościach – wiskoza może więc być z połyskiem, puszysta jak wełna albo imitująca bawełnę, może być również zupełnie matowa. Materiał ten znajdziesz w sklepie https://miekkie.com/category/tkaniny-wiskoza-z-nadrukiem-189. Bardzo dobrze łączy się z innymi włóknami, dlatego często jest stosowany jako domieszek do innych materiałów.  

Wiskoza – jakie ma właściwości?

Wiesz już, czym jest wiskoza tkanina, teraz czas dowiedzieć się, jakie ma właściwości i czym się charakteryzuje:

  • Bardzo dobrze przepuszcza powietrze, prawie tak samo, jak len. Jest jednym z najlepiej oddychającym i przyjaznym dla skóry materiałem.
  • Może imitować w równym stopniu jedwab, wełnę oraz bawełnę – jest to wygodne szczególnie w przypadku wełny, ponieważ ta wykonana z wiskozy nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia.
  • Jedną z najważniejszych cech tej tkaniny jest to, że nie uczula.
  • Jest higroskopijna – to znaczy, że świetnie absorbuje wilgoć.
  • Ubrania wykonane z wiskozy są miękkie, elastyczne oraz niezwykle wygodne.

Wiskoza – czy ma jakieś wady?

Jak każdy materiał, ma swoje wady, które dla jednych mogą przesądzić o niekupowaniu ubrań z tego materiału, a innym zupełnie nie przeszkadzać. Przede wszystkim wiskoza bardzo łatwo ulega odkształceniom i ma niską odporność na rozciąganie, szczególnie gdy jest mokra. Często można usłyszeć, że bardzo mocno się gniecie, porównywalnie do lnu. Również niewłaściwe pranie może doprowadzić do skurczenia lub rozciągnięcia tkaniny. Niektóre rodzaje wiskozy wymagają prania ręcznego. Przez swoje absorpcyjne właściwości, może dojść do rozwinięcia się pleśni – dlatego wymaga dokładnego suszenia.

Wiskoza – jak pielęgnować?

Zastanawiasz się jak dbać o ubrania z wiskozy? Podpowiadamy co robić, aby jak najdłużej cieszyć się odzieżą wykonaną z tego materiału:

  • czytaj metki – to tam są zawarte wszystkie informacje dotyczące prania, suszenia czy przechowywania.
  • Podczas prania, nie nastawiaj wysokich obrotów wirowania i nie pierz jej w wysokich temperaturach.
  • Susz ją na płasko – może się rozciągnąć lub zdeformować pod własnym ciężarem. Mokra staje się niezwykle ciężka.
  • Prasuj ją na lewej stronie – zbyt wysoka temperatura może sprawić, że na ubraniu pojawią się błyszczące plamy.
  • Przechowuj ją na płasko – zrezygnuj z wieszaków.

Wiskoza jest wymagającym materiałem, ale ma wiele zalet, które rekompensują te drobne niedogodności, dlatego warto zastanowić się nad wzbogaceniem zasobów swojej szafy o ubrania wykonane z tej tkaniny.

Źródło zdjęcia głównego: Miekkie.com