Odzież jednorazowa i jej zastosowanie. Na jaką się zdecydować?

Artykuły BHP są wymagane na wielu stanowiskach. Stereotypowo kojarzą się przede wszystkim ze standardowymi ubraniami roboczymi, a także kaskami czy też kamizelkami odblaskowymi, w jakie najczęściej są wyposażeni drogowcy oraz budowlańcy. Odwiedzając sklep BHP pracodawcy i właściciele firm często rozglądają się więc za jak najmocniejszymi i najbardziej wytrzymałymi rozwiązaniami, które sprawią, że nie trzeba będzie zbyt wcześnie rozglądać się za nowymi. Są jednak branże, w których ubrania i środki bezpieczeństwa można wykorzystać tylko raz – odzież jednorazowa medyczna ma zastosowanie nie tylko w szpitalu. Zwykle powodem są względy higieny lub konieczność korzystania z delikatnych materiałów. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej odzieży jednorazowej i jej zastosowaniu. Z tego tekstu dowiesz się też, jakie są jej najważniejsze rodzaje.

Odzież jednorazowa medyczna – nie tylko w laboratorium!

Zastosowanie odzieży jednorazowej, a także środków ochrony indywidualnej jednorazowego użytku z pewnością w ostatnich miesiącach wzrosło. Jest to związane z pandemią koronawirusa, która odcisnęła piętno na niemal wszystkich branżach. W związku z tym w wielu firmach i sklepach pracownicy zaczęli używać maseczek jednorazowych zasłaniających usta i nos, a także gumowych rękawiczek. Wszystko co potrzebne do bezpiecznej pracy znajdziesz oczywiście w sklepie z artykułami BHP: https://www.sprzetbhp.pl

Ubrania jednorazowe medyczne już wcześniej były jednak szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, gdzie higiena odgrywa niezwykle ważną rolę. Do tego dochodzi również branża kosmetyczna – w tym salony kosmetyczne i SPA – oraz farmaceutyczna, gdzie bez zachowania czystości się nie obejdzie. Jednorazowe środki ochrony są niezbędne w całym, szeroko pojętym przemyśle biotechnologicznym. Odzież jednorazowa to więc standard we wszelkiego rodzaju laboratoriach. Oczywiście z takich środków korzystają także pracownicy medyczni w przychodniach i szpitalach.

Ubrania jednorazowe medyczne – największe zalety?

Jak więc widać, odzież jednorazowa jest wymagana przede wszystkim tam, gdzie trzeba zachować wysoki poziom higieny oraz sterylną czystość. Właśnie to umożliwiają ubrania ochronne, które są dedykowane tylko jednej czynności lub jednemu dniowi pracy. Odzież jednorazowa pomaga także przy pracy ze szkodliwymi czynnikami, na które można natknąć się w pracy. Niezwłocznie zaopatrz się w nią w sklepie ze sprzętem BHP – dostaniesz tam nie tylko odzież jednorazową ale i na przykład odblaskową: https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kurtki.

Z drugiej strony, nasza skóra nie ma wówczas kontaktu z mocnymi detergentami czy środkami chemicznymi, które czasami są stosowane do prania mocno zabrudzonej odzieży roboczej lub ochronnej wielokrotnego użytku. Współczesne ubrania jednorazowe nie muszą się już kojarzyć z nieprzepuszczającymi powietrza foliami – są przewiewne, miękkie, ale zarazem wytrzymałe. Odzież jednorazowa medyczna to więc połączenie bezpieczeństwa i wygody w pracy. A czasem także oszczędności, bo odzież jednorazowa jest zazwyczaj tańsza niż specjalistyczne kombinezony.

Najważniejsze rodzaje roboczych i ochronnych ubrań jednorazowych

Wśród jednorazowych rozwiązań znajdziemy kompleksowe wyposażenie dla każdego pracownika – od stóp do głów. Zwieńczeniem stroju może być bowiem czepek jednorazowy, zabezpieczający przed wypadającymi włosami czy łupieżem. Twarz mogą z kolei chronić jedno- lub dwuwarstwowe maseczki, o których już wspominaliśmy.

Odzież jednorazowa medyczna – co jest koniecznie potrzebne? Nieodzowne w wielu branżach pozostają rękawice jednorazowe. W zależności od potrzeb, na rynku można zamówić rękawice lateksowe, winylowe lub nitrylowe – mogą być pudrowane lub bez pudru. O zabezpieczenie rąk dbają też tak zwane zarękawki, zakładane na podstawowy komplet odzieży i chroniące ją przed niepożądanym kontaktem z brudzącymi lub szkodliwymi substancjami.

Pełną ochronę całego ciała zapewniają kombinezony jednorazowe. To dobry sposób na zabezpieczenie korpusu oraz kończyn przed pyłami i oparami, które przenikają przez ubrania wykonane z klasycznych tkanin. Jednorazowe kombinezony mogą być produkowane z klasycznego polipropylenu lub tkanin wzmocnionych na przykład specjalną folią.

Często stosowanym rozwiązaniem bywają również fartuchy jednorazowe. Pozwalają zadbać o higienę pracy zdecydowanie bardziej niż ich odpowiedniki wielokrotnego użytku, a ich popularność można zaobserwować między innymi we wszelkich placówkach medycznych. Katalog odzieży jednorazowego użytku zamykają foliowe ochraniacze na obuwie. Dzięki nim zyskujemy pewność, że nawet na butach nie wniesiemy do placówki żadnych zewnętrznych zanieczyszczeń.